شاتر اسپید ابزار مناسبی برای نوردهی عالی، کنترل محو کردن عکس، و ایجاد افکت های جذاب است. در ادامه مقاله ای برای کشف اینکه شاتر اسپید چیست و چگونه از آن استفاده می شود،  آورده شده است.

در عکاسی شما نباید همیشه به مسائل فنی برای انجام دادن کاری که به آن علاقه دارید تمرکز کنید، شما می توانید توانایی خلاقیت خود را توسعه دهید. هرچند که المان های فنی بسیاری وجود دارد که برای گرفتن یک عکس زیبا ضروری است، شاتر اسپید یکی از این تکنیک هاست.

شاتر اسپید یکی از 3 المان ( درکنار دیافراگم و سرعت ISO) است که میزان در برابر نوردهی قرار گرفتن را اندازه گیری می کند. همینطور میزان شارپ بودن عکس شما را کنترل می کند و به شما اجازه می دهد که افکت های جذاب و خلاقی را به عکس اضافه کنید. بیاید نگاهی به آن بیاندازیم، چرا اهمیت دارد، و چگونه می شود از آن استفاده کرد.

    شاتر اسپید، شاتر اسپید یک ابزار ضروری در عکاسی است که ارزش یادگرفتن را دارد. عکس توسط مایکل گرفته شده است.
شاتر اسپید ، شاتر اسپید یک ابزار ضروری در عکاسی است که ارزش یادگرفتن را دارد. عکس توسط مایکل گرفته شده است.

شاتر اسپید چیست ؟

درون دوربین شما،  درست در مقابل سنسور، یک زبانه کوچک وجود دارد که شاتر نامیده می شود. وقتی شما عکس می گیرید این زبانه باز و بسته می شود تا اجازه دهد نور به سنسور برسد و عکس شما را خلق کند. شاتر اسپید مشخص می کند که با چه سرعتی شاتر باز و بسته شود؟ به آرامی یا به سرعت؟

یک سرعت شاتر سریع، بدین معنی است که شاتر برای مدت کوتاهی باز می شود؛ و سرعت شاتر کم، شاتر را برای مدت طولانی تری باز نگه می دارد.

چگونه شاتر اسپید را اندازه بگیریم؟

سرعت شاتر در چند ثانیه یا کسری از ثانیه اندازه گیری می شود. برای مثال، یک سرعت شاتر 1/100 به معنی 1/100 ام ثانیه یا 0.01 ثانیه است. که این همچنین به عنوان “زمان نوردهی ” شناخته می شود، زیرا این مقدار زمانی است که سنسور در معرض نور قرار می گیرد.

بیشتر دوربین ها یک محدوده وسیعی از سرعت شاتر ها را ارائه می دهند، که از چند هزارم ثانیه شروع می شود تا به چند ثانیه می رسد. SLR دارای یک مد “Bulb ” است که شاتر را تا زمانی که شما بخواهید باز نگه می دارد.

انتخاب بهترین سرعت شاتر؟

در مد اتوماتیک، دوربین شما تلاش می کند تا بهترین شاتر اسپید را برای عکس گرفتن از صحنه مورد نظر حدس بزند. اما متاسفانه همیشه آن را صحیح انتخاب نمی کند، و عکس شما نتیجه خوبی نخواهد داشت یا محو خواهد شد.

یک گزینه بهتر اینست که دوربین را بر روی مد دستی تنظیم کرده و سرعت شاتر دوربین را خودتان کنترل کنید. وقتی که شما این تنظیمات را انجام می دهید، به نکات زیر توجه کنید:

لرزش دوربین

لرزش دوربین هنگامی که دوربین را با دستتان گرفته اید، رخ می دهد. اهمیتی ندارد شما چقدر دستتان را ثابت نگه داشته اید، هیچ وقت کاملا ثابت نخواهید بود، و این حرکت های آرام بالاخره در عکس شما با محو شدن یا کمبود وضوح در عکس، خود را نشان خواهند داد.

101
شاتر اسپید ، دوربین در هنگام گرفتن عکس تکان خورده و باعث محو شدن موضوع ثابت عکاسی شده است. عکس توسط دین آیرس گرفته شده است.

شما می توانید از لرزش دوربین با سرعت شاتر بالاتر جلوگیری کنید. این موضوع با استفاده از لنزهایی که کانون مرکزی طولانی تر دارد، بیشتر قابل توجه است. برای همین بهتر است از لنزهای طولانی تر استفاده کنید، تا بدین وسیله تا آنجا که لازم است سرعت شاتر را بالا ببرید تا از لرزش دوربین جلوگیری کنید.

برای موفق شدن ، شما بهتر است از کمترین شاتر اسپید از “طول فاصله کانونی /1 ” استفاده کنید. پس برای لنز 200mm ، شما بهتر است از سرعت شاتری حداقل 1/200ام ثانیه استفاده کنید. برای محاسبه این، از طول فاصله کانونی موثر لنزتان، که توسط ضرب کردن آن بر طول فاصله کانونی دوربین بدست می آید ، استفاده کنید.

حرکت محو

حرکت محو زمانی رخ می دهد که شما از یک سوژه در حال حرکت عکسبرداری کنید، مثلا یک دونده. اگر شما از شاتر اسپید کم استفاده کنید، هنگامی که دونده در مقابل دوربین در حالیکه شاتر باز است، در حال دویدن است، خطوط محوی در عکس نهایی ظاهر خواهد شد.

102
شاتر اسپید ، از شاتر اسپید سریعتر برای جلوگیری از حضور حرکت محو استفاده کنید یا اینکه با سرعت شاتر کم عکس های خلاقانه ای برای نشان دادن سرعت و حرکت، بگیرید. عکس توسط اوندرا سوکاپ گرفته شده است.

شما می توانید با استفاده از سرعت شاتر زیاد از ایجاد حرکت محو در عکستان ممانعت کنید. این کار بدین معنی است که سوژه شما کمتر در مقابل شاتر باز حرکت می کنید و افکت محو شدن را کاهش می دهد. با یک سرعت شاتری که به اندازه کافی سریع باشد، محو شدن اصلا قابل دیدن نخواهد بود و حالت “ایستا” رخ می دهد.

اما قبل از اینکه شما بخواهید شاتر اسپید را به اندازه کافی بالا ببرید، شما باید توجه کنید اصلا می خواهید که از حرکت محو جلوگیری کنید با نه. زیرا این روش یکی از زیباترین راه ها برای نشان دادن سرعت و حرکت در صحنه است. شما همچنین باید دوربینتان را بصورت پن حرکت دهید تا سوژه را شارپ نگه دارید و پس زمینه را محو کنید.

در معرض نور قرار گرفتن

شما همچنین نیاز دارید تا مطمئن شوید که صحنه مورد نظرتان بخوبی در معرض نور قرار گرفته است یا نه. یک سرعت شاتر کم باعث گرفتن نور بیشتر می شود درحالیکه شاتر اسپید بیشتر، نور کمتری را می گیرد. شما نیاز دارید که سرعت شاتری را انتخاب کنید که میزان نور مناسبی توسط سنسور گرفته شود، تا بدین ترتیب عکس شما بیش از اندازه روشن( در معرض نور بیشتر قرار گرفتن)  یا تاریک (در معرض نور کمتر قرار گرفتن) نشود، و جزئیات تمام بخش های مهم عکس بخوبی ظاهر شود.

شاتر اسپید، انتخاب سرعت شاتر مناسب برای گرفتن میزان نور کافی اهمیت فراوانی دارد، تا بدین ترتیب جزئیات عکس چه در روشنی و چه در سایه ها بخوبی مشخص باشد . عکس توسط جف اسمالوود گرفته شده است.103بخاطر بسپارید که در معرض نور قرار گرفتن تنها درباره شاتر اسپید نیست، به دیافراگم و سرعت ISO نیز وابسته است. یک تکنیک خوب انتخاب بهترین سرعت شاتری است که مقدار محو بودن مورد مناسب شما را بدهد ( البته اگر بخواهید)، و همچنین دیافراگم و ISO را بخوبی تنظیم کند تا شما مقدار نوردهی مناسب را داشته باشید.

افکت خلاق

با استفاده از شاتر اسپید بلند یا کوتاه ، شما می توانید افکت های خلاق جذابی را به عکستان اضافه کنید.

در معرض نور بلند قرار گرفتن جایی است که شاتر برای مدت طولانی تری نسبت به زمان عادی باز باشد، هرزمانی بین چند ثانیه تا چند دقیقه . این افکت برای ایجاد عکس های محو عالیست، به آب در حال جریان حسی مه آلود بدهید، یا مسیری از نور را که از مشین های در حال حرکت گرفته شده است، ایجاد کنید.

    شاتر اسپید ، یک شاتر اسپید کوتاه مدت برای ایجاد یک افکت ابسترکت جذاب می توان استفاده کرد مانند آبی که بصورت مه آلود و ابر مانند در حال حرکت است. عکس توسط جیم گرفته شده است.
شاتر اسپید ، یک شاتر اسپید کوتاه مدت برای ایجاد یک افکت ابسترکت جذاب می توان استفاده کرد مانند آبی که بصورت مه آلود و ابر مانند در حال حرکت است. عکس توسط جیم گرفته شده است.

درمقابل آن با استفاده از سرعت شاتر بالاتر شما می توانید عکس های فوق العاده ای از حرکت “ایستا یا یخ زده ” بگیرید، مانند زمانی که پرنده ای در حال پرواز است، یا یک ورزشکاری در حال فعالیت است، یا آبی در حال پاشیده شدن است. این نوع عکس ها معمولا نیاز به آزمون خطای بسیاری دارند اما زمانی که جواب بدهند نتایج معرکه ای را بهمراه خواهند داشت.

    شاتر اسپید ، از یک سرعت شاتر بالاتر برای حرکت ایستا یا یخ زده بکار گرفته شده است . عکس توسط دیگو دیاز گرفته شده است.
شاتر اسپید ، از یک سرعت شاتر بالاتر برای حرکت ایستا یا یخ زده بکار گرفته شده است . عکس توسط دیگو دیاز گرفته شده است.

برای این افکت های جذاب انتهایی وجود ندارد و شما می توانید با سرعت شاتر بالاتر تفاوت های زیادی ایجاد کنید. از تجربه کردن نترسید یا از تنظیماتی که معمولا بکار نمی برید، استفاده کنید. شما هیچ وقت نمی توانید زمان مناسب را برای استفاده از یک دیدگاه جدید برای یک سوژه عادی را تشخیص دهید.

بهترین راه برای استفاده از شاتر اسپید اینست که دوربینتان را بصورت دستی یا در حالت شاتر اولیه تنطیم کنید و با آن کار کنید. به میزان افکت هایی که در نوردهی یا محو شدن ایجاد می شود دقت کنید، و ببینید چگونه می توانید از این دانش برای ایجاد خلاقیت جدیدی در کارتان استفاده کنید.

منبع :photographymad

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *