عکاس ها در کسب و کار خود می توانند با گروه های بسیاری علی الخصوص طراحان همراه شده و همکاری کنند و بدین ترتیب از رشته مورد علاقه شان کسب درآمد کنند. در ادامه به مقاله ای از زبان عکاس و نویسنده Marie Gardiner در این زمینه می پردازیم.

طراحان

طراح می داند که دقیقا به چه نیاز دارد، و شما ابزاری هستید تا از آن برای رسیدن به هدفشان استفاده کنند. طراحی با اسم های زیادی همراه می شود: طراح گرافیک، مدیر هنری، مدیر نوآوری.

یک طراح علاوه بر دانش بسیار تخصصی ای و مهارتی که در رشته  خود دارد، به دنبال بهترین خدمات و کیفیت ها نیز می گردد.

برای مثال،  یک مشتری طراحی برای سایت یک شرکت: نیاز به طراح وبی دارد که عکس هایی با کیفیت بالا برای طراحی سایت و همراهی آن عکس ها با نوشته ها استفاده کند؛ پس شما را استخدام کرده تا از محصولات، پرسنل، و ابزار کار مربوط به آنها عکس بگیرید. آنها دقیقا می دانند به چه چیزی نیاز دارند، اما آنها ممکن است به دلیل نداشتن تجهیزات لازم یا مهارت کافی برای اینکار، نمی توانند خودشان عکس ها را بگیرند.

یا در جای دیگر، مشتری آنها می تواند یک شرکت تبلیغاتی باشد که برای یک فروشگاه محلی نیاز به بیلبورد دارد. مدیر هنری آن شرکت شما را استخدام می کند تا از یک مدل که لباس های فروش پاییزه آنها را پوشیده است، عکس بگیرید.

برای طراح، شما وسیله ای هستید که آنها می توانند نیازهایشان را با آن تکمیل کنند. واقعیت این است که آنها به شما برای خلاقیت های جدید و ایده های تازه نیاز ندارند مگر چند مورد استثنایی. طراحان می خواهند شما چشم اندازشان را به تصویر بکشید.

عکاس
عکاس

 

چگونه یک عکاس با طراح همراه می شود؟

طراحان به کیفیت و طراحی اهمیت فراوانی می دهند. شما حتما باید به آنها در ارائه نمونه کارهای خود دقت داشته باشید. آنها با تنها چند نمونه کاری چاپ شده راضی نخواهند شد.

اگر قبلا هم کاری مشابه انجام داده اید، پس،  نمونه عکس های پرینت گرفته شده و یا وب سایت هایی که عکس های شما در آن قرار دارند، می توانند برای شما مزیت بحساب آیند. اگر نه، پس سعی کنید یک نمونه آماده کنید، نه اینکه در مورد کار خاصی دروغ بگویید، اما آن کاری را که عالی انجام دهید،  بخوبی در زیباترین و شیک ترین حالت ممکن ارائه دهید. مطمئن شوید که یک چاپگر عالی استفاده می کنید،  یک چاپگر بد حتی بهترین عکس را بد جلوه می دهد.

اگر شما تصمیم دارید بصورت دیجیتالی و بر روی کامپیوتر کارتان را ارائه دهید، مطمئن شوید از صفحه نمایشی استفاده کنید که رنگ ها را بخوبی نشان می دهد و تنها بهترین و مناسب ترین کار خود را به نمایش بگذارید. طراح علاقه ای ندارد که عکس حیوان خانگی شما را بین ارائه کار تجاری اش ببینید.

زمانیکه با طراحان کار می کنید، آنها از شما انتظار دارند کار را حتی بدون اینکه لازم باشد در مورد آن به شما اطلاعاتی بدهند درک کرده و در کمترین زمان ممکن تحویل دهید. یکی از راه های درک انتظارات طراح اینست که از برند مورد نظر آنها فهم بهتری داشته باشید.

 از آنجا که استخدام یک عکاس می تواند هزینه بسیاری را صرف کند، طراح کیفیت بالایی از کار شما را انتظار خواهد داشت. درست است که طراح مهارت هایی که برای عکاسی نیاز است را درک می کند ولی حتما از شما خواهد خواست که انرژی کافی ای برای این کار مصرف کنید.

این امکان وجود دارد که طراح یک تغییر سریع را لازم داشته باشد، پس شما باید زودتر از زمان تعیین شده کار را آماده کنید تا در صورت لزوم برای تغییرات در عکس، ادیت کردن های ناگهانی و دادن نتیجه نهایی سریعتر از حالت عادی، زمان کافی داشته باشید. حتی گاهی بعد از تحویل کار نیاز است که، زمان مناسبی را برای اصلاحات بیشتر یا نیازمندی های دیگر مشتری کنار بگذارید.

عکاس
عکاس

انتظارات را مشخص کنید.

طراح معمولا به جای اینکه با هم کار کنید، خلاصه ای از کار را برای شما توضیح می دهد تا بدانید به چه چیزی نیاز دارید.

خبر خوب این است، از آنجا که طراح بخوبی می فهمد شما چه کاری انجام می دهید و با زبان خلاقانه ای صحبت می کند، پس خلاصه ای که بیان می کند واضح و مختصر  خواهد بود. ولی اگر در همین حین حرفی را نشنیدید یا حس کردید نیاز دارید در مورد مساله ای اطلاعات بیشتری داشته باشید، در مورد آن صحبت کنید. حتی اگر پیشنهاد جایگزین دارید آن را بیان کنید.

اگر شما می توانید خلاقیت جدیدی را به پروژه اضافه کنید، یا فکر می کنید که مشتری باید به مساله خاصی دوباره نگاه کند و آن را بیشتر بررسی کند، از بیان و تذکر آن نترسید.  تنها به این دلیل که آنها رهبری پروژه را بعهده دارند، دلیل نمی شود که شما بدون هیچ نظری تنها مسیر آنها را دنبال کنید. بعهده داشتن رهبری گروه، بدین معنی است که آنها می دانند چه می خواهند، و بعد از این جلسه هم تا زمانیکه  شما با شرایط کنار بیایید،  درکنارتان خواهند بود.

اگر شما تجربه ی مشابهی داشته باشید این تجربه برای شما مزایایی خواهد داشت؛ شما اطلاعاتی خواهید داشت که برای شما مناسب است. مثلا تجربه هایی داشته اید که برای شما و مشتریتان فایده نداشته است، با در نظر گرفتن آن در تجربه های بعدی زمان و پول بیشتری ذخیره خواهید کرد.

طراح می داند که چه بسته ای یا چه محصولی را به عنوان کار انتهایی از عکاس می خواهد، پس مطمئن شوید که این مساله  را در طول جلسه با شما درمیان بگذارد. گاهی طراح از شما می خواهد که عکس ها را برای آنها بفرستید تا آنها را براساس سلیقه خودشان اندازه یا افکت های آن را تغییر دهند.

گاهی آنها نیاز به عکس های خاصی مانند عکس از یک محصول در مقابل یک پس زمینه ساده برای جدا کردن آن دارند، پس شما باید همیشه لوازم مناسب برای نورپردازی را آماده داشته باشید.

درحالیکه انتظارات طراحان بالاست، اما آنها باید معقول باشند. داشتن میزان درک بالاتر از خلاقیت در کسب و کار باعث می شود آنها خواسته ای غیرقابل دستیابی و یا بالاتر از بودجه از شما نداشته باشند. این همچنین بدین معنی است که آنها چیزی را بدون بحث نمی گذارند، پس بدانید که شما نمی توانید در انتها بهانه بیاورید که ” اه من فکر می کردم که شما می خواهید…”

پروژه ممکن است تکرار مکررات باشد؛ ادیتور من به یاد می آورد که بارهای برای گرفتن عکس از اعضای هیات مدیره یک شرکت تکنولوژی فراخوانده شده است. یا مثلا من یکبار برای گرفتن عکس از نصب کردن صندلی های یک استادیوم فوتبال استخدام شدم، پس گاهی اصلا نیاز به خلاق بودن وجود ندارد. عکس گرفتن و کاتولوگ سازی از یک سری اجسام می تواند خیلی کسل کننده باشد و زمان طولانی ای از شما بگیرد پس مطمئن شوید که مبلغ مناسبی را برای آن تعیین کنید. یک ساعت عکاسی از 100 نفر هیات امنای یک شرکت با  عکاسی از مردم در یک رویداد متفاوت خواهد بود.

در طول جلسه فیدبک نشان دهید و پیشنهاداتی ارائه دهید، در مورد هنرتان شک و تردیدی نداشته باشید.

عکاس
عکاس

زود تحویل دهید

بهترین راه برای تسخیر قلب مشتریتان تحویل دادن زودتر از موعد پروژه است. تنها فرصت تاثیرگذار در حین کار با یک طراح که خلاقیت و مهارت شما نمی تواند او را تحت تاثیر قرار دهد، همین است. از خودتان بپرسید چه چیزی را از شما انتظار ندارند؟ حتی طراحان بی ذوق هم یک سوپرایز یا سطح کیفیتی در کار را که انتظار نداشته است، قدردانی میکند.

خیلی کار سختی است که یک مزیت را به کاری اضافه کنید که تمام موارد مورد نیاز در آن بیان شده است. پس شما به روش تحویل دادن کار فکر کنید. اگر عکسی برای وب سایت است، برای مثال، بهتر است بجای انتقال فرم دیجیتالی عکس ها به طراح آنها را درون یک فلش ریخته و به طراحتان بدهید. مشخصا هزینه ای که می کنید برای شما ناچیز است ولی از نظر بازاریابی برای شما سود بیشتری دارد. این فلش با آرم تبلیغاتی شما برای مشتری های شما یک کادویی است که می تواند دوباره از آن استفاده کند.

همچنین دنبال کار خود را بگیرید. با شرکت در تماس باشید تا ببینید از عکستان استفاده شده است یا نه. به آنها یک ایمیل زده و از وب سایتشان تعریف کنید و از آنها بخواهید اگر کار دیگری داشتن با شما در تماس باشند.

عکاس گوش بفرمان

مشتریان که در اینجا طراحان باشند به عکاسانی نیاز دارند که بفهمند آنها به چه چیزی نیاز دارند، و اینکه چگونه به آن برسند. آنها معمولا بخوبی نیازهایشان را در اختیار عکاس قرار می دهند و آنهارا مانند یک اثر هنری خلاصه می کنند. اگر شما از آن دسته افراد هستید که در مصاحبه ها جهت ها را به سمت خود می چرخانید و می خواهید همه چیز براساس خواسته شما باشد، طراحان این اجازه را به شما نخواهند داد.

کارکردن برای یک طراح محلی برای نشان دادن خلاقیت ها یا مهارتتان نیست چون این دو از شما انتظار می رود و اگر آنها در اینکه شما هردوی این ها را داشته باشید شک داشته باشند اصلا شما را استخدام نمی کنند. بلکه این پروژه فرصتی است که نشان دهید می توانید این کار را در زمان مناسبی و بازده بالایی و با یک مبلغ معقولانه ای انجام دهید.

طراحان درباره شغل خود و بیشتر اوقات درباره تکنیک ها و فنون طراحی، اطلاعات کاملی دارند. آنها باید بدانند که شما بعنوان عکاس چه توانایی هایی دارید و آیا شما می توانید به آنچه که آنها می خواهند دست یابید یا نه. خوب است که شما بتوانید در این زمینه حدس بزنید و اطلاعات جامعی در باره پروسه بدست آورید.

گفته شده است که تحقیق کردن درباره شرکتی که می خواهید برایشان کار کنید و جمع آوری اطلاعات درباره آنها برای شما کار عاقلانه ای است که به شما کمک می کند تا منابع خاصی که آنها در گفتگو بکار می برند و خصوصیات فنی ای که نیاز دارند را راحتتر بشناسید. شما دوست ندارید بفهمید که از قطعه اشتباهی از یک ابزار کار عکس گرفته اید برای اینکه نمی دانستید آن قطعه که از شما خواسته شده، چیست.

همانطور که شما شانس زیادی دارید تا مشتری خودتان را تحت تاثیر قرار دهید در کنار اینکه کار خودتان را بخوبی انجام می دهید،  شما باید به اینکه چگونه کارتان را تحویل دهید تا شما را بخاطر بسپارند و از شما برای دفعات بعدی استفاده کنند، فکر کنید. در اینجا است که اضافه کردن یک خلاقیت جدید به شما کمک می کند،  مثلا یک فلش یا برچسب یا یک کار هنری چاپ شده برای اتاق کارشان.

طراحان ترجیح می دهند کسانی را که استخدام کرده اند دوباره استفاده کنند. اگر آنها بدانند شما می توانید وظیفه تان را با کمترین مشکل بخوبی انجام دهید شما تبدیل به شخصی خواهید شد که آنها هر دفعه نیاز به عکس جدید داشته باشند با او تماس می گیرند. پس تمام تلاشتان را بکنید که بهترین کار خودتان را تحویل دهید.

منبع : Marie Gardiner

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *