امروزه، اصطلاح رسانه های “سنتی” و “غیرسنتی” در بحث تبلیغات بیشتر مطرح می شود. درواقع، اکثر مشتریان درحال فاصله گرفتن از تبلیغات سنتی هستند و می دانند که باید مصرف کنندگان را به شیوه ای جدید جذب کنند.

رسانه های سنتی معمولا شامل موارد زیر می شود:

 • میان برنامه های تلویزیونی (معمولا 15، 30 یا 60 ثانیه)
 • میان برنامه های رادیویی
 • تبلیغات در سینما
 • تبلیغات چاپی
 • بیلبوردها
 • تبلیغات پستی
 • تبلیغات از طریق موبایل
 • تبلیغات آنلاین

رسانه های غیرسنتی شامل تبلیغات در مکان های متفاوت دیگر می شود، ازجمله:

 • لیوان ها و ماگ های تبلیغاتی
 • دستگیره های در
 • تبلیغات رویداد
 • تراکت های تبلیغاتی
 • اسپانسرشیپ
 • تاکسی ها
 • آسانسورها
 • پله های برقی
 • تبلیغات نمایشی
 • بیلبوردهای سه بعدی

درگذشته، گزینه های تبلیغاتی موجود، تنها بیلبوردها، تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، تبلیغات چاپی و تبلیغات پستی بودند. امروزه تقریبا از همه جا برای درج تبلیغات می توان استفاده کرد؛ بنابراین سوالی که مطرح می شود این است که ” از چه مکان هایی برای درج تبلیغات، نمی توان استفاده کرد؟”.

بیلبوردها، تبلیغات تلویزیونی ، تبلیغات پستی و همه تبلیغات سنتی دارای یک پیام تبلیغاتی هستند که آن را به مشتریان خود منتقل می کنند؛ و مشتری ها می دانند که باید در آنها به دنبال یک پیام تبلیغاتی باشند. اما رسانه های غیرسنتی بسیار قوی هستند، زیرا مشتریان و مصرف کنندگان را ناخواسته به سمت خود جذب می کنند. اگر صاحب یک شرکت تبلیغاتی هستید یا محصول و خدماتی دارید که می خواهید آن را تبلیغ کنید، با مکان های جدید و غیرمتعارف برای درج تبلیغات خود بیشتر آشنا شوید. درضمن، هیچ گاه به این فکر نکنید که استفاده از این مکان ها برای درج تبلیغ موثر نمی باشد؛ چونکه تا مدتها پیش کسی در خارج از فضاهای سنتی تبلیغات خود را قرار نمی داد؛ اما امروزه می بینیم که کاملا مورد استفاده قرار می گیرند.

درج تبلیغ روی یک فنجان قهوه یا سبد خرید می تواند موثر باشد؛ اما درصورتی که تنها به این نوع تبلیغات کفایت کنیم، نتیجه زیادی برای ما به ارمغان نخواهد داشت. شما باید محصول یا خدمات خود را برجسته تر نشان دهید و به صورتی خلاقانه و به یادماندنی روی مخاطب اثر بگذارید. مکان هایی که در این مقاله برای درج تبلیغات معرفی شده اند برای خدمات و محصولات خاصی به کار می روند؛ اما می توانند درمقایسه با روش های معمول، بیشتر باعث جلب توجه مصرف کنندگان شوند.

 

 درج تبلیغات

 1. 1.  درج تبلیغات روی بدن

از ویژگی هایی که ما انسان ها داریم این است که به یکدیگر نگاه می کنیم و به دلیل اینکه در مکان های عمومی، اتوبوس ها، صف مترو، محل کار، فروشگاه ها یا هرمکان دیگری باهم در تعامل هستیم، ناگزیر به نگاه کردن و دیدن چهره یکدیگر هستیم؛ بنابراین می توانیم به کمک  اعضای بدن، از این ویژگی به عنوان یک ابزار تبلیغاتی استفاده کرد. درضمن، همه افراد می خواهند که بتوانند به سرعت کسب درآمد کنند؛ بنابراین بسیاری از آنها تمایل دارند که برای این کار کارهایی عجیب انجام دهند. به همین دلیل می توان به صورت موقت روی برخی از قسمت های بدن مانند دست ها و صورت پیام های تبلیغاتی  یا لوگو و آدرس وب سایت شرکت خود را طراحی کرد. شرکت هایی وجود دارند که این کار را انجام می دهند و از طریق کشیدن طرح های تبلیغاتی روی چهره دانشجویان و پرداخت پول، به پرداخت هزینه های تحصیلی دانشجویان کمک می کنند.

 

 1. 2.  استفاده از تبلیغات در بازی های ویدیویی

امروزه، ساخت بعضی از بازی های کامپیوتری به اندازه ساخت فیلم های سینمایی هزینه دارد. و مانند شرکت های فیلم سازی، سازندگان بازی های کامپیوتری نیز به دنبال راه هایی برای بازگشت سرمایه خود هستند. این روش تبلیغاتی با تبلیغات پاپ آپ و پیام های اسپانسرشده که روی نرم افزارهای خریداری شده از Google Play و App Store می بینید، فرق می کند. در این روش، می توان با استفاده از مناظر واقعی و محیط  بازی هایی که هر روز افراد زیادی از آنها استفاده می کنند، برای جلب توجه مخاطبین استفاده کرد. این محیط های بازی در بعضی موارد، فوق العاده واقع گرایانه نمایش داده شده اند و همان مکان های واقعی که ما درآنها کار و زندگی می کنیم و تعطیلات خود را می گذرانیم به تصویر کشیده شده اند. در محیط این بازی ها، شهرها دارای بیلبوردهای تبلیغاتی هستند، حتی افرادی را می توان مشاهده کرد که در حال خواندن مجله ای می باشند که روی جلد آن یک تبلیغ نیز به چشم می خورد. بنابراین، اگر محصولی دارید که با بازی های کامپیوتری در ارتباط است می توانید از این فرصت جهت جلب مخاطبین جدید بهره گیرید.

 

 درج تبلیغات

 1. 3.  ته کفش

اکثر افراد هنگام نشستن یا استراحت کردن روی صندلی، یک پای خود را روی زانو، میز یا جاهای دیگر می گذارند؛ به طوری که کف کفش آنها دیده می شود. راه های زیادی برای استفاده از این روش وجود دارد. می توانید کف های سفارشی برای کفش ها ایجاد کنید و از روی نقشی که کف کفش روی زمین ایجاد می کند، تبلیغ کنید. مسلما این کار برای مکان هایی قابل اجرا است که اثر پا روی زمین بیافتد، مانند زمین های برفی، ماسه ای یا شنی که می توانید برای تبلیغ محصولات مربوط به ورزش اسکی یا تفریحات ساحلی از آن استفاده کنید.

 

 1. 4.  تبلیغات روی مواد خوراکی

معمولا روی بعضی از مواد خوراکی در فروشگاههای بزرگ یک برچسب زده شده است که روی آن کد خرید کالا برای چک کردن هنگام خارج شدن از فروشگاه چاپ شده است. می توان از برچسب دیگری نیز برای تبلیغات استفاده کرد؛ برچسب بزرگ تر و برجسته تری که می تواند روشی عالی برای تبلیغ محصول شما باشد؛ زیرا مواد غذایی ازجمله کالاهایی هستند که افراد معمولا انتظار دیدن تبلیغات روی آنها را ندارند، بنابراین باعث جلب توجه آنان می شود. برای مثال، استفاده از تکنیک لیزر برای چاپ تبلیغات روی گوشت های خام و پخته، که امروزه یک روش قانونی است، به منظور تبلیغ سس باربیکیو، ظرف های پخت غذا یا سرخ کن ها و محصولات بسیار زیاد دیگر. این تبلیغات صرفا مربوط به مواد غذایی نمی شود؛ برای مثال، تبلیغ یک سالن ورزشی روی برچسب گوشت های فروشی می تواند منتقل کننده پیام به افرادی باشد که می خواهند با ورزش بدن خود را ماهیچه ای کنند.

 

 1. 5.  تبلیغات روی ماشین ها

امروزه میلیون ها ماشین در خیابان ها و جاده ها در رفت و آمد هستند. بنابراین یکی از بهترین روش ها استفاده از آنها برای تبلیغات، از طریق طراحی روکش های سفارشی و غیره می باشد که باعث تبدیل شدن آنها به بیلبوردهایی متحرک می شود.

 

 درج تبلیغات

 1. 6.  گیت و قسمت تحویل بار فرودگاه ها

قسمت تحویل بار فرودگاه معمولا جایی است که افراد برای تحویل بار خود ممکن است مجبور باشند چندین ساعت، شاید 5 تا 6 ساعت، در آنجا منتظر بار خود بایستند. این بهترین فرصت برای ارتباط افراد با تبلیغ  خود و جلب توجه آنان است و می توانید با درج تبلیغات در این قسمت، ذهن آنها را مشغول کنید و آنها را سرگرم نگه دارید. این کار را می توانید خلاقانه و جالب انجام دهید به طوری که در ذهن آنها ماندگار شود. برای مثال، می توانید روی سطح نوار نقاله تبلیغات خود را چاپ کنید. حتی در گیت فرودگاه می توانید از پوشش صندلی ها، ظروف سطل زباله و کف زمین برای تبلیغات و جلب توجه جمعیت استفاده کنید.

 

 1. 7.  تیرهای چراغ برق و تیر های چراغ راهنمایی

هنگام عبور عابرین پیاده از چراغ قرمز، آنها مجبور هستند که چند ثانیه یا حتی بیشتر، منتظر سبزشدن چراغ بایستند. بنابراین می توان آنها را به شیوه ای از طریق تبلیغات سرگرم کرد. تیرهای برق، تیرهای مخابرات و مکان هایی مشابه، نقاط خوبی برای جلب توجه مخاطبین به حساب می آیند.

 

 1. 8.  میز صندوق فروشگاهی (چک اوت)

میز صندوق خرید در اکثر فروشگاه ها مکانی است که روزانه صدها نفر هنگام خرید متوجه آن می شوند. می توانید با به کار گیری ایده هایی خلاقانه از این مکان نیز برای جلب مخاطبین در تبلیغات  بهره ببرید.

 

 

منبع: thebalance

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *