نقش اینفوگرافیک ها، در اختیار قراردادن  داده ها و اطلاعات پیچیده و ترجمه آنها به طریقی بصری که به آسانی قابل فهم باشند، می باشد. در دنیای سریع کنونی، طراحان گرافیک باید بتوانند اطلاعات را به سادگی و به طور موثر منتقل کنند.

در این مقاله، ما نگاهی میاندازیم به چندین اینفوگرافیک و ویژگی های آنها، و سپس نحوه ی ساخت اینفوگرافیک توسط خودتان را به طور مختصر آموزش می دهیم.

 

تبدیل داده های متنی به داده های گرافیکی

در عکس زیر، رزومه یک طراح گرافیک، که به صورت اینفوگرافیک طراحی شده است، را می بینیم. این طراح گرافیک، با زیرکی آمار و داده های مربوط به خود را به صورت نمودارهایی زیبا طراحی کرده است که باعث شده است آمار خشک و بی روح بسیار زنده و پویا نمایش داده شوند.

هنر طراحی اینفوگرافیک

عوامل بصری، این فرصت را به طراح داده اند تا دو عامل رنگ و زیبایی شناسی به یک رزومه سنتی اضافه و باعث جذب بیننده شوند. در این نمونه می توانیم به لطف طراحی یک نمودار دایره ای ساده متوجه شویم که طراح به طور 100 درصد مسلط به زبان هلندی و حدوداً 88 درصد مسلط به زبان انگلیسی می باشد. وی از شیوه های هوشمندانه دیگر مانند آیکون ها برای نشان دادن سرگرمی های خود و مقیاس ها برای نشان دادن سریع سطح مهارتهای خود در برنامه ها و مفاهیم مختلف طراحی بهره برده است.

ما می توانیم به طور سریع مشاهده کنیم که مهارت طراح در کار با برنامه های فتوشاپ، IIIustrator و InDesign، 75 درصد می باشد. تمام اطلاعات وی به طور ساده و مختصر منتقل شده اند که به جای جمله های طولانی در رزومه او به کار رفته اند.

 

اهمیت بسیار زیاد تصاویر و نمودارها

هنر طراحی اینفوگرافیک

همه با اصطلاح معروف “یک تصویر از هزاران جمله گویاتر است” آشنایی دارند. این گفته در مورد قدرت اینفوگرافیک بسیار صدق می کند. انسان ها موجوداتی بصری هستند. درحالی که درک متون نیاز به زمان و پردازش ذهنی دارد، تصاویر اغلب به سرعت و به طور غریزی درک می شوند.

در نمونه ی اینفوگرافیک نشان داده شده در بالا، از مجموعه ای از نمودارها برای توصیف نحوه ی کار مکعب های روبیک استفاده شده است. به دلیل پیچیدگی مکعب های روبیک، لازم است تا از حداقل هزاران کلمه برای شرح سریع و بصری این نمودارها استفاده کنیم. درضمن، اینفوگرافیک جذاب تر و سرگرم کننده تر نیز می باشد. بنابراین، استفاده از اینفوگرافیک برای توصیف مکعب های روبیک بدون شک به استفاده از متن ترجیح داده می شود.

 

گردش بصری

اینفوگرافیک ها به طور ذاتی دارای گردش بصری هستند. به یادداشتن این نکته در طراحی اینفوگرافیک مهم است. همانگونه که جلب کننده توجه بیننده به سوی هر قطعه طراحی برعهده طراح است، در انفوگرافیک نیز این طراح است که باید چشمان بیننده را به سوی طرح بکشاند.

هنر طراحی اینفوگرافیک

در اینفوگرافیک بالا، فرآیند ساخت یک کفش در سه مرحله نشان داده شده است. در این طرح، حرکت چشمان بیننده ابتدا از عنوان طرح در قسمت بالا شروع می شود و به طور طبیعی به سمت کفش بزرگ روی سقف جذب می شود. سپس طرح این کفش بزرگ، توجه بیننده را به سمت مرحله سوم در فرآیند تولید کفش، که در حباب های بزرگ نشان داده شده است، می کشاند؛ درحالی که انتظار می رود نگاه بیننده ابتدا به سمت مرحله اول جذب شود.

درحالی که طرح این اینفوگرافیک رنگی و زیبا است، دارای مشکلات گردش بصری است. یکی از راه حل های حل این مشکل، قرار دادن مرحله سوم فرآیند تولید کفش در پایین ترین طبقه ساختمان و مرحله اول در طبقه بالا نزدیک طرح کفش بزرگ می باشد. یکی از نقدهایی که در مورد تصاویر گرافیکی وجود دارد این است که لزوماً به اندازه داده های متنی نمی توانند پیام را منتقل کنند. برای مثال، در مرحله “تولید کفش”، یعنی مرحله سوم در طرح بالا، دو نفری که روی صندلی نشسته اند نمی توانند لزوماً اطلاعات کافی درمورد نحوه تولید کفش به بیننده منتقل کنند. این مسئله در طراحی نیز وجود دارد.

 

انتقال داده های حسی

هنر طراحی اینفوگرافیک

اینفوگرافیک های خوب علاوه بر مجموعه داده ها و اطلاعات، احساسات را نیز نشان می دهند. به بیان دیگر، این اینفوگرافیک ها در نتیجه ی درک سریع و فوری بیننده از اینفوگرافیک، باعث ایجاد واکنش وی می شوند.

برای مثال در طرح بالا، درصد مالکیت زمین با ارائه طرحی به صورت یک نمودار، به سادگی نشان داده شده اند. بسیاری از افراد ممکن است ندانند که جداسازی مالکیت زمین در ایالات متحده آمریکا به این صورت نشان داده می شود و استفاده از تصویر قطعه ای بریده شده از زمین که اطراف آن نرده کشیده شده است می تواند به طور طبیعی باعث کنجکاوی و علاقه بیشتر بیننده در این زمینه شود.

 

جذاب کردن اطلاعات

هنر طراحی اینفوگرافیک

فراتر از ویژگی های عملی و کاربردی اینفوگرافیک، جذاب و زیبا نشان دادن اطلاعات، از خصوصیات دیگر اینفوگرافیک ها می باشد. در مثال بالا، تاًثیر تغییرات آب و هوا روی جدول زمانی فصل بهار به شکل یک ساعت خورشیدی به صورت بصری نشان داده شده است.

گرافیک به کار رفته در این طرح، نرم، ملایم و جذاب است. پالت رنگ به کاررفته ماهرانه و جذاب انتخاب شده است و طرح هندسی باعث جلب توجه بیننده می شود. ماهیت بصری جذاب این طرح درمقایسه با یک متن ساده، به احتمال زیاد باعث جذب خوانندگان بیشتری برای کسب اطلاعات می شود.

 

چگونه اینفوگرافیک خودمان را بسازیم؟

در این مطلب آموزشی، ما با استفاده از برنامه فتوشاپ یک اینفوگرافیک خواهیم ساخت که به مقایسه اطلاعات مسافت بین پارک میدان واشنگتن در منهتن و مرکز شهر در بروکلین با استفاده از دوچرخه و قطار پرداخته است. طبق اطلاعات Google Maps، این مسافت با  دوچرخه در مدت زمان 18 دقیقه و با قطار 20 دقیقه طی می شود.

حال بیایید نگاهی بیاندازیم به نحوه نشان دادن این اطلاعات به صورت گرافیکی:

هنر طراحی اینفوگرافیک

برای شروع، می توانیم یک اسکرین شات از نقشه گوگل مسیر موردنظر بگیریم و آن را وارد برنامه فتوشاپ کنیم. سپس مانند تصویر، مسیر را با رنگ زرد هایلایت کنیم. کادر نقشه نیز به رنگ زرد درآورده شده است و یک فضای خالی در بالای صفحه برای نوشتن متن طراحی شده است. این تصویر برای ایجاد کانتراست، روی یک پس زمینه خاکستری رنگ قرار گرفته است.

هنر طراحی اینفوگرافیک

سپس می توانیم با اضافه کردن چند آیکون به درک اطلاعات کمک کنیم. در این مثال، از آیکون یک دوچرخه و یک قطار کوچک استفاده شده است. می توانیم مسیرها با اندازه های مختلف را به آیکون هایی که تقریباً با طول نسبی زمان هر سفر مطابقت دارند، اضافه کنیم. رنگ سبز مکمل به دقت انتخاب شده است. باید درنظر داشته باشیم که هدف اصلی ما تا جای ممکن جذاب کردن اطلاعات می باشد.

هنر طراحی اینفوگرافیک

درنهایت، متن به تصویر اضافه شده است. از یک عنوان ساده و مختصر استفاده شده است و دقیقه ها با فونت بزرگ و خوانا نوشته شده اند. این انفوگرافیک نمونه یک اینفوگرافیک موفق در ترجمه اطلاعات متنی از جمله، نقشه مسیر، روش های حمل و نقل و زمان بندی، به صورت گرافیکی می باشد. و از لحاظ جذاب نشان دادن اطلاعات نیز موفق بوده است و طراحی آن رنگی، حرفه ای، تمیز و ساده است.

 

نتیجه گیری

اینفوگرافیک به صورت های مختلف وجود دارد. آنها می توانند دربرگیرنده تصاویر، نمودارها، رنگ ها، ترکیب نوشته و آیکون و حتی به صورت تصویری باشند. شناخت انواع مختلف اینفوگرافیک و نحوه کاربرد آنها برای طراحان مفید است. از اطلاعات این مقاله به عنوان یک معرفی کلی و روشی برای تقویت مهارت های طراحی اینفوگرافیک خود می توانید بهره بگیرید.

 

 

 

 

منبع: 99designs

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *