چاپ روی پوشاک درطی دو دهه اخیر راه طولانی ای طی کرده است؛ همانطور که چاپ دیجیتال درطی دوران رشد خود دچار دگرگونی شده است. امروزه می دانیم که چاپ دیجیتال باعث انقلابی در صنعت مد و منسوجات شده است؛ که از طریق ویژگی های نوآوارانه ای مانند تقاضای چاپ، چاپ مواد کاملا سفارشی، چاپ سه بعدی و حتی بازرسی چاپ مورد انعکاس قرار گرفته است.

بااین حال، اگر می خواهید تیشرت هایی با یک طرح خاص چاپ و تولید کنید، بهتر است راجع به نوآوری های چاپ دیجیتال در صنعت مد، تحقیقات خود را انجام دهید. هدف شما پیدا کردن بهترین گزینه برای چاپ روی تیشرت هایتان می باشد؛ و نه راه اندازی تجهیزات یک طراح که نیازمند روش های پیشرفته چاپ پارچه است.

مسلما، قبل از انتخاب یک شرکت طراحی و چاپ، ابتدا باید جنس تیشرت های خود را بشناسید. نکته دیگر، درنظر گرفتن کاربرد تیشرت ها می باشد؛ اینکه تیشرت های موردنظر شما چگونه و برای چه کاری مورد استفاده قرار می گیرند. سپس میزان رنگی که باید استفاده شود را نیز درنظر بگیرید.

بنابراین، بیایید تا باهم نگاهی بیاندازیم به متداول ترین روش های چاپ تیشرت که مورد استفاده قرار می گیرند:

 

چاپ دیجیتال DTG (چاپ مستقیم روی لباس)

چاپ روی تیشرت

در روش DTG، جوهر به صورت دیجیتالی روی لباس انداخته می شود. این روش برای چاپ های رنگی، عالی است؛ و فضای زیادی برای سفارشی سازی خلاقانه و چاپ عکس فراهم می کند. همچنین، این روش سریع ترین روش چاپ به حساب می آید.

روش چاپ مستقیم روی لباس برای حجم چاپ کمتر توصیه می شود؛ زیرا یک روش گران قیمت است و اکثر شرکت های چاپ دارای حداقل مقدار مورد تقاضای چاپ هستند.

 

چاپ اسکرین

چاپ روی تیشرت

چاپ اسکرین بر دو روش مختلف CMYK و پنتون تقسیم می شود. روش CMYK برای تعداد رنگ های کمتر و پنتون برای رنگ های بیشتر استفاده می شوند. در روش چاپ اسکرین، تصویر به کمک یک استنسیل، با جوهر به یک توری ظریف منتقل می شود. با این روش همچنین می توان چاپ هایی بادوام برای تصاویر و عکس های پیچیده ایجاد کرد.

چاپ اسکرین برای مقادیر زیاد چاپ استفاده می شود و برای مقادیر کمتر امکان پذیر نیست. نکته خوب درمورد این نوع روش این است که خودتان می توانید آن را بسازید و امتحان کنید.

 

چاپ و برش وینیل

چاپ وینیل، که به آن چاپ استیکر نیز می گویند، از طریق رسم کردن یا ایجاد برش روی یک قطعه وینیل، براساس فایل دیجیتالی طرح، انجام می شود. سپس قطعات برش خورده به وسیله حرارت روی تیشرت منتقل می شوند. این روش تنها برای طرح های ساده مانند سیلوئت ها (سایه نماها) و تصاویر پایه با حداکثر 3 رنگ، استفاده می شود و نمی تواند جزئیات تصاویر را منتقل کند.

اگرچه چاپ با این روش، خوب و براق است، اما جزء بادوام ترین گزینه های چاپ محسوب نمی شود. این روش برای مقدارهای کمتر و بسیار ابتدایی چاپ توصیه می شود.

 

چاپ انتقالی

تعدادی از انواع چاپ انتقالی می توانند برای چاپ های ابتدایی تا پیچیده روی تیشرت ها استفاده شوند. اگرچه تصاویر و عکس های رنگی می توانند به این روش ایجاد شوند، اما روش بادوامی نیست؛ زیرا طرح های چاپ شده به راحتی ترک میخورند و پاک می شوند.

روش چاپ انتقالی برای مقادیر زیاد چاپ نیز زیاد قابل اجرا نیست، و برای مقادیر کمتر و لباس هایی که عمر زیادی نمی کنند مناسب تر است.

 

چاپ گلدوزی

چاپ روی تیشرت

گلدوزی از روش های قدیمی طراحی و تزیین لباس است. اگرچه یک روش واقعی چاپ به حساب نمی آید؛ اما برای ایجاد طرح روی تیشرت و لباس استفاده می شود. مانند چاپ، گلدوزی نیز با پیشرفت تکنولوژی دچار تحول شده است.

اگرچه، گلدوزی دستی هیچگاه از بین نمی رود، زیرا یک کار دستی بی نظیر و منحصربه فرد محسوب می شود؛ امروزه دستگاه های چندکاره زیادی وجود دارند که برای گلدوزی روی لباس می توان از آنها استفاده کرد.

این روش قطعا از بادوام ترین روش ها است، هرچند روش گرانی می باشد. هزینه این روش ازطریق تعداد کوک هایی که در هر طرح بکار می رود، محاسبه می شود. به همین دلیل، روش چاپ گلدوزی برای انداختن طرح لوگو روی لباس های فرم و طرح های خاص روی پارچه توسط طراحان مد، و برای لباس های سفارشی استفاده می شود.

 

چاپ تصعید رنگ (حرارتی)

چاپ روی تیشرت

روش چاپ تصعید رنگ درصورتی که بخواهید روی کل تی شرت طرح بیاندازید مناسب است؛ زیرا با استفاده از جوهر و حرارت مستقیم روی لباس، طرح را چاپ می کند. در این روش، استفاده از رنگ و جزئیات دارای تنوع است؛ بنابراین اگر درحال طراحی یک نام تجاری اصل برای لباس هستید، این روش عالی است.

روش تصعید رنگ برای چاپ روی محصولات غیرپارچه ای مانند لیوان و پازل نیز بکار می رود. هرچند، در زمینه چاپ روی تیشرت، این روش برای پارچه های پنبه ای و رنگ های تیره استفاده نمی شود.

این روش نیز بسیار گران است؛ بنابراین برای مقادیر زیاد چاپ توصیه نمی شود.

 

نکاتی که برای روش های چاپ روی تیشرت باید درنظر گرفته شوند:

همانگونه که در ابتدای مقاله گفته شد، بهتر این است که برای چاپ تیشرت، یک شرکت چاپ تیشرت را پیدا کنید، که با جستجو در اینترنت تعداد زیادی از آنها را می توانید پیدا  کنید؛ که کافی است درمورد هرکدام از آنها تحقیق و بررسی آنلاین لازم را انجام دهید.

اما از سوی دیگر، اگر به دنبال یافتن راه حلی دائم می باشید، باید نکات کلیدی در مورد نیازهای چاپ خود را درنظر بگیرید و بهترین راه حل را مطابق آنها پیدا کنید. نکاتی ازجمله:

مقدار و حجم موردنیاز چاپ، تعداد دفعات چاپ، تعداد رنگ، عکس ها یا تصاویراولیه موردنیاز، درنظرگرفتن تعداد متن برای ویرایش و چاپ، متریال های مورداستفاده، رنگ های مورد استفاده برای لباس و غیره.

با درنظرگرفتن این موارد و مشخص شدن هرکدام از آنها، بهترین راه حل برای شما آشکار خواهد شد.

 

منبع: inkondapaper

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *