عکاسی یک هدیه است که باید آن را درک کرد و به آن فرصت داد، بنا به گفته Brenda Tharp یکی از معلمان عکاسی و عکاسان معروف در کالیفورنیای شمالی ،  برای درک هدیه عکاسی شما بهتر است جواب این سوال را به خودتان بدهید و با خود رو راست باشید، چرا عکاسی می کنیم؟

هدیه عکاسی
هدیه عکاسی

چرا عکس می گیریم ؟

شما ممکن است این سوال برایتان بسیار تعجب آور باشد. اما من از شما می خواهم بعنوان عکاس جواب خود را به این سوال یادداشت کنید. این تمرین هیچ ربطی به عکاسی و یا دوربین ندارد و خیلی غیرمعمول است. اما اگر شما بخواهید همه چیز را با خلاقیت بیشتر ببینید و یاد بگیرید، بهتر است فرض کنید که تفکرات و فرضیات شما اهمیت فراونی دارد و آنها را یادداشت کنید.

حقیقت این است که جوابهای شما برای این سوال می تواند الهام بخش و حتی مبهوت کننده باشند. در جواب های شما احساسات و سخنان قلبتان بصورت نوشته در خواهند آمد. یکی از جواب های دانش آموزان من به این سوال:  ” برای اینکه به گل ها، و گیاهان و تمام موجودات زنده ای که برای من جذاب هستند بیشتر نزدیک بشوم. در واقع با یادگرفتن اینکه چگونه با دوربین بیشتر موضوع عکاسی را ببینم به من کمک کرد تا بدون دوربین نیز آنها را ببینم و به آنها توجه کنم.” یکی دیگر از این جواب ها: ” من عکس می گیرم تا ماهیت یک سوژه عکاسی را ثبت کنم، تلاش میکنم روحش را پیدا کنم.” یکی دیگر از اظهارات شما :” عکاسی به من این اجازه را می دهد تا ارتباط خودم را با روح یک مکان یا زمان یا حتی یک فرد،  نشان دهم،  در واقع عکاسی نشان دادن روح خودم است، جاودانگی من ، انسانیت من”

واو!

من در بسیاری از کارگاه هایم این تمرین را انجام دادم و این باعث شد به یک تصور مشخص در مورد این سوال برسم. چرا ما عکس می گیریم؟ برای خیلی از افراد، آنها با عکس گرفتن قصد ندارند خرج زندگیشان را در بیاورند، یا حتی در یک مسابقه عکاسی و یا یک کلوب عکاسی وارد شوند. دلیلی که ما عکس می گیریم برای انتقال دید شخصیمان از سوژه ها، عکس العملمان به آنچه که می بینیم، یا درواقع تجربه احساسی ای که از سوژه داریم می باشد. عکاسی تلاش می کند تا زمان را متوقف کند، لحظه را محصور خود کند، تا در طول زمان باقی بماند، و آن چه دیده ایم و احساس کرده ایم را با دیگران به اشتراک بگذاریم. این تجربه، این ارتباط بین لحظه ای از زمان که شما ثبت می کنید و به اشتراک گذاشتن آن با دیگران بعد از مدتی ، یک هدیه ی باورنکردنی است، برای عکاس و دیگرانی که آنرا می بینند. این هدیه شاید تبدیل به یک قاب عکس، یک کارت، یاتقویم  شود و یا در یک نمایشگاه به نمایش گذاشته شود. راه های بسیار زیادی وجود دارد تا شما بتوانید تا هدیه ای که در اختیار شما قرار گذاشته است به اشتراک بگذارید.

هدیه عکاسی
هدیه عکاسی

هدیه عکاسی و فرهنگ های جهانی

در فرهنگ های خاصی از جهان، مردم بر این باورند که یک عکس روح یا جان یک سوژه را ثبت می کند. شاید باور آنها با واقعیت فاصله چندانی نداشته باشد. اگر عکس های شما خوب و یا حتی عالی است، این امید وجود دارد که شما بخشی از روح از آنچه که در سفرهایتان و زندگی روزانه تان تجربه کرده اید و یا دیده اید، را ثبت کرده باشید.

در عکس بالا، در جنوب شرقی آلاسکا، کاپیتان کشتی ما یک نهنگ کوهان دار گوژپشت را در حال بالا آمدن از آب بصورت عمودی  در حالیکه به ما نگاه می کرد، به ما نشان داد. بعد از مدتی وال به آرامی در آب عمیق اقیانوس فرو رفت. چند لحظه بعد ، دوباره از سطح آب بالا آمد و ما خود را در حال روبرو شدن چشم در چشم با یک موجود زیبا و با شکوهی یافتیم. تجربه ی خارق العاده ای بود که تا 30 بار تکرار شد. چه افتخاری بالاتر از این که شاهد کنجکاوی این وال درباره خود باشیم و آن را از نزدیک ببینیم و این روح  قوی آنرا با دوربینمان ثبت کنیم.

هدیه عکاسی
هدیه عکاسی

هدیه عکاسی و محیط اطراف

عکاسی ما را مجبور می کند تا نگاه نزدیکتری به جهان اطراف خود داشته باشیم. به ما مجوز کنجکاو بودن درباره محیط اطرافمان و زندگی مردم دیگر را می دهد. و به ما این فرصت را می دهد تا در تماشا کردن حرفه ای و متخصص شویم. به گفته آلبرت انیشتین ” … هرگز کنجکاوی مقدس را از دست نده.” یا از زبان یکی دیگر از دانش آموزان من، ” عکاسی راهی برای من است تا در جهان کاوش کنم. عکس ها به من کمک می کنند تا بصورت ذهنی بر  اطراف خودم زوم کنم، این به من کمک می کند تا احساسات و فعالیت های مردم اطراف خود را بیشتر درک کنم. به معنای دیگر، اینکار به من کمک می کند تا با محیط اطراف بیشتر تعامل داشته باشم. “

عکاس بودن درهای بسیاری از فرصت ها را برای ما باز می کند تا بیشتر در مورد مردم یاد بگیریم،  تا با آنها در سطوح مختلفی در ارتباط باشیم. ما می توانیم پلی بین فرهنگ ها و زبان ها با عکس هایمان بسازیم و روح یک مکان را به دیگران انتقال دهیم. هدیه این ارتباط  هنگامی بود که این دختر جوان زیبا به من اجازه عکس گرفتن را داد. چشم های پر از روحش ، جان و ذات این دختر درون عکس به نمایش گذاشته شد.

هدیه عکاسی
هدیه عکاسی

مانند مثال قبل، این هدیه دوباره به من داده شد وقتی بازی کردن یک کودک را تماشا می کردم، در حالیکه در کنجکاوی و شگفتی آبی که از سطل می ریزد محصور شده. این یک امتیاز است تا شما شاهد معصومیت و تعجب این کودک زیبا باشید.

هدیه عکاسی
هدیه عکاسی

هدیه عکاسی در طبیعت

عکاسی همچنین به ما این اجازه را می دهد تا عظیمت طبیعت را ببینیم و ثبت کنیم،  و این هدیه زیبا را تجربه کنیم.  جان سکستون ( یک عکاس طبیعت سیاه و سفید) یکبار گفت، ” به طبیعت برو و ببین هدیه امروز برای تو چیست”. من یکبار به این توصیه عمل کردم و یک بیشه از درختان مهین در روزی مه آلود در کالیفرنیای شمالی به من هدیه داده شد. همانطور که مه مابین درختان در جریان بود مانند حضور اشباح ،  من در این هیبت و زیبایی شروع به عکاسی کردم. این یک لحظه جادویی و خیلی کوتاه بود. سپس مه از بین رفت و تمام این صحنه ها و لحظات زیبا تمام شد. در بازدیدهای بعدی ای که من از این بیشه زار داشتم دیگر این تجربه برای من تکرار نشد. با اینحال این هدیه را گرفته بودم، تجربه ای از یک لحظه روحانی در طبیعت در زمان مناسب.

و یک تجربه دیگری که می تواند به ما بیاموزد تا وقتی که هدیه ای از طبیعت می گیریم، صبور باشیم. این است که ، من در بعد از ظهر دیروقتی در جنوب غربی بودم،  و همراه من بخاطر تاریکی آسمان بسیار ناامید شده بود و خود را برای شام آماده می کرد، مطمئنا در آن زمان غروب آفتاب اتفاق نمی افتاد. من در جایگاه خود ایستادم. و یک مکان وسیع باز را دیدم و به این فکر کردم، “زمانی که خورشید غروب کند و نور آن به سمت بالا بتاب ، زمین و ابرهای بالای آن روشن خواهد شد.” بله پانزده دقیقه بعد این اتفاق افتاد، و زمین با نوری زیبا و گرم طلایی شد و خاک زمین نور را پس داد. اصلا شام را فراموش کردیم.

گاهی اوقات، یک هدیه نه وقتی که ما در حال عکاسی هستیم یا در حال تجربه کردن هستیم بلکه زمانیکه در حال به اشتراک گذاری عکس های نهایی مان هستیم، به ما داده می شود. صحبت های یک بیینده که کار ما را قدر می داند و مقداری که عکس ما بر روی آنها تاثیر می گذارد. هدیه به ما داده می شود و دریافت می شود، فقط در نوع دیگری از بسته بندی. بعنوان عکاس،  ما یک فرصت بسیار خارق العاده ای برای اشتراک گذاری آنچه برایمان زیبا و جذاب است داریم، تا به طریقی زندگی آن ها را غنی تر کنیم، تا نگاه جدیدی برای دیدن به جهان به آنها بدهیم. ما این امتیاز را داریم که از عکس هایمان استفاده کنیم تا در جهان تفاوت ایجاد کنیم، برای نشان دادن آنچه که غلط یا صحیح است،  برای گسترش علاقه به تغییر و حفظ کردن منابع.

حالا نگاهی دقیقتر به دلایل خود برای عکاسی بی اندازید و هر آنچه که به ذهنتان می آید را یادداشت کنید.  تلاش نکنید آنچه که نوشتید را تغییر دهید، تنها بگذارید کلمات همانطور که افکار به ذهنتان می آید نوشته شوند. این می تواند تا شما دوباره فوکوس کنید. همانطور که یکی از شاگردانم گفت: ” عکاسی راهی برای آرامش روح است، راهی برای عمیق شدن در قلب و وجود خودم، برای فهمیدن بیشتر خودم و جهان. عکاسی دید من را نسبت به اطراف تغییر داده است. هدیه به من داده شده است. زندگی من تغییر کرده است. “

منبع : Brenda Tharp

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *