ما امروزه آنقدر به دنیای دیجیتال عادت کرده ایم که نحوه آماده سازی طرح هایمان برای چاپ پوستر و چاپ روی کاغذ را عمدتاً فراموش کرده ایم. اگر در این فکر هستید که طرح های خود را به شکل پوستر چاپ کنید، این مقاله شما را در مورد نحوه چاپ طرح هایتان راهنمایی می کند. با به کار بستن این نکات، به زودی به چاپ پوستر مسلط خواهید شد.

 

 1.  CMYK یا RGB

چاپ پوستر برای طراحان

اگر طرح های خود را به این دلیل به صورت پوستر می خواهید چاپ کنید که آنها را در یک فروشگاه فروش پوسترهای چاپی عرضه نمایید، ابتدا اطمینان حاصل کنید که از فضای رنگی CMYK به جای RGB استفاده بکنید. در برنامه فتوشاپ می توانید به راحتی این حالت را از طریق “Image> Mode> CMYK” انتخاب کنید. این فضای رنگی، تصویری دقیق تر از چاپ رنگ ها در اختیار شما قرار می دهد.

 

2.  تبدیل به CMYK

اگر با RGB کار کرده اید و طرح خود را به CMYK تبدیل کرده اید، درست قبل از ارسال فایل برای چاپ ممکن است متوجه شوید که رنگ های سبز و آبی در تصویر بی روح و مرده به نظر می رسند. در این حالت می توانید با استفاده از ابزار Gamut warning در فتوشاپ (File> View> Gamut warning)، رنگ هایی که تبدیل آنها از RGB به CMYK مشکل است را درخشان کنید. فضای رنگی RGB نسبت به CMYK دارای مجموعه بیشتری از رنگ ها است. این را به یاد داشته باشید که تمام رنگ های مخصوص کامپیوتر که برای چاپ پوستر در فتوشاپ انتخاب می کنید باید با مجموعه ای از جوهرهای دنیای واقعی چاپ شوند. آن رنگ هایی که نمی توانند برگردانده شوند، رنگ های خارج از حیطه (out of gamut) شناخته می شوند و با جوهرهای موجود تا آنجا که ممکن است چاپ می شوند.

 

3.  تعیین رزولوشن مناسب

چاپ پوستر برای طراحان

فایل های چاپ معمولاً سنگین هستند. در چاپ و پرینت پوستر، یکی از مشکلات و تأخیرهایی که ممکن است در کار ایجاد شود، برگشت طرح از سوی چاپگر به دلیل کیفیت و رزولوشن پایین آن است. اندازه فایل هایی که برای چاپ در نظر گرفته می شوند باید   DPI 300 (نقطه در اینچ) باشند. هرچه تعداد نقاط سازنده عکس بیشتر باشند، رزولوشن بالاتر و تصویر باکیفیت تر است. تعداد نقاط بیشتر در هر اینچ به معنی چاپ با کیفیت تر می باشد.

زمانی که رزولوشن بسیار پایین باشد، نتیجه کار یک پوستر پیکسل پیکسل شده و تار خواهد بود. در فتوشاپ می توانید از طریق File> New و ایجاد یک سند جدید، تعداد نقاط در هر اینچ را تعیین کنید و یا در قسمت مربوط به Resolution عدد 300 را وارد کنید.

 

4.  تعیین اندازه مناسب برای چاپ پوستر

اندازه چاپ پوسترهای رایج، A2 (594mm * 420mm)، A3 (420mm * 297mm) و A4 (297mm * 210mm) می باشد. نوع و وزن کاغذ به چاپگر بستگی دارد؛ اما کاغذهای 170gsm Silk، Gloss Art FSC و یا 150gsm گزینه های مناسبی هستند. GSM مخفف گرم در هر مترمربع است و برای بیان میزان وزن کاغذ به کار می رود.

 

5.  نحوه آماده کردن فایل ها

چاپ پوستر برای طراحان

فایل های چاپ را در فرمت PDF یا TIFF بدون فشرده سازی آماده سازید. ارسال فایل های JPG نیز درصورتی که رزولوشن آنها به اندازه کافی بالا باشد امکان پذیر است. بنابراین اگر می خواهید یکی از عکس هایی که با گوشی موبایل خود گرفته اید را به صورت پوستر چاپ کنید می توانید با ارسال عکس به صورت فرمت JPG چاپ آن را انجام دهید؛ اما باید دقت کنید که لبه های عکس بریده می شوند و رنگ تصویر تغییر می کند.

 

6.  چاپ لیتوگرافی چیست؟

انواع مختلفی از آیتم های چاپی با تولید بالا مانند، کتاب ها، پوسترها، روزنامه ها و غیره، با استفاده از چاپ لیتوگرافی تولید می شوند. در چاپ لیتوگرافی، چاپگر مجموعه ای از صفحات را ایجاد می کند که برای چاپ تصویر روی کاغذ مورد استفاده قرار می گیرند. ایجاد این صفحات دربرگیرنده صرف هزینه است. به سرعت چاپ دیجیتال پوستر نمی باشد. هزینه های اولیه این نوع چاپ ممکن است گران باشد؛ اما اگر نسخه چاپی شما بزرگ است و می خواهید خروجی شما تا A1 باشد، این فرآیند، چاپی باکیفیت تر از چاپ دیجیتال ارائه می کند.

 

7.  چاپ دیجیتال درمقایسه با چاپ لیتوگرافی

برای چاپ پوستر، دو گزینه در اختیار شما قرار دارد: چاپ دیجیتال و چاپ لیتوگرافی. انتخاب بین این دو نوع چاپ به هزینه ای که می خواهید صرف کار چاپ کنید و به مدت زمان لازم برای تحویل چاپ بستگی دارد. چاپ دیجیتال با چاپگرهای جوهرافشان یا لیزری، ارزان تر و سریعتر است و مناسب کارهای چاپی کوچکتر می باشد. اگر بودجه ای که صرف می کنید برای شما اهمیت دارد و کیفیت برای شما زیاد مهم نیست، می توانید از چاپ دیجیتال استفاده کنید. اگر از اندازه A3 نیز فراتر نمی روید، این نوع چاپ مناسب کار شما است.

 

8.  انتخاب مناسب ترین فروشگاه چاپ پوستر

چاپ پوستر برای طراحان

چاپگرهای مختلف، نیاز به تخصص های مختلفی نیز دارند؛ بنابراین عمل به توصیه های شخصی دارای ارزش و اهمیت است. برای مثال، در انگلستان، Metroprint به دلیل کار تخصصی کیفیت بالا و به عنوان یکی از معدود مکان هایی که از چاپگرهای منبع نور لیزری و نسخه های چاپی فتوگرافیک سیاه و سفید اصل استفاده می کند، شناخته شده است. علاوه براین، در تولید چاپ های کریستال شفاف با کیفیت بالا روی کاغذهای باکیفیت Kodak نیز شناخته شده می باشد.

 

9.  اهمیت املاء و نوشتار کلمات

چاپ پوستر برای طراحان

هیچ چیز مخرب تر از نوشته شدن اشتباه کلمات نمی باشد. معمولاً در حروف چاپی بی دقتی به راحتی رخ می دهد؛ بنابراین چک کردن املاء کلمات قبل از چاپ بسیار تا بسیار مهم است و باید با دقت و چک کردن زیاد انجام شود.

 

10.  “bleed” چیست؟

“bleed” به محدوده کوچکی (معمولاً 3 یا 5 میلی متر) در اطراف لبه طرح پوستر گفته می شود ( به نحوه برش کاغذ توسط چاپگر بستگی دارد) که ممکن است در نسخه تمام شده دیده شود و یا دیده نشود. بنابراین، به عنوان فضایی برای احتمال خطا لازم است و مطمئن می سازد که یک خط سفید تصادفی در لبه های پوستر چاپ شده شما وجود نخواهد داشت. پس از چاپ، این محدوده بریده و دور ریخته می شود.

برنامه هایی مانند InDesign و QuarkXPress این کار را با نشان دادن نقاط راهنما آسان می کنند؛ بنابراین شما می توانید آغاز و پایان محدوده bleed را مشاهده کنید. همیشه با چک کردن تنظیمات چاپگر و یا پرسیدن از شخصی که کار چاپ را برای شما انجام می دهد، از میزان لازم محدوده bleed اطلاع کسب کنید.

 

11.  “trim” چیست؟

به حاشیه ای که در خروجی نهایی چاپ شده وجود دارد، trim می گویند. برای اینکه از بریده شدن متن ها و طرح در خروجی پایانی جلوگیری شود، باید یک فضای خالی در اطراف آنها درنظر گرفته شود و بیش تر از 1.8 اینچ به لبه trim (حاشیه) نزدیک تر نشوند.

 

12.  استفاده از vector ها

چاپ پوستر برای طراحان

به گفته یکی از طراحان بزرگ، هنگامی که می خواهید طرحی را چاپ کنید، به خصوص چاپ بزرگ، وکتورها دوستان شما هستند. تا جایی که امکان دارد از برنامه های مبتنی بر وکتور مانند Adobe IIIustrator برای طراحی استفاده کنید. این کار نه تنها اندازه فایل را کم می کند بلکه احتمال دریافت دقیق ترین نتیجه در چاپ نیز به وجود می آورد.

 

13.  چک کردن فونت ها

همیشه قبل از چاپ، نسخه پیش از چاپ را چک کنید. در این حالت، اگر مشکلی وجود داشته باشد، مانند استفاده از فایل های RGB یا قرار نگرفتن فونت های استفاده شده، مشخص می شود،. در برنامه InDesign، قابلیتی به نام “pre-flight” وجود دارد. این برنامه می تواند تمام فایل ها و لینک های چاپ را به صورت یک فولدر جمع آوری کند (File> Package)؛ که این کار باعث ذخیره فونت های از دست رفته می شود.

 

14.  انتخاب رنگ سیاه مناسب برای چاپ پوستر

چاپ پوستر برای طراحان

برای استفاده از رنگ سیاه در چاپ پوستر، انواع مختلف رنگ سیاه وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید (RGB، Photoshop، خنثی زنده، سیاه معیار، فلت، سیاه طراحان و غیره).

توصیه می شود که از رنگ سیاه RGB استفاده نشود زیرا این رنگ بیشتر برای وب و دیجیتال استفاده می شود و در چاپ، رنگ پریده و خاکستری به نظر می رسد. نوع رنگ سیاهی که انتخاب می کنید به طور کامل به فرآیند چاپ و نوع کاغذ مورد استفاده، به خصوص هنگام چاپ رنگ های سیاه غلیظ و تیره، بستگی دارد.

قبل از چاپ های طرح هایی با رنگ سیاه، وقت زیادی به انتخاب و امتحان کردن رنگ سیاه مناسب اختصاص دهید. اگرچه این کار ممکن است زمان بر و وقت گیر باشد اما ارزش خواهد داشت و از خراب شدن طرح پوستر شما جلوگیری می کند.

 

 

منبع: creativebloq

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *