جهت رساندن معانی مشخصی، نماد های صوتی، حروفی ، ایده ها، حرکات یا عکس ها همه جا وجود دارند. ما همچنین می دانیم، برای مثال، یک هشت ضلعی قرمز به معنی ” ایست” و علامت “تیک” به معنی صحیح بودن و یا اینکه همه چیز بخوبی پیشرفته است، می باشد.

ولی برای بسیاری از این نشانه ها، معانی اصلی در تاریخ عوض شده است و یا کلا از بین رفته اند. برای مثال، علامت صلح ، آیا شما می دانستید که این علامت در ابتدا توسط مردی بنام جرالد هلتام ساخته شد تا انگلیس را برای خلع سلاح هسته ای تشویق کند ولی بعدا توسط هیپی ها بعنوان نماد صلح برای ترویج صلح جهانی انتخاب شد؟

در مقاله زیر نوشته شده توسط Victoria، یک مشاور بازاریابی در سایت پاورت پرینت که متخصص در چاپ بومی با کیفیت بالاست، شما در واقع می توانید به معانی پشت بعضی از سمبل ها را مطالعه کنید! بعنوان یک طراح لوگو که با نماد ها بصورت منظم برای کارهای پایه ای استفاده می کند، این مقاله بسیار جذاب است.

نماد
نماد

عصای چاووش

هرچند که مخصوصا در آمریکا، آن را با یک نماد پزشکی اشتباه می گیرند ولی معمولا بعنوان نشان تجارت و مذاکره شناخته می شود.

نماد
نماد

ایکتیس

سنبل مسیحیان که با نام دیگر ” ماهی مسیح” نامیده می شود. قبل از اینکه مسیحیان آن را انتخاب کنند، ایکتیس توسط یونانی ها ، رومی ها، و بسیاری دیگر  بی دین ها استفاده می شده است. بی دین ها اعتقاد داشتند که ایکتیس فرزند خدای دریای باستانی و الهه باروری آتارگاتیساست،و آنها از نماد ماهی براساس ارتباطی که با باروری، زاد و ولد و نیروی طبیعی زنان داشته است،  بعنوان ” مادر عالی” و ” رحم” یاد می کنند.

نماد
نماد

چشم نظاره گر

 این نماد مدت هاست به اشتباه بعنوان سنبل کنترل و نظارت شناخته شده و استفاده شده است. اگرچه نماد چشم نظاره گر بصورت جهانی بعنوان نشانه دیدگاه معنوی، بینش درونی، دانش بیشتر و بینشی به رمز و راز های غریب نمایش داده می شود. این سنبل بصورت گسترده ای برای قرن ها بعنوان نمادگذاری مذهبی در سرتاسر جهان شناخته شده است.  در دنیای مدرن شما می توانید این نماد را در نشان بزرگ ایالات متحده آمریکا که بر روی 1 دلاری هم وجود دارد، ببینید.

برای همین این نشانه بعنوان نشانی از بینش و آگاهی معنوی و درونی می شناسند.

نماد
نماد

نماد صلح

آنچه که ما بعنوان نماد صلح می دانیم معانی بسیار مختلفی داشته است و گاها آنرا با ریشه های قدیمی تر و تیره تر مرتبط می دانستند مانند “صلیب شکسته” و همچنین ” نشان مرگ”. هرچند در سل 1960 این نشان توسط جرالد هالتوم ساخته شد تا انگلیس را برای خلع سلاح هسته ای تشویق کند، او این نشانه را مانند یک مردی دراز کشیده در ناامیدی می دید. بعدها هیپی ها برای راهپیمایی علیه سلاح هسته ای از این نماد استفاده کردند، که این سنبل را جهانی کرد و بعنوان نشان صلح جهانی در تمام دنیا شناخته شد.

نماد
نماد

صلیب شکسته نازی

این نماد بعنوان نشان دهنده خشم و بی رحمی نازی ها در جنگ جهانی دوم معرفی شد، اما ریشه ها به هزاران سال پیش برمی گردد. نام آن از لغت سانسکریت “ساویستیکا” ، به معنی خوش شانسی و موفقیت گرفته شده است. این باور وجود دارد که این سنبل ابتدا در اروپا- آسیای نوسنگی بکار برده شده است تا نشان دهنده حرکت خورشید درون آسمان باشد. حتی امروزه یک صلیب قلابی شبیه این، یک نماد مقدس در دین هایی مثل هندویی، بودایی و جین و اودیسم  است و معمولا درون معابد و خانه های هند یا اندونزی پیدا می شود.

هرچند همه آن را به جنایاتی که در جنگ جهانی دوم رخ داده است مرتبط می کنند ولی این نشانه درواقع نشانی از فرخندگی است و به میلیون ها سال پیش بر می گردد.

نماد
نماد

داس و چکش

نشان کمونیست در میان انقلاب روسیه متولد شد،  چکش برای کارگران صنعتی و داس برای رعایا نشانه گذاری شد،  هنگامی کمباین های کارگران متوقف شد، کشاورزان مقابل سوسیالیسم ، حرکت های استبدادی و مداخله های خارجی باهمدیگر متحد شدند. در اتحادیه شوروی ای نماد معنای جنسیتی دارد که داس نشان دهنده زنان و چکش معرف مردان است، و الان این نشانه بعنوان نشان مارکسیسم  و کمونیسم بین المللی در تمام جهان شناخته می شود.

نماد
نماد

چشم شیطان

رجوع کردن به چشم شیطان را می توان در فرهنگ سراسر جهان یافت. مردم بر این باورند که چشم شیطان در واقع نفرینی است که توسط یک نگاه شرور به یک قربانی ناآگاه می تواند برای او بدشانسی و آسیب را بهمراه بیاورد. ابتدایی ترین نشانه های شناخته شده برای این باور به یونان و رم باستان بر می گردد در جاییکه به شدت اعتقاد داشتند این چشم بد به سراغ کسانی می روند که خود را بسیار ستایش می کنند، در واقع مجازاتی از طرف خدایان برای اشخاصی که بسیار به خود مغرورند.

نماد
نماد

یین ینگ

بطور خالصه، یک نماد چینی است برای نمایش دادن تعادل کامل و اساس تمام فلسفه های چینی است. یین یانگ یکی از شناخته شده ترین و مستندترین موضوعاتی است که توسط تائویسم استفاده شده است. این سنبل دو نیمه را که با هم ترکیب شده اند و همدیگر را کامل می کنند نمایش می دهد. این نماد نیروهای مخالف اما کامل کننده را که در هرچیزی پیدا می شوند را نمایش می دهد ازجمله روشنایی و تاریکی، خوبی و بدی، مرگ و زندگی.

این نماد سمبلی مهم در فلسفه چینی است که تعادل کاملی را با دونیمه نشان می دهد که با هم ترکیب می شوند و هم را تکمیل می کنند.

نماد
نماد

پنج ضلعی

پنج ضلعی یک نماد باستانی از دنیای سحر و جادو است و از پنج نقطه تشکیل شده است که هرکدام نشانی دارند. نقطه ای که در راس قرار دارد نمایش دهنده حضور روحانی ای مانند گایا و مادر زمین باشد در حالیکه چهار نقطه دیگر متجسم عناصر اساسی ( باد، آب،خاک و آتش) هستند. این نشانه ساده سال هاست بعنوان نشانی برای حفاظت دربرابر شر مورد استفاده قرار گرفته است و بارها در شمایلی مانند طلسم ها و جواهرات جهت مراقبت از  پوشاننده آن یافت شده اند.

نماد
نماد

قلب

مترادف یا عشق رمانتیک و علاقه است. پیدا کردن ریشه های اصلی این سنبل بسیار سخت است،  برخی بر این باورند از برگ پیچک (سنبل باروری)، برآمده است. در حالیکه تئوری دیگری در این زمینه وجود دارد ، این تئوری بر می گردد به آن زمانی که رمی ها و یونانی های باستان از سیلفیوم، یک رازیانه غول پیکر،  برای حفاظت از بارداری استفاده می کردند. دانه درون سیلفیوم مانند قلب بود برای همین این فرضیه ارتباط آن با عشق بوجود آمد و باعث شد این نماد بسیار محبوب شود.

%d9%86%d9%85%d8%a7%d8%af-11
نماد

گونیا و پرگار ماسونی

تنها نشانه تشخیص داده شده از نمادهای فراماسونری  دارای شکلی از یک گونیا و یک پرگار است که بهم متصل شده اند. هردوی آنها ابزارهای معماری هستند و برای آموزش دادن  درس سنبلهای ماسونی استفاده می شوند. ماسون ها باید اقدامات خود را با بهتر کردن فضیلت هایشان  در مسیر صحیح قرار دهند و یاد بگیرند خواسته هایشان را محدود کنند و احساسات خود را نسبت به همه انسان ها حفظ کنند. هنگامی که این درکنار و هم خداوند God در مرکز این  سنبل قرار بگیرند آنگاه صلح و هماهنگی ایجاد می شود.

نماد
نماد

نماد گل زنبق

که همچنین بعنوان زنبق فرانسوی هم شناخته می شود. در واقع نمونه ی اصلاح شده ی زنبق گلیش که سنبلی از ملکه “یونو” ملکه آسمان در اساطیر یونان، می باشد. معتقدان به این الهه باور دارند که این سنبل معانی مختلفی دارد. اخیرا با بروز کردن این نشانه،  نماد گل زنبق برای نشان دادن خانواده سلطنتی فرانسه به همراه کمال، نور و زندگی بکار می رود.

نماد
نماد

پی

یک نماد ریاضی با معانی بسیار زیادی در پشت آن. این نشانه به عنوان نسبتی از محیط دایره بر قطر معرفی می شود به همین سادگی. پی عدد گنگ هم نامیده می شود و مقدار واقعی آن بدلیل نداشتن الگوی دنباله مشخصی شناخته نشده است. آثار پی را در تمام جنبه های زندگی می توان دنبال کرد، از کلاس ریاضی، در مسیریابی و محاسبات مسیر پرواز، تا در پردازش گر های سیگنال رادیو و تلویزیون و حتی در ورزش.

%d9%86%d9%85%d8%a7%d8%af-14
نماد

ققنوس

نمادی جهانی شناخته شده بعنوان سمبل خورشید، تولد دوباره، معاد و جاودانگی است. پرنده ی آتش افسانه ای که آنرا با پرستش خدایان خورشید مانند آزتک مرتبط می دانند. مردم اعتقاد دارند که ققنوس بصورت دوره ای در شعله های آتش خود می میرند و دوباره از خاکستر خود بر می خیزند.

نماد
نماد

گره تثلیث

گره تثلیث سلتیک که بیان کننده ایمان، اخلاص و اعتقاد به خداست و هر سه بخش نمایش دهنده یه تثلیث مثدس است. گذشته این نماد به قرن 6 بر می گردد و بر روی صلیب های سنگی، در معماری ، هنر و کارهای فلزی بسیاری دیده شده است. امروزه این نشانه بعنوان مشخصه ای بر  حلقه های ازدواج و نامزدی بعنوان نشانه ای بر تعهدی برای تمام عمر در مقابل خدا بکاربرده می شود.

منبع Victoria

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *