برای متقاعد کردن، الهام بخشیدن، یا اطلاع دادن، یا یک ارائه، نیاز به محتوایی مرتب شده و کاملاً سازمان دهی شده است.
شما احتمالاً ایده های خلاقانه و یا تحقیقات دقیقی برای کار خود انجام داده اید، اما اگر طراحی ارائه ی شما یک سری اسلایدها و ایده های به هم ریخته داشته باشید، با جلب کردن توجه مخاطبان خود دچار مشکل شده و حتی برای شما نیز، کار کردن جدی و به راحتی سخت خواهد بود.

ارائه ای که به خوبی ترتیب داده شده باشد و اجرا شود، می تواند به شما سطح نویی از حرفه ای بودن را در کار، ببخشد و شما را یک پله بالاتر ببرد. به هر صورت، ارائه دادن یک presentation، یک وظیفه ی غیر قابل اجتناب در شغل و حرفه ی بسیاری از ما می باشد، اما آنچه که ما می توانیم از آن فاصله بگیریم، استرس و ترسی است که در جهت ارائه و طراحی صحیح این فایل بر ما وارد خواهد شد.

برای انجام آن، ما با ترجمه ی مقاله ای از زبان Elly Whiley، 15 نکته را برای کمک به شما برای موفق شدن در ارائه آورده ایم. ترکیب این نکات با ابزار طراحی presentation ی مانند Canva، شما یک فرمول خوب برای ارائه ای بدون استرس و موفق، در هر زمانی که مد نظرتان است، در دسترس خواهید داشت.

01. با یک برنامه ریزی، طراحی ارائه را آغاز کنید.


طراحی ارائه
طراحی ارائه

بعد از اینکه تمام اطلاعات، حقایق و تصاویر لازم را جمع کردید، بهتر است نقشه ریزی طرح اولیه خود را آغاز کنید. اجازه دهید، ایده های اصلی، هدف ارتباط برقراری و یا مخاطبان، شما را برای ترتیب بخشی به اطلاعات، راهنمایی کند، تا یک ساختاری منسجم را برای آن طراحی کنید.
زمانی که یک طرحی را برای ارائه خود ریختید، در مقابل این وسوسه که هرچیزی را که درباره آن تحقیق و جمع آوری کرده اید، در آن قرار دهید، مقاومت کنید، چون بعضی از آن ها با ایده ی اصلی شما، ارتباطی نخواهند داشت. همیشه، میزان زمانی که باید ارائه داشته باشید، را در خاطر بسپارید، و تنها جزئیات ضروری را در ارائه خود قرار دهید.
شما می توانید بخش هایی از این برنامه ریزی را در ابتدای، فایل ارائه ی خود قرار دهید، تا بدین ترتیب به مخاطبان خود ایده ای برای آنچه که با آن روبرو هستند، بدهید.

02. بیشترین میزان تحقیق را براساس نیازها و علایق مخاطبان خود، انجام دهید


طراحی ارائه
طراحی ارائه

وقتی مخاطب شما، یک شرکت جدی یا یک گروه از بچه های مدرسه باشند، جمع کردن اطلاعاتی درباره ی علایق خاص آن ها و آنچه که توجه آن ها را به خود جلب می کند، اهمیت فراوانی دارد ( اگر تا به الان در این زمینه تحقیق نکرده اید، بهتر است همین الان شروع کنید).
دسته بندی زودهنگام مخاطبین ممکن است شما را در رنگ و سبک به اشتباه بیاندازد. پس به خوبی درباره ی علاقه ها، احتیاجات و انتظارهای آن ها تحقیق کرده، و زبان، عکس ها، و رنگ ها را با دقت انتخاب کنید. یک ترکیب با دقت از کلمات، و عکس ها می تواند بین یک ارائه ی گیج کننده و درگیر کننده، تفاوت بیاندازد.

03. Presentation را به گونه ای طراحی کنید که مانند یک فیلم به نظر برسد.


یک مقدمه، میانه و موخره ی محکم برای ارائه ی خود فراهم کنید. درست مانند فیلم های عالی، ایده هایی قدرتمند و پرشور را در ارائه ی خود وارد کرده تا مخاطب را از ابتدا تا انتها، با ارائه درگیر کنید.
یک ساختار ساده که با بیان یک چالش یا مساله آغاز می شود، را دنبال کنید. این سوال می تواند هرچیزی باشد، از ” شما چگونه می توانید یک گروه بهتری را ببندید؟ ” تا ” بهترین را برای درگیر کردن مخاطب چیست؟” باشد.

طراحی ارائه
طراحی ارائه

زمانی که شما جواب این سوال را یافتید، و یک داستان کوتاه و خلاصه را فراهم کردید، به مرحله بعد بروید: مرحله ی اوج. مرحله اوج، محلی است که داستان شما به اوج خود می رسد و نکات مهم و اساسی، نقطه عطف آن را می سازد. مرحله اوج، چالش هایی که با مشکلات ساختاری در ارتباط هستند را آشکار می سازد.
وقتی شما توجه مخاطبان را به خود جلب می کند و درباره ی نتیجه هیجان زده شده اند، شما می توانید به انتهای ارائه خود بپردازید. نتیجه گیری، محلی است که شما نتیجه ای را مبنی بر شواهد واقعی که در طول ارائه خود، به آن ها با استفاده از گراف ها و آمارها، پرداخته اید، بیان می کنید.
این که یک روایت خلق کنید که در طول تمام اسلاید های شما در جریان باشد،  بسیار مهم است، تا بدین ترتیب بتوانید ارائه خود را با یک نتیجه گیری منطقی و قانع کننده به پایان برسید. فراموش نکنید که یک خلاصه ی سریعی را در انتها برای اینکه دیگران متوجه نکات مهم کار شما شوند، ارائه دهید.

04. در هر اسلاید به یک ایده بپردازید.


این کار نه تنها باعث می شود که ارائه ی شما، سازماندهی داشته باشد، بلکه همچنین، به مخاطب شما کمک می کند تا به راحتی محتوای شما را دنبال کند.

طراحی ارائه
طراحی ارائه

از کلمات، یا عبارات به جای جملات بلند، بهره ببرید. شلوغ کردن اسلاید ها با ایده های چندگانه، بسیار منحرف کننده است و باعث می شود شما غیر حرفه ای و غیر آماده به نظر برسید. اگر کسی یک موضوع را به خوبی درک کرده باشد، می تواند آن را به ساده ترین نحو برای دیگران توضیح دهد.

05. از لیست ها کمترین استفاده را بکنید.


لیست ها برای این نیستند که شما هراطلاعاتی که می خواهید بگویید را به صورت لیست دربیاورید، مخاطبان از این که مطالب را بخوانند، لذت نمی برند.
هدف لیست ها این است که آنچه را شما می خواهید بگویید تقویت بخشید، پس تنها جملات خلاصه ای یا کلمات هدفی را لیست کنید. یک ارائه، از یک وسیله ی ارتباطی نوشتاری فاصله بسیاری دارد، پس موجز بودن کلمات در آن بسیار قابل قبول است، در حالیکه ممکن است همین اطلاعات را بر روی برگه بسیار با تفصیل بنویسید.

طراحی ارائه
طراحی ارائه

06. نقل قول ها خوب هستند، اما بهتر است کوتاه باشند.


نقل قول یکی از بهترین راه ها برای اضافه کردن شخصیت و اعتبار به ارائه شما می باشد. اگر نقل قولی که می خواهید استفاده کنید خیلی بلند است، آن را خلاصه کرده و در عوض در سخنرانی ارائه خود آن را بیان کنید.
مجله ها، معمولاً به خوبی می دانند که چه بخش هایی از نقل قول ها را بکار برند. طراحی آن ها را برای الهام گرفتن چک کنید و تلاش کنید که از یک طراحی منحصربفرد و جذاب فضای نقل قول بهره ببرید تا بتوانید چشم های مخاطب را به ارائه ی خود گره بزنید.

طراحی ارائه
طراحی ارائه

07. از گرید استفاده کنید.


استفاده از گرید، می تواند به اسلایدهای شما کمک کرده تا آنجا که امکان دارد، از لحاظ بصری موثر و متعادل، باقی بمانند. این روش به شما اجازه می دهد تا عکس و متون را مطابق با آنچه شما می خواهید بخوانند، تنظیم کنید.
به همین دلیل استفاده از سلسه مراتب بصری و نقطه ی کانونی در هر اسلاید اهمیت بالایی دارد. دید خاص هر اسلاید، باید با موارد دیگر درون آن تفاوت داشته باشد، و شما باید آن را به درستی، ترتیب بندی کنید.

طراحی ارائه
طراحی ارائه

08. به انتخاب فونت های خود توجه کنید.


انتخاب یک فونت صحیح، یک موضوع بسیار پر اهمیت است و تاثیر بسزایی بر طراحی شما دارد.
اما لازم نیست زمان زیادی را برای انتخاب بهترین فونت صرف کنید، شما می توانید به مقاله هایی که درباره تایپوگرافی آمده است، مراجعه کنید.
تنها با دو فونت اصلی کار کنید، یکی برای عنوان ها، و دیگری برای بدنه متن، و از اندازه های مختلف در یک خانواده فونت استفاده کنید.
اندازه 30pt برای ارائه دادن، بیش از دیگر اندازه ها توصیه می شود. شاید این اندازه در ابتدا خیلی بزرگ به نظر برسد، اما باید توجه داشته باشید که ارائه شما باید برای افرادی که در ردیف های عقب تر نشسته اند و یا افرادی که دارای مشکلات بینایی هستند، نیز خوانا باشد.

طراحی ارائه
طراحی ارائه

با استفاده از اندازه های مختلف یک فونت یکسان، همانطور که در مثال بالا آمده است، متن خود را منسجم و ثابت نگه دارید.

09. از یک تم رنگی یکنواخت استفاده کنید.


از رنگ های نئون و روشن دوری کنید. حتی اگر رنگ ها به خوبی رنگ خود را بر روی صفحه نمایش کامپیوتر نشان دهند، این امکان وجود دارد که به دلیل تنظیمات روی صفحه نمایش درون محل و یا پروژکتورها تغییر کند.
از رنگ های tint و سایه های یک رنگ استفاده کنید که یکی از راه های ساده و موثر برای خلق یک تم رنگی حرفه می باشد. شما همچنین می توانید از رنگ های مربوط به برند خود استفاده کنید. همچنین می توانید از رنگ های برند خود به عنوان پایه ای برای پالت رنگی ارائه خود استفاده کنید.
برای اینکه مطمئن شوید، متون با پس زمینه ترکیب نمی شود، باید بین متن و رنگ پس زمینه ای اسلایدها، کنتراست ایجاد کنید. وقتی تمام این روش ها جواب نداد، متن سیاه یا سفید، می تواند گزینه ی خوبی برای این کار باشد.

طراحی ارائه
طراحی ارائه

10. بیشتر بصری باشید.


اینکه مخاطبان را تنها با یک ارائه ی پر از متن، درگیر presentation خود بکنید، بسیار سخت خواهد بود، پس تلاش کنید از عکس ها و آیکون های مختلف تا آنجا که ممکن است، بهره ببرید.
حتی نمونه ای به سادگی مثل زیر، از یک لایه سنگین و پر از متن یک اسلایدی دلچسب تر و ایجاد کرده است، در عین حال درک آن نیز در یک نگاه بسیار آسان است.
با این حال، حتماً مخاطبان خود را در هنگام انتخاب تصویرسازی ها، در نظر بگیرید، چون گاهی المانی که برای گروهی مورد پسند است، برای دیگران، جذاب و حرفه ای نباشد.

طراحی ارائه
طراحی ارائه

11. از عکس ها و گرافیک های با کیفیت بالا استفاده کنید .


سایت های بسیاری مانند سایت ما، قابلیت تهیه عکس های با کیفیت بالا را برای شما فراهم می کند. با این حال توجه کنید که از کلیشه های بیش از اندازه استفاده شده، اجتناب کنید و عکس ها را با تناسب مناسب، تغییر سایز دهید.
عکس های کشیده شده، پیکسل شده و کلیپ آرت های سطحی اصلاً برای طراحی presentation مناسب نمی باشند. در سایت می توانید اطلاعاتی در چگونگی خرید عکس ها دریابید.

طراحی ارائه
طراحی ارائه

12. نمودار ها و گراف ها را ساده کنید.


از استفاده از نمودارها و گراف های پیچیده اجتناب ورزید، چون باعث می شود مخاطب شما برای درک آن ها دچار چالش شده و علاقه ی خود را برای شنیدن و توجه کردن به ادامه مقاله، از دست دهد.
به جای آن از انفوگرافیک های مینیمال استفاده کرده تا بتوانید حقایق و آمار را تصویر سازی کنید. دیتای خود را به حد یک نقطه ی حیاتی ساده کنید، مخاطب بسیار شکر گذار مخاطب شما خواهد بود.

طراحی ارائه
طراحی ارائه

13. از فضای منفی در اسلایدهای خود استفاده کنید.


به المان های طراحی و متون خود، فضایی برای تنفس ایجاد کند. حتی استفاده از طراحی منیمال می تواند تاثیر گذار باشد، در این نوع شما نمی خواهید، مخاطب زیر بار تعداد زیادی از گرافیک هایی که به موضوع ارائه ربط ندارد، برود.
آن ها، از اینکه می توانند نکات مهم را به سادگی بخوانند و اطلاعات را دنبال کنند، به جای اینکه متن در کنار المان های زیاد دیگری بخواند، لذت خواهند برد.
یکی دیگر از راه های استفاده از این روش، تنظیم کردن میزان شفافیت عکس ها و یا استفاده از فیلتری بر عکس های پس زمینه و کاهش تون رنگی آن می باشد.

طراحی ارائه
طراحی ارائه

مانند تصویرسازی که در نمونه بالا آمده است، استفاده از اشکال شفاف بر روی عکس، می تواند به متن شما فضایی برای تنفس بدهد و خوانش آن را بیشتر کند.

14. ارائه خود را به روز نگه دارید.


اگر شما از presentation خود چندین بار استفاده می کنید، آمار و اطلاعات بکار روفته در آن را بروز کنید. همچنین ظاهر آن را با عکس ها و المان های گرافیکی جدید، نو و تازه کنید، تا شما غیر آماده و خسته به نظر نرسید.

طراحی ارائه
طراحی ارائه

15. با یک اسلاید قدرتمند ارائه خود را به پایان برسانید.


با یک Call to action قدرتمند، ارائه خود را به پایان برسید. هرچند این به نظر واضح می آید، اما داشتن یک آغاز و انتهای قوی، برای ارائه شما اهمیت فراوانی دارد. اسلاید ” متشکرم” یا ” پایان” ضروریتی ندارد، به جای آن از اسلایدی استفاده کنید که پیغام قوی را به مخاطب منتقل کند که آن را همیشه به خاطر بسپارد.
مخاطب شما از اینکه عملی را انجام دهد، لذت نمی برد، مگر اینکه شما خود را به آن ها متصل کنید، پس اجازه دهید که هویت و علاقه ی شما در انتهای ارائه به خوبی جلوه کند.
جرئیات تماس و لینک صفحات اجتماعی خود را بر روی صفحه نمایش باقی بگذارید، تا مخاطب شما بتواند با شما در تماس بوده و به شما بگوید که تا چه حد ارائه شما عالی بوده است.

طراحی ارائه
طراحی ارائه

نمونه اسلاید بالا، از یک زبان قدرتمند برای مخاطب قرار دادن بینندگان خود و راهنمایی کردن آن ها به آدرس سایت، بهره برده است. عکس به ارائه یک عمق داده است، در حالی که رنگ های روشن به نرم شدن تمام فونت های سیاه، بزرگ نوشته و بولد شده، کمک کرده است.

نوبت شماست


حال که شما با این 15 نکته ساده مسلح شده اید، دیگر دلیلی برای اینکه در ارائه بعدی خود دچار مشکل شوید، نخواهید داشت. با منظم کردن خود و توجه به اندازه به طراحی خود، محتوا و مخاطب، می توانید بهترین presentation را آماده کرده و هر جمعی را تحت تاثیر قرار دهید.
تمرین یکی از مهم ترین کلید ها در موفقیت است، پس اگر اولین تلاش شما به خوبی به نتیجه ننشست، نومید نشوید. برای بسیاری از افراد ارائه دادن یکی از چالش برانگیز ترین مسئولیت ها می باشد، اما مانند هر مهارت دیگری، ارزش یادگرفتن را دارد، هرچقدر بیشتر تمرین کنید، آسان تر خواهد شد.
در طراحی خود موفق باشید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *