حقیقت این است که تعداد زیاد از تصاویر استوک برای طراحان وشرکتها بسیار مفید هستند.  تصاویر استوک برای تازه کارها هم ارزان تر و هم کاربردی تر از عکسهای سفارشی می باشند. نکته مهم این است که آنها را به طریق درست استفاده کنیم. ولی دقیقا چطور میتوان این کار را انجام داد؟

 در این مقاله، ما توضیح میدهیم که چگونه میتوان از عکسهای استوک استفاده کرد و مهم تر از آن اینکه به چه نحوی آنها را به کار نبریم.

 

تصاویر استوک چگونه تصاویری هستند؟

تصاویر استوک عکس ها، تصاویر و آیکن های عمومی هستند که بدون هیچ پروژه خاصی در ذهن ایجاد شده اند. سپس این تصاویر به ازاء مبلغی مجوز میگیرند تا دراختیار افراد یا سازمان ها برای استفاده در موارد تبلیغاتی، وب سایت ها، بسته بندی، جلد کتاب ها و سایر موارد مورد استفاده قرار گیرند.

 

آیا تصاویر استوک موثر هستند؟

میتوانند موثر باشند. چنانچه این تصاویر را اصلاح ویا مطابق میل خود تغییر دهید میتوانند بسیار تطبیق پذیر شوند. در حقیقت تصاویراستوک زمانیکه شبیه تصاویر استوک نباشند، بسیار مفیدتر خواهند بود.

چندین سال قبل، وبلاگ Marketing Experiments عملکرد تصاویر استوک نسبت به تصاویر سفارشی را مورد امتحان قرارداد. آنها دریافتند زمانیکه تصویر استوک عمومی یک زن را با عکس عکاس حقیقی (با ذکرنام در کپشن) جابه جا کردند، شاهد 35 درصد افزایش در تبادلات بودند.

معرفی تصاویر استوک

گروه نیلسن نورمن از این اطلاعات پشتیبانی میکند. مطالعات ردیابی چشم این گروه نشان داد که تصاویر استوک نسبت به تصاویر افراد واقعی عمدتاً نادیده گرفته میشود. گویا در انسانهای مدرن نوعی حس ششم برای تشخیص تصاویر استوک نسبت به تصاویر سفارشی ایجاد شده است.

اما تصاویر استوک مزیتهای قابل توجهی نسبت به تصاویر سفارشی دارند؛ بعنوان مثال قیمت و کاربرد آسان آنها. شما میتوانید تمام تصاویر استوکی که نیاز دارید را با هزینه بسیار کم یا حتی به صورت رایگان و طی چند ساعت به راحتی جستجو و دانلود کنید. این را با تصاویر سفارشی مقایسه کنید که به عکاس حرفه ای و عکسبرداری زمان بندی شده و حتی مدل نیاز دارند. علاوه بر این، گرفتن عکس های سفارشی به زمان، پول و تلاش بیشتری نیاز دارد.

بنابراین بهترین راه برای استفاده از تصاویر استوک تغییر و تبدیل کردن آنها برای حقیقی تر بنظر رسیدن می باشد.

 

چند نوع مجوز برای عکسهای استوک وجود دارد؟

بسیار زیاد! تصاویر استوک میتوانند انواع زیادی مجوز دربر داشته باشند؛ از جمله، مجوزهای خاص برای استفاده و تصرفات تجاری. طراحان اساسا با سه نوع اصلی مجوز سرو کاردارند:

رویالتی فری  یا حق امتیاز آزاد:  کاربران مجبور نیستند هیچ حق امتیازی پرداخت کنند و میتوانند تصاویر را به صورت رایگان استفاده کنند. هر فرد دیگری نیز می تواند این کار را انجام دهد.  این مورد شامل دامنه عمومی (محتوایی که تاریخ استفاده از حقوق آن گذشته است) و یا مشترکین خلاق (هنرمندانی که به انتخاب خود کارهایشان را رایگان ارائه میدهند) می شود.  هرچند این موارد نیز ممکن است مستلزم اختیارات ویژه ای باشد.

حقوق مدیریت شده: هزینه تصاویر برای استفاده باید پرداخت شود و میتوانند بعنوان پروژه های انفرادی، در یک دوره زمانی و یا یک مکان جغرافیایی مجوزدار شوند.

تمدید و یا توسعه یافته: این مورد آزادی های اضافی را نسبت به مجوزهای استاندارد فراهم میکند، که شامل چندین بار استفاده از تصاویر و یا مجوز فروش مجدد و یا استفاده در امور تجاری و تبلیغاتی (مانند روی تیشرت) میشود.

معرفی تصاویر استوک

تصاویر استوک بسته به اینکه در کجا گرفته می شوند قیمتهای متفاوتی دارند و چنانچه بودجه کافی نداشته باشید همیشه تعداد بسیار زیادی از آنها بصورت رایگان موجود است. بعضی از سایت های تصاویر استوک به شما اجازه میدهند به ازاء هر تصویر مبلغی پرداخت کنید درحالیکه سایر وب سایت ها، حق عضویت می گیرند؛ که به ازاء آن می توانید مقدار مشخصی دانلود در هر سیکل داشته باشید.

آگاه باشید که حقوق کاربردهای خاص به مقررات مشخص و خاصی نیاز دارند. این مورد بخصوص در مورد تصاویر مشترکین خلاق کاربرد دارد. این بدین معنی است که هنرمندان و خلاقان دارنده مجوز می باشند. مجوزهای اختیارات مشترک عبارتند از:

تخصیص استاندارد: استفاده رایگان از تصاویر تا جایی که هنرمند مورد نظر دارنده مجوز باشد.

تخصیص به اشتراک گذاری همانند: همان قوانین استاندارد در این مورد نیز صادق است اما هر استفاده جدید، استفاده تجاری یا استفاده اصلاح شده و تغییر یافته از تصاویر باید به عنوان ” مشترکین خلاق ” ثبت شود.

تخصیص بدون مشتقات: امکان نشر مجدد تصویر وجود دارد، حتی بصورت تجاری؛ اما نمیتوان تصویر را ویرایش و یا تغییر داد.

تخصیص غیر تجاری: امکان استفاده از تصویر برای مقاصد تجاری و یا فروش مجدد وجود ندارد.

تخصیص غیرتجاری به اشتراک گذاری همانند: تصویر میتواند برای مصارف شخصی استفاده شود اما هر نوع تغییرات یا ویرایش بایستی جزء مشترکین خلاق باشد.

تخصیص غیر تجاری بدون مشتقات: تصویر میتواند برای مصارف شخصی استفاده شود و نمیتواند اصلاح یا ویرایش شود.

علارغم آنچه به نظر میرسد اشتراک خلاق میتواند  برچسب های قرمز قانونی بسیاری بسته به نوع تخصیص داشته باشد. از پیروی دقیق از دستورالعمل ها اطمینان حاصل نمایید؛ درغیر اینصورت تصویر استوک مجانی شما ممکن است شما را دچار هزینه های قانونی زیادی کند.

 

تصاویر استوک را از کجا می توان تهیه کرد؟

به نظر می رسد که تصاویر استوک همه جا وجود دارند؛ اما بعضی منابع بهتر از بقیه منابع هستند. اولین مرحله، مشخص کردن میزان بودجه و نیازهای خودتان می باشد. اگر به گروهی از تصاویر استوک و یا مرتباً در طول زمان به تصاویر جدید نیاز دارید، ممکن است ارزش این را داشته باشد که نگاهی به خدمات پولی تصاویر استوک بیاندازید. ممکن است قبلاً نام بعضی از این منابع را شنیده و با آنها آشنایی داشته باشید:

  • Adobe Stock: این وب سایت به دلیل تنوع و گستردگی شهرت دارد و وب سایت بسیار مفیدی است.
  • Getty Images: یکی از شناخته شده ترین نام ها در بین منابع تصاویر استوک می باشد که تصاویر، ویدیوها، عکس ها و حتی آهنگ های استوک را ارائه می دهد. این وب سایت برای پکیج های 5 و 10 عددی تخفیف درنظر گرفته است که درصورت استفاده از عکس ها و ویدیوهای بزرگ HD می تواند برای شما مقرون به صرفه باشد.
  • Shutterstock: یک نام معروف دیگر در بین منابع تصاویر استوک می باشد که ممکن است پیش از این از طریق واترمارک های آن روی تصاویر، با آن آشنایی داشته باشید. کاربران می توانند در خریدهای 5 تا 25 عددی، از تخفیف برخوردار شوند؛ اما کاربران همیشگی ترجیح می دهند تا از طرح دائم اشتراکی آن استفاده نمایند.

معرفی تصاویر استوک

بخشی از محبوبیت و جذابیت تصاویر استوک مربوط است به مقرون به صرفه بودن آنها. پس از یافتن سایت و منبع تصاویر استوک مورد علاقه خودتان، به دنبال جستجوی عکس های واقعی باشید. اما ابتدا، قبل از شروع، اعتبار تصویر استوک خود را چک کنید تا مطمئن شوید که استفاده از آن برای شما ضرری دربرنداشته باشد. دو نکته اصلی را باید تایید نمایید:

  1. قرارداد مجوز را چک کنید. اگر قصد دارید به وسیله فتوشاپ روی تصویر تغییراتی ایجاد کنید و یا حتی تصویر را برای اهداف تجاری به کار برید، لازم است از مطابقت مجوز با شرایط تصویر اطمینان حاصل نمایید.
  2. برای اینکه متوجه شوید چه افراد دیگری از تصویر شما استفاده می کنند، جستجوی معکوس تصویر را انجام دهید. مشکل تصاویر استوک این است که هر کسی می تواند از آنها استفاده کند. تا زمانی که حقوق انحصاری یک تصویر را خریداری نکرده باشید، نمی توانید جستجوی معکوس تصویر را انجام دهید.

به عنوان یکی از ابزارهای آنلاین رایگان برای جستجوی معکوس تصویر، وب سایت TinEye را به شما پیشنهاد می کنیم.

معرفی تصاویر استوک

 

دو نکته برای استفاده از تصاویر استوک:

به کارگیری تصاویر استوک در کارها و پروژه ها آسان تر از آن چیزی است که ما تصور می کنیم؛ اما چند نکته مهم وجود دارد که تضمین کننده یک محصول باکیفیت است.

 1.  ترکیب و ادغام تصاویر استوک با تصاویر سفارشی (از استفاده تنها از تصاویر استوک برای هر عکس اجتناب ورزید)

اگرچه استفاده از تصاویر استوک می تواند باعث جذابیت و بهتر به نظر رسیدن کارهای شما شود؛ اما استفاده بیش از اندازه از آنها به یکباره می تواند جذابیت خود را از دست بدهد. بهترین نحوه استفاده از تصاویر استوک ترکیب آنها با تصاویر سفارشی است تا بین آنها توازن ایجاد شود.

معرفی تصاویر استوک

مونتاژ عکس یکی از بهترین روش ها می باشد:

  • از تصاویر سفارشی به عنوان تصاویر اصلی و از تصاویر استوک به عنوان تصاویر فرعی استفاده کنید.
  • تصاویر را به کمک متن به هم متصل کنید. متن و نوشته به عنوان یک روش مرسوم و آسان، یک جایگزین برای عکس های واقعی محسوب می شود.
  • برای اینکه ثابت کنید تصاویر سفارشی استوک نیستند، لوگوی خود را به طور برجسته در تصویر سفارشی نمایش دهید؛ و یا حتی می توانید لوگوی خود را به طور دستی به تصاویر استوک اضافه کنید.
  • تمام تصاویر را با یک موضوع بصری به یکدیگر متصل کنید. این تم و موضوع می تواند یک رنگ غالب یا یک چیز انتزاعی تر مانند لبخند افراد باشد.

 

 2.  شخصی سازی تصاویر استوک به کمک یک ویرایشگر تصویر

تنها به این دلیل که ساعت ها برای پیدا کردن یک تصویر استوک عالی و بی نقص زمان صرف کرده اید، به این معنی نیست که می توانید بلافاصله از آن استفاده کنید. همیشه باید تصاویر استوک خود را سفارشی سازی نمایید تا نه تنها با برند تجاری شما مطابقت پیدا کنند بلکه باعث تفکیک نسخه شما از نسخه های استفاده شده توسط افراد دیگر شود.

معرفی تصاویر استوک
تصویر روی جلد این کتاب در واقع ترکیبی از سه تصویر استوک می باشد.

اگر تصویر استوک شما به گونه ای است که می توانید روی آن تغییرات اعمال کنید، از این امر بهره ببرید. از یک طرف، می توانید عناصر را طبق سلیقه شخصی خودتان کم یا زیاد کنید.

از طرف دیگر، شما می توانید با سفارشی سازی تصاویر استوک آنها را با نیازهای برندینگ خود بهتر تطبیق دهید. به عبارت دیگر، می توانید لوگو را روی محصولات، یونیفرم ها یا علایم موجود در پس زمینه اضافه کنید. برای آن دسته از تصاویر استوک که پس زمینه رنگی یکدست دارند، می توانید با کمک یک ویرایشگر عکس، آن را به راحتی به رنگ دلخواه خودتان تغییر دهید.

 

 

 

منبع: 99designs

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *