به اشتراک بگذارید

آیا تا به حال درباره ی عکاسی از آتش بازی ها در شب هایی چون ۲۲ بهمن، و یا اعیاد خاص، فکر کرده اید؟ در این مقاله ما از زبان Nasim ،Mansurov به  نکاتی پایه ای، مانند نوع لوازمی که باید استفاده کنید، و چه تنظیماتی برای دوربین نیاز است، برای گرفتن بهترین عکس از آتش بازی، می پردازیم. هرچند این پروسه بسیار ساده است، با این حال، موارد زیر از جمله نکاتی هستند که باید به آن ها توجه کرد.

عکاسی از آتش بازی
عکاسی از آتش بازی، NIKON D700 + 70-200mm f/2.8 @ 95mm, ISO 200, 3/1, f/20.0

در اینجا خلاصه ای از چگونگی عکس گرفتن از آتش بازی آمده است.

 1. بهترین محل ممکن را بیابید.
 2. دوربین صحیح را انتخاب کنید.
 3. لنز مناسب را انتخاب کنید.
 4. از سه پایه استفاده کنید.
 5. تنظیمات صحیح را بکاربرید.
 6. عکس خود را قاب بندی کنید.
 7. فوکوس دقیقی را صورت دهید.
 8. سرعت شاتر را کنترل کنید.
 9. از مد “BulB” استفاده کنید.

۱) چه لوازمی را به همراه خود داشته باشید.

 • دوربین: هر نوع دوربین کامپکت، DSLR یا Mirrorless ، برای این نوع عکاسی مناسب است، درباره ی آن در بخش مربوط به دوربین توضیح خواهیم داد.
 • لنز: به صورت ایده آل، بهتر است که دو لنز زوم را با خود همراه داشته باشید، یکیmm 24-70 و ۷۰-mm200 همگام، که هر دو در بخش لنز در ادامه، توصیف خواهند شد.
 • سه پایه: یکی از لوازم ضروری برای گرفتن عکس از آتش بازی بدون لرز و تکان خوردن، می باشد.
 • یک شاتر ریلیز از راه دور: هرچند که استفاده از آن ضروری نیست، یک شاتر از راه دور، به شما اجازه می دهد که در مد اکسپوژر “bulb” عکس بگیرید، بخش ۱۰ را مطالعه کنید.
 • کارت حافظه : حتماً همراه آوردن یک کارت حافظه خالی را فراموش نکنید ( ترجیحاً بیشتر از یکی نیز، برای گرفتن عکس بیشتر، همراه داشته باشید.)
 • باطری اضافی : تنها برای اطمینان، شما بهتر است با خود یک باطری اضافی همراه داشته باشید، مخصوصاً اگر می خواهید در هوای سرد عکاسی کنید، چون دمای کم، قدرت باطری را سریعاً تمام می کند.
 • چراغ قوه: شما به چراغ قوه برای دیدن دکمه ها و شماره های دوربین خود نیاز خواهید داشت، همچنین با استفاده از آن می توانید بر سوژه های پیش زمینه فوکوس مناسبی داشته باشید.

۲) انتخاب بهترین موقعیت برای عکاسی از آتش بازی

اولین مسأله ای که باید به آن بپردازید، انتخاب محل دقیقی است که، شما باید برای گرفتن عکس از آتش بازی ها، در آن بایستید. من به هبچ وجه، ایستادن نزدیک به آتش بازی را توصیه نمی کنم، چون در این حالت شما باید مستقیماً به بالا نگاه کنید و در این حال، شما نمی توانید یک پیش زمینه ی مناسب  و جذاب را برای ترکیب در عکس های خود، بیابید. به علاوه، اگر شما بیش از اندازه نزدیک باشید، شاید به یک لنز با زاویه باز نیاز داشته تا بتوانید عمل انجام شده را درون قاب جای دهید، که در واقع یک مشکل دیگر را مطرح خواهد کرد،  این امکان وجود دارد که شما عکسی بگیرید که یک المان ناخواسته مانند ساختمان ها یا درخت ها را درون قاب خود جای دهید. بنابراین، بهترین راه برای عکس گرفتن این است که در فاصله ای دورتر، در یک منطقه ی باز قرار بگیرید ( که درخت و یا المانی دیگر در مقابل شما قرار نگیرد)، به صورت ایده آل در محلی که به شما ۴۵ درجه زاویه نسبت به زمین را می دهد، مانند آنچه که در دیاگرام زیر آمده است، می تواند برای شما مناسب باشد:

عکاسی از آتش بازی
عکاسی از آتش بازی

هرچقدر دورتر از آتش بازی بایستید، زاویه کمتری خواهید داشت و به فاصله کانونی بیشتری نیاز دارید. به وضوح، هر موقعیت متفاوت است، پس تنها، تلاش کنید که یک محل خوب با دید باز به آسمان در یک منطقه ی وسیع، و بدون مانع را بیابید که به شما زاویه ی زیبایی برای عکاسی از آتش بازی ، بدهد.

به صورت ایده آل، شما بهتر است، زودتر از موعد در محل مورد نظر قرار بگیرید. این که بدانید محلی که آتش بازی در آن آغاز می شود، کجاست، به شما کمک فراوانی خواهد کرد. پس می توانید عکس خود را در قاب و ترکیب خاصی که لازم دارید، بگیرید. فراموش نکنید که آتش بازی توجه بسیاری از مردم را به خود جلب می کند، پس حتی اگر شما از قبل برای آن برنامه ریزی کرده، و بر روی ترکیب بندی خود کار کردید، شما همچنان باید آن را دوباره تنظیم کنید. من معمولاً بالاترین محل ممکن را که هیچ کس به صورت بالقوه نمی تواند در مقابل دوربین من قرار بگیرد، انتخاب می کنم، خارج کردن از پیش زمینه ها، بهترین نتیجه را برای من خواهد داشت. زمانی که آتش بازی آغاز می شود، درخواست از مردم، برای اینکه حرکت کنند، تا شما بتوانید راحت تر عکس بگیرید، بسیار سخت تر خواهد شد.

۳) دوربین مناسب را انتخاب کنید

عکاسی از آتش بازی
عکاسی از آتش بازی

خبر خوب این است که برای عکاسی از آتش بازی ها نیاز به دوربین های گران قیمت ندارید، هر دوربینی که به شما اجازه دهد تا در مد دستی عکاسی کنید، برای این نوع عکاسی کافی است. بسیاری از دوربین های کامپکت، می توانند این کار را انجام دهند، پس دوباره راهنمای خود را چک کرده و ببینید چگونه می توانید مد دستی دوربین را تغییر دهید. یکی دیگر از نکات مثبت از عکاسی از آتش بازی ها، این است که شما اغلب اوقات در سطوح ISO پایین عکاسی می کنید، که به معنی این است که نویز بسیاری کمی در عکس شما وجود خواهد داشت. پس شما نباید درباره ی توانایی های دوربین خود نگران باشید، چون شما می توانید مد دستی را انتخاب کرده و دوربین خود را در مقدار ISO پایین مانند ۱۰۰ تنظیم کنید. اگر شما دوربین DSLR یا Mirrorless دارید، کار شما راحت تر خواهد بود، چون می توانید تمام تنظیمات را بدون دردسر و سریع انجام دهید. بعضی از دوربین ها حتی خود، دارای مد های آتش بازی هستند، که به خوبی کار کرده و شما نیاز نیست که تنظیمات دوربین این مد را برای عکاسی از آتش بازی تغییر دهید.

۴) لنز مناسب را انتخاب کنید.

اگر شما یک دوربین کامپکت دارید، از اینکه لنز آن می تواند زوم اپتیکال ۵X ( نه دیجیتالی) را انجام دهد، مطمئن شوید. زوم اپتیکال، به این معنی است که، لنز دوربین به صورت فیزیکی برای در دسترس بودن، حرکت می کند، در حالی که زوم دیجیتال، به سادگی تنها کناره های عکس را می برد تا آن ظاهری نزدیک تر داشته باشد. با استفاده از زوم اپتیکال بر خلاف زوم دیجیتال، شما رزولیشن عکس را از دست نخواهید داد.

اگر شما یک دوربین DSLR دارید، شما ممکن است درباره ی اینکه کدام لنز را انتخاب کنید، گیج شوید. من از آتش بازی ها برای سال ها عکاسی کرده ام و دریافتم که لنزهای زوم تلفوتو مانند ۷۰-۲۰۰mm یا ۷۰-۳۰۰mm برای آتش بازی ها بهترین کاربرد را خواهند داشت، به خصوص اگر شما از یک محلی بالاتر و زیبا عکس می گیرید، در حالی که آتش بازی در فاصله دور رخ می دهد. اگر شما از فاصله ی تقریباً نزدیکی عکس می گیرید، لنز تلفوتوی گسترده مانند ۲۴-۷۰mm یا ۲۴-۱۲۰mm معادل، برای شما مناسب می باشد. شما به یک لنز پرایم بزرگ برای عکاسی از آتش بازی ها، نیاز ندارید، یک لنز زوم کردن برای شما ایده آل است چون به راحتی می توانید بدون تغییر مکان فیزیکی، قاب بندی خود را انجام دهید. من به شخصه، زمانی که از آتش بازی ها عکس می گیرم، دو لنز زوم متفاوت را با خودم می برم.

عکاسی از آتش بازی
عکاسی از آتش بازی ، NIKON D700 + 70-200mm f/2.8 @ 200mm, ISO 100, 25/1, f/10.0

اکسپوژر بالا، بسیار بلند، مجموع ۲۵ ثانیه ای، بود. این مقدار برای آتش بازی، تا حدودی بیش از اندازه بود، اما ایده اصلی در این عکس،  شروع به عکاسی قبل از آتش کردن آتش بازی بوده است، تا بدین ترتیب من توانسته ام کمی پیش زمینه را نیز در معرض نور قررار دهم. اگر شما در مرحله پردازش، حرفه ای هستید، بهتر است که در دو میزان مختلف نور دهی، عکس بگیرید، یکی برای آتش بازی، و دیگری برای پیش زمینه، سپس هر دوی آن ها را در مرحله پردازش توسط فوتوشاپ با هم ترکیب کنید تا بدین ترتیب از بهم ریختگی عکس خود با مقدار زیاد آتش بازی ها و Overexpose  کردن آن، جلوگیری کنید.

در عکس زیر، ثابت می شود که لنز زوم تلفوتو، بسیار کاربردی است. به قصد، من عکس را در میدان کانونی کمتر از ۱۰۵mm را ضبط کرده ام، که به من این اجازه را داد که کمی پیش زمینه را به آن اضافه کنم:

عکاسی از آتش بازی
عکاسی از آتش بازی ، NIKON D700 + 70-200mm f/2.8 @ 105mm, ISO 100, 8/1, f/10.0

به همین دلیل یک لنز زوم گزینه ی چند منظوره خواهد بود، شما می توانید گزینه های قاب پردازی مختلفی را امتحان کرده و کنترل بهتری بر ترکیب بندی عکس خود داشته باشید.

۵) از سه پایه استفاده کنید

بگذارید بدون هیچ تردیدی بگویم که برای داشتن یک عکس خوب از آتش بازی ها و قاب بندی مناسب عکس های خود، شما حتماً به سه پایه نیاز دارید. شما در این نوع عکاسی می خواهید عکسی را که چندین ثانیه طول دارد، بگیرید، پس داشتن دوربینی روی یک سه پایه برای گرفتن بهترین نتیجه بسیار ایده آل خواهد بود. خبر خوب این است که شما نیاز به یک سه پایه ی شیک و حرفه ای ندارید. از آنجا که زمان exposure در این نوع عکاسی طولانی خواهد بود، اگر سه پایه شما ثابت قرار گرفته باشد، از اینکه همراه خود یک  shutter release از راه دور داشته باشید، می توانید دست خود را از دوربین دور نگه دارید، تا مانع از لرزیدن آن شوید.

عکاسی از آتش بازی
عکاسی از آتش بازی ، NIKON D700 + 70-200mm f/2.8 @ 90mm, ISO 200, 4/1, f/10.0

۶) از تنظیمات مناسب در دوربین استفاده کنید.

ابتدا دوربین را تنظیم کرده و آن را به remote shutter release (اگر در دسترس است) وصل کنید. سپس تنظیمات دوربین را به صورت زیر تغییر دهید:

 • فلش: از اینکه فلش را خاموش کرده اید، اطمینان حاصل کنید، چون این فلش، توان لازم برای نوردهی به پیش زمینه را ندارد.
 • ISO : تنظیمات را با تنظیم کردن ISO دوربین آغاز کرده و آن را بر سطح پایه ای ISO (100 در بیشتر دوربین ها) قرار دهید، AutoISO را خاموش کنید(اگر روشن است).
 • فرمت عکس: اگر دوربین شما قابلیت عکس گرفتن در فرمت خام را دارد، عکس را به جای JPEG به صورت RAW بگیرید. بدین ترتیب می توانید عکس های خود را بعداً در مرحله پردازش تغییر داده و بازنگری های سایه و هایلایت را بر آن انجام دهید.
 • بالانس سفید: اگر شما به صورت RAW عکاسی می کنید، بالانس سفید خود را بر روی Auto قرار دهید ( چون می توانید آن را در مرحله پردازش تغییر دهید). اگر به صورت JPEG عکس می گیرید، بالانس سفید را به حالت DayLight قرار داده، چون در بیشتر مواقع به صورت صحیح عمل می کند.
 • کاهش نویز: Long Exposure Noise Reduction را بر روی Off قرار دهید( اگر وجود دارد). اگر روشن باشد، زمان نوردهی را دوبرابر خواهد کرد، که غیرضروری خواهد بود.
 • مد دوربین : مد دوربین را بر روی Manual قرار دهید.
 • سرعت شاتر و دیافراگم : سرعت شاتر را بر روی ۳ ثانیه و دیافراگم را بین f/5.6 و f/8 قرار دهید.
 • تثبیت کننده ی تصویر: اگر شما با بدنه دوربین یا لنز عکس می گیرید که دارای تثبیت کننده ی عکس هستند ( یا کاهنده ی ویبره در نوع نیکون)، شما باید آن را خاموش کنید، زمانی که بر روی سه پایه عکس می گیرید، نیازی به این مد ندارد.

ار آنجا که زمان عکاسی از آتش بازی، محیط کاملاً تاریک خواهد بود، زمانی که شما مجبور می شوید تنظیمات دوربین خود را تغییر دهید، مگر دوربین شما دارای دکمه هایی که نوردهی می کند، باشد، باید یک چراغ قوه همراه خود داشته باشید تا بتوانید دکمه ها را ببینید. اگر چراغ قوه را فراموش کردید، می توانید چراغ قوه LED گوشی خود را استفاده کنید.

۷ ) قاب بندی عکس خود را به خوبی انجام دهید

اگر قبل از شروع آتش بازی، درباره ی قاب بندی فکر نکرده اید، مخصوصاً اگر ندانید، دقیقاً آتش بازی از کجا آغاز می شود، نگران نباشید. تنها به آسمان نگاه کنید، و زمانی که نمایش آغاز شد، بر روی قاب بندی و ترکیب بندی عکس کار کنید. شما احتمالاً مجبور خواهید بود به صورت ثابت، Zoom in/out و دوباره عکس را قاب بندی کنید، پس برای آن هیچ قانونی وجود نخواهد داشت. اگر یک المان روشن درون صحنه داشته باشید، مانند ساختمان ها و چراغ ها، گاهی قرار دادن آن ها در بخشی از ترکیب بندی قاب عکس، می تواند ایده ی خوبی باشد. اگر پیش زمینه، جذاب نباشد، بهتر است که آن را کاملاً نادیده گرفته و تنها بر انفجار آتش بازی تمرکز کنید.

عکاسی از آتش بازی
عکاسی از آتش بازی ، GFX 50S + GF63mmF2.8 R WR @ 63mm, ISO 200, 1/1, f/5.6

اگر پیش زمینه ظاهری خوب داشته باشد، اما در عکس زیاد از حد تاریک به نظر برسد، پس زمان اکسپوژر خود را همان طور که در زیر توصیه شده است، بیشتر کنید، یا صبر کنید تا میزان روشنایی محیط از طریق نور آتش بازی بیشتر شود، بعد عکس را بگیرید. در این حالت، آتش بازی، ممکن است بسیار Overexposed در نظر گرفته شود، اما تا زمانی که شما قاب عکس خود را تغییر ندهید، می توانید در مرحله پردازش، از تکنیک های پیشرفته استفاده کنید و دو عکس مختلف را با هم ترکیب کنید. تلاش کنید که حداقل یک عکس که، پیش زمینه به بهترین نحو در عکس قرار بگیرد، داشته باشید.

از اینکه افق را مستقیم قرار دهید، اطمینان حاصل کنید، تا بدین ترتیب، برای تصحیح آن و از دست دادن رزولیشن عکس،  در نتیجه ی جابجا کردن افق، نگرانی ای نداشته باشید. در نهایت، قاب بندی افقی و عمودی را برای عکس خود در نظر داشته باشید. در حالیکه عکس های افقی به اندازه کافی مناسب هستند، از آنجا که عکس های آتش بازی معمولاً در فاصله ی زیادی از زمین، در آسمان رخ می دهند، داشتن یک عکس عمودی می تواند برای جای دادن آتش بازی و المان های دیگر درون صحنه بسیار ضروری باشد.

نهایتاً، در زمان قاب بندی به المان های منحرف کننده توجه داشته باشید. شما نمی خواهید که درختان، سیم برق و یا المان های دیگری در مقابل سوژه های اصلی در کامپوزیشن شما قرار گیرد.

۸) فوکوس دقیقی داشته باشید.

این بخش بسیار حساس است، چون شما باید از اینکه فوکوس دوربین به خوبی و با دقت رخ داده است، چه با دوربین کامپکت، چه با دوربین DSLR عکس بگیرید، مطمئن شوید. شرایط فوکوس کردن با دوربین های کامپکت بسیار محدود تر می باشد، پس حتماً قبل از شروع نمایش با آن ها تمرین داشته باشید. اگر شما یک المان روشن، برای فوکوس کردن بر آن داشته باشید، در آن منطقه توسط live view زوم کنید ( از اینکه زوم کردن را Optically انجام نداده باشید، مطمئن شوید، در غیر اینصورت قاب بندی و فوکوس شما به هم خواهد ریخت) و تلاش کنید تا به صورت دستی فوکوس کنید. اگر شما هیچ سوژه ی روشنی برای تمرکز کردن بر آن ندارید، بر کنید تا آتش بازی آغاز شود، از آنجا که آتش بازی بسیار روشن است،  دوربین شما برای فوکوس کردن بر آن، مشکلی نخواهد داشت. تا زمانی که فوکوس دقیق است، اتوفوکوس خود را خاموش کنید. زمانی که شما یک یا دو عکس گرفتید، عکس های قبلی را نگاه بیاندازید، بر روی آتش بازی زوم کرده و از اینکه ظاهری واضح داشته باشد، مطمئن باشید.

اگر شما با دوربین DSLR یا دوربین Mirrorless پیشرفته، عکس می گیرید، با قرار دادن تنظیم فوکوس لنز بر بی نهایت، شروع کرده و سپس یک عکس بگیرید. لنزهای مدرن بسیاری اجازه ی فوکوس کردن بر “فراتر از بی نهایت” را نیز می دهند، که می تواند میزان فوکوس درون عکس شما را به هم بزند. آنچه که من برای اطمینان از اینکه فوکوسی که انجام داده ام ۱۰۰ درصد دقیق است، انجام می دهم، این است که بر انفجار روشن، با استفاده از سیستم اتوفوکس دوربین،  تمرکز کرده ( با فشار دادن دکمه ی شاتر تا نیمه، یا با فشار دادن دکمه ی “AF-ON” )  و سپس زمانی که فوکوس به خوبی رخ داد، من اتوفوکوس را خاموش می کنم. خاموش کردن اتوفوکوس بسیار آسان است، بسیاری از لنزها، بر کناره ی خود یک دکمه ی فوکوس دارد که به شما اجازه می دهد به راحتی AF را خاموش یا روشن کنید. از آنجا که من از جای خود حرکت نمی کنم،  فوکوس من بر نقطه ی مورد نظر دقیق باقی خواهند ماند و تغییر نمی کند، مگر آنکه من لنز را برای زوم داخل و خارج تغییر بدهم ( در بعضی موارد فوکوس دستی را به اتوفوکوس تغییر داده و دوباره امتحان می کنم) تا قاب بندی را تغییر دهد.

عکاسی از آتش بازی
عکاسی از آتش بازی ، NIKON D700 + 70-200mm f/2.8 @ 90mm, ISO 200, 5/1, f/10.0

اگر شما می خواهید از المان های پیش زمنیه در عکس خود استفاده کنید،  و المان های پیش زمینه بسیار نزدیک هستند، ممکن است از اینکه نمی توانید، المان های پیش زمینه و آتش بازی را همزمان درون قاب بندی با فوکوس مناسب قرار دهید، نا امید شوید. اولین توصیه برای شما این است که بتوانید فاصله ی کانونی خود را به خوبی تخمین بزنید، تا بتوانید پس زمینه و پیش زمینه را درون قاب قرار دهید. با این حال، اگر هوا بسیار تاریک باشد، و شما چراغ قوه برای محاسبه ی خوب فاصله کانونی نداشته باشید، یا حتی اگر این مسائل برای شما بیش از اندازه پیچیده است، به سادگی یک بار، بر روی المان های پیش زمینه فوکوس کنید و عکس بگیرید، به گونه ای که المان های پیش زمینه در نوردهی مناسبی قرار گرفته باشند، و نگران آتش بازی در پس زمینه نباشید. بعد از اینکه یک یا دو عکس مناسب از پیش زمینه گرفتید، فوکوس را بر روی آتش بازی قرار داده و بدون اینکه کامپوزیشن را تغییر دهید، از آن عکس بگیرید. در این حالت، شما دو میزان نوردهی متفاوت خواهید داشت، یکی بر پس زمینه و یکی بر پیش زمینه، که می توانید آن ها را در مرحله پردازش ترکیب کنید.

۹) کنترل سرعت شاتر 

زمانی که نمایش آتش بازی آغاز می شود، در حین انفجار روشن، عکس بگیرید، و ببینید عکس Overexpose  یا underexpose می شود. اگر عکس بیش از اندازه تاریک یا روشن باشد، از سرعت شاتر دوربین خود برای تغییر طول زمان نوردهی استفاده کنید. از آنجا که شما در مد دستی عکس می گیرید، انجام دادن آن بسیار آسان خواهد بود. در این حالت،  دیافراگم شما نقش مهمی را ایفا نخواهد کرد، بلکه این سرعت شاتر است، که میزان نوری که وارد دوربین می شود را کنترل می کند. برای بعضی از آتش بازی ها، شما در خواهید یافت که سرعت شاتر پایین، نتیجه بهتری خواهد داشت،  در حالی که سرعت شاتر بلندتر برای گرفتن دنباله هایی که بعد از هر انفجار در هوا می آیند، ضروری خواهد بود.

عکاسی از آتش بازی
عکاسی از آتش بازی ، NIKON D700 + 70-200mm f/2.8 @ 90mm, ISO 200, 3/1, f/10.0

با سرعت شاتر ۱ ثانیه ای آغاز کنید و با تغییر آن بین ۱ تا ۶ ثانیه، انواع مختلف را آزمایش کنید. در این حالت،  شما عکس های مختلف بسیاری خواهید داشت که افکت های متفاوتی دارند. به خاطر بسپارید که سرعت شاتر بیشتر، به شما این جازه را می دهد که حرکت بیشتری را توسط دوربین ثبت کنید، که لزوماً آنچه شما می خواهید، نیست، چون زمان نوردهی طولانی مدت،  باعث می شود تا آتش بازی ظاهری محو و یا تار داشته باشد، مخصوصاً اگر کمی باد یا نسیم در هوا باشد. من،  وقتی حرکت های زیادی در صحنه موجود است، معمولاً سرعت شاتر را زیر ۳ تا ۴ ثانیه باقی نگه می دارم.

عکاسی از آتش بازی
عکاسی از آتش بازی ، NIKON D700 + 70-200mm f/2.8 @ 86mm, ISO 200, 5/1, f/14.0

اگر سرعت شاتر، بسیار بالا باشد،  آسمان بسیار روشن تر خواهد شد و دود ها به چشم خواهند آمد، که برای این نوع عکاسی مناسب نیست. شما به صورت ایده آل می خواهید که آسمان، سیاه یک دست باشد.

۱۰) از مد Bulb استفاده کنید

اگر شما یک shutter release از راه دور دارید و دوربین شما حالت “Bulb” را در مد دستی، حمایت می کند، پس تلاش کنید که شاتر را در ابتدای انفجار باز کرده و سپس همزمان با انتهای آن، آن را آزاد کنید. این روش، بهتر از روش دستی ای که در بالا آمده، می باشد، چون به شما اجازه می دهد که زمان باز شدن و بسته شدن شاتر را کنترل کنید. از آنجا که آتش بازی ها متوالی هستند و طول مدت بالایی خواهند داشت، شما با مد Bulb نتیجه ی بهتری خواهید گرفت، چون بر زمان اکسپوژر خود کنترل داشته و می توانید ببینید که چه بر آن ها می گذرد.

اگر شما شاتر ریلیز از راه دور ندارید، هنوز نیز می توانید از مد Bulb با نگه داشتن shutter release روی دوربین، و سپس رها کردن آن در انتهای توالی انفجار ها، استفاده کنید، اما از آنجا که شما با سرعت شاتر پایین عکس می گیرید، امکان بالایی وجود دارد که دوربین دچار لرزش شود. بنابراین، استفاده از مد Bulb در زمانی که shutter release از راه دور،  به صورت ایده آل خواهد بود، تا بدین صورت نخواهید به دوربین دست بزنید.

در اینجا مراحل پایه ای از مد Bulb را آورده ایم:

 1. shutter release از راه دور را به دوربین خود وصل کنید.
 2. عکس خود را قاب بندی کرده و طول میدانی مورد نظر را برای لنز تنظیم کنید.
 3. از مرحله فوکوس، برای تنظیم دقیق فوکوس استفاده کنید.
 4. دوربین خود را در مد Bulb قرار دهید ( وقتی زمان اکسپوژر را بالای ۳۰ ثانیه قرار می دهید، معمولاً مد Bulb ظاهر می شود).
 5. با نگه داشتن دکمه ی شاتر، بر روی shutter release از راه دور، عکس خود را بگیرید، آن را نگه داشته تا توالی آتش بازی ها تمام شود و دقیقاً بعد از آن دکمه را رها کنید.
 6. عکس ها را بر روی LCD دوربین بازبینی کنید، و از اینکه آتش بازی ها به خوبی در نوردهی قرار گرفته اند و متمرکز شده اند، مطمئن شوید.

عکس های زیادی بگیرید، و اینکه هر از گاهی عکس های خود را بر روی صفحه نمایش دوربین چک کنید، فراموش نکنید.

۱۱) چالش عکاسی

در اینجا یک چالش عکاسی برای شما ترتیب داده شده است، از نکات بالا استفاده کرده، به بیرون رفته و چند عکس از آتش بازی های محلی بگیرید. بهترین عکس روز خود را انتخاب کنید و در قسمت کامنت زیر، لینک آن را قرار دهید.

عکاسی از آتش بازی
عکاسی از آتش بازی ، NIKON D700 + 70-200mm f/2.8 @ 90mm, ISO 200, 2/1, f/7.1

امیدوارم این نکات گفته شده در این دو مقاله به شما، برای عکاسی از آتش بازی ها کمک کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Instagram has returned invalid data.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید