اگرچه امروزه جلب توجه مصرف کننده درواقع سخت تر و سخت تر شده است؛ اما به عنوان یک مصرف کننده، تقریبا هرروز شاهد تبلیغات در فضای بیرون می باشید. گفته می شود که ما روزانه صدها تبلیغ محیطی را می بینیم، که اگر در شهرهای بزرگ زندگی می کنیم این تعداد مسلما بیشتر خواهد بود. اما، خیلی از آن تبلیغات را به یاد نمی آوریم. بنابراین، تبلیغات محیطی باید به شیوه درست اجرا شوند، درغیراینصورت بی فایده خواهد بود.

تبلیغات محیطی که به تبلیغات OOH (خارج از خانه) نیز شناخته می شوند، یک اصطلاح کلی است که شامل هرنوع تبلیغی، که به مصرف کننده در فضای بیرون دسترسی  پیدا می کند، اطلاق می گردد. تبلیغات محیطی یک نوع رسانه با بازار (مخاطب) انبوه، مانند تبلیغات رادیو و تلویزیون و سینما، به حساب می آید. به همین دلیل، بهتر است از آن برای پیام های گسترده و کمپین های پشتیبانی برندینگ استفاده شود.

اگر درنظر دارید کار تبلیغات محیطی انجام دهید، چه به عنوان یک آژانس تبلیغاتی یا برای برند شخصی خودتان، به خاطر بسپارید که تمام بار سنگین تبلیغات نباید روی دوش تبلیغات محیطی باشد؛ درغیراینصورت تمام تلاش های شما منجر به ایجاد پیامی شلوغ و گیج کننده می شود. انتخاب کلماتی که برای این نوع تبلیغات استفاده می کنید باید هوشمندانه انجام شود؛ زیرا برای مثال، بسیاری از مصرف کنندگان هنگامی که از کنار بیلبوردهای تبلیغاتی می گذرند، یا درحال رانندگی هستند و یا سرگرم گوشی های موبایلشان می باشند.

 

روش های تبلیغات محیطی

انواع تبلیغات محیطی

شاید بزرگترین هدف هر آژانس تبلیغاتی نوپا و خلاق، دیده شدن کارهای تبلیغاتی آنها در خیابان های شهر و کشوری باشد که درآنجا مشغول به کار هستند. و یکی از متداول ترین روش ها برای دستیابی به چنین هدفی، از طریق تبلیغات محیطی است. تبلیغات محیطی بخش اصلی ترکیب رسانه های تبلیغاتی محسوب می شوند؛ زیرا معمولا بسیار سریع روی صدها هزار نفر تاثیر می گذارد.

رایج ترین نوع تبلیغات محیطی عبارتند از:

  • بیلبوردهای تبلیغاتی
  • نمایش نقطه فروش
  • مبلمان خیابانی (ایستگاه های اتوبوس، کیوسک ها، باجه های تلفن و غیره)
  • تبلیغات ترانزیتی یا تبلیغات روی ناوگان حمل و نقل (تاکسی ها، اتوبوس ها، مترو، قطار و غیره)
  • بیلبوردهای متحرک
  • تبلیغات چریکی

 

در گذشته، یک بیلبورد یا تبلیغ محیطی به طور ساده روشی برای شناساندن برند تجاری محسوب می شد. انتقال یک پیام پیچیده روی رسانه ای که افراد تنها ظرف چند ثانیه یا چند دقیقه، آن را می دیدند، غیرممکن بود؛ بنابراین، این نوع تبلیغ به عنوان پشتیبان تبلیغات تلویزیون، رادیو، چاپ و نامه نگاری مستقیم استفاده می شد. اما، با ظهور تکنولوژی گوشی های هوشمند و اینترنت، تبلیغات محیطی به سرعت باعث جذب افراد شدند؛ و توانستند راهی برای شروع گفتگو با مصرف کننده باشند.

بعضی از تبلیغات محیطی می توانند نقطه عطفی برای کل یک کمپین تبلیغاتی محسوب شوند؛ به خصوص اگر از یک ترفند نمایشی استفاده کرده باشد و یا توانسته باشند با کاربران و گوشی های موبایل آنها تعامل برقرار کرده باشند. مانند نمونه های جدید تبلیغاتی از جمله، TNT “Push To Add Drama”  و Pepsi Max Unbelievable bus shelter  که از کارهای نمایشی استفاده کرده اند.

 

روش های تبلیغات محیطی

هزینه تبلیغات محیطی

همانند سایر انواع روش های ارتباطی با بازار انبوه، این روش نیز برای دستیابی به صدها هزار مخاطب روش ارزانی نیست؛ و با افزایش میزان رقابت برای بیلبوردهای تبلیغاتی، هزینه های مرتبط با آن نیز افزایش می یابد.

برای شناخت هزینه هایی که این نوع تبلیغات دربر می گیرند، نحوه محاسبه این هزینه ها مهم است. نحوه محاسبه براساس سیستمی به نام GRP (جی آر پی) انجام می گیرد؛ که اشاره دارد به تاثیراتی که یک برنامه رسانه ای، برای محل تبلیغ محیطی، دریافت می کند؛ که به آن گردش موثر روزانه یا DEC گفته می شود. یک امتیاز برابر است با 1 درصد جمعیت بازار.

فاکتورهای بسیار زیادی در این محاسبه تاثیرگذار هستند؛ که براساس ترافیک، قابلیت رویت، مکان، اندازه و غیره می باشند. این امتیازدهی به شما نشان می دهد که نمره نمایش هر چیزی از 1 درصد تا 100 درصد چه اندازه است. 50 درصد به این معنی است که حداقل 50 درصد از جمعیت در این منطقه، حداقل یک بار در روز یکی از تابلوهای تبلیغاتی شما را دیده اند.

انتظار می رود که برای دریافت نمره نمایش 50، باید ده ها هزار دلار هزینه صرف شود. در کلان شهرهای بزرگ دنیا مانند نیویورک، شیکاگو یا لس آنجلس، این هزینه سر به فلک می رسد؛ اما واقعا به همان میزان که هزینه بپردازید، نتیجه نیز خواهید گرفت.

 

روش های تبلیغات محیطی

نکات رسیدن به موفقیت یک کمپین تبلیغات محیطی

اگر می خواهید تبلیغات شما به اندازه هزینه ای که صرف کرده اید موفقیت آمیز باشد، بایستی استراتژی تبلیغات محیطی خود را با برنامه ریزی دقیق انجام دهید. ما در دنیایی زندگی می کنیم که توسط گوشی های هوشمند و سایر دستگاه های قابل حمل، اداره می شود. توجه مصرف کننده متوسط به یک صفحه نمایش کوچک مقابل چشمانش جلب می شود؛ و نه به بیلبوردها و تبلیغات ترانزیتی. بنابراین، رعایت نکات زیر برای واردشدن به این محدوده لازم است:

 

  1. قابلیت به اشتراک گذاری تاکتیک های تبلیغات محیطی

ویژگی های قابل توجه ایده های تبلیغی خود را بشناسید. آیا از بخش های 3D و تعاملات انسانی در آن استفاده شده است؟ آیا می خواهد بیانیه ای را اعلام کند یا با مردم شوخی کند؟ تبلیغ محیطی شما باید به گونه ای باشد که باعث ایجاد هیجان و جنب و جوش دربین مردم شود؛ و آنها را به فیلم گرفتن و به اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی ترغیب کند. اگر تبلیغ شما این ویژگی و کیفیت را نداشته باشد، بنابراین استفاده خوبی از وقت و هزینه شما نشده است.

 

  1. صرف هزینه برای مکان های پرترافیک

ممکن است وسوسه شوید که به جای انتخاب یک مکان، چندین واحد و بخش ارزان تر را برای قراردهی تبلیغات انتخاب کنید. این کار هدر دادن پول است. کلید موفقیت یک تبلیغ محیطی، جذب هرچه بیشتر افرادی است که از تبلیغ دیدن می کنند. پس بهتر است به جای پنج مکان که 800000 بیننده دارد، یک مکان که میلیون ها بازدیدکننده را جذب می کند انتخاب کنید.

 

  1. توجه به رقابت

در این نوع تبلیغات توجه به رقبا بسیار اهمیت دارد و باید به کارهایی که آنها در انجام تبلیغات خود انجام می دهند توجه کنید. بنابراین، منطقه ای که می خواهید در آنجا تبلیغ خود را قرار دهید به خوبی بررسی کنید و مکان هایی را انتخاب کنید که بعدا دچار مشکل نشوید.

 

  1. رعایت اصل سادگی

تبلیغات محیطی معمولا، اگر زیاد خوش شانس باشید، یک یا دو ثانیه دیده می شوند. بنابراین نباید آن را با پیام های زیاد، شلوغ کنید. آن را ساده نگه دارید و اجازه دهید تنها چند کلمه و تصویر خیره کننده باعث جلب توجه شوند. این را درنظر داشته باشید که تبلیغات محیطی به عنوان شروع کننده گفتگو درنظر گرفته می شوند. آنها برای اطلاع رسانی طراحی نمی شوند بلکه صرفا جهت ایجاد حس کنجکاوی می باشند.

 

 

 

 

منبع: thebalance

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *