به اشتراک بگذارید

عکاسی از حشرات موضوعی است که به زمان بندی خوب، صبر و تجهیزات مناسب نیاز دارد. کنارگذاشتن هرکدام از این عناصر کلیدی باعث می شود تا عکس های شما رضایت بخش نباشند. اگر به گرفتن عکس از دنیای کوچک پروانه ها، عنکبوت ها، سنجاقک ها یا هرگونه حشره دیگری علاقه دارید، این نکات در عکاسی ماکرو شما را با بعضی از تکنیک ها و روش ها برای دستیابی به یک عکس عالی آشنا می سازد.

عکاسی از حشرات

یکی از دلایل جذاب بودن عکاسی از حشرات، آشکارشدن جزئیات غیرقابل باوری است که معمولا با چشم غیرمسلح قابل رویت نیستند.

بااین حال، جای هیچ شکی نیست که عکاسی ماکرو کار دشواری است و برای گرفتن یک عکس خوب، تنها عکاسان پرشور مایل به گذراندن ساعت ها انتظار و تحمل شرایط آب و هوایی نامساعد هستند. در اینجا ۱۰ تا از مهم ترین نکات آورده شده اند که هنگام عکسبرداری از حشرات باید مدنظر بگیرید.

 ۱٫ با آنچه که در اختیار دارید کار کنید

این یک تصور رایج اشتباه است که اگر بخواهید عکاسی ماکرو را دنبال کنید باید هزینه های بسیار گزاف بپردازید. اگرچه امکان گرفتن عکس های با کیفیت بالاتر توسط تجهیزات گران تر یک واقعیت است؛ اما عکاسی از حشرات با تجهیزات کم نیز امکان پذیر است. این کار درصورت نزدیک تر شدن به سوژه عکاسی سخت تر می شود، اما غیرممکن نیست.

درصورتی که دوربین SLR دارید می توانید تنها با یک لنز ماکرو عکس های زیبایی از حشرات بگیرید. برای بهترشدن کار می توانید از فیلتر کلوزآپ (Close-up)، اکستنشن تیوب و بیلو استفاده کنید. اکستنشن تیوب یک استوانه  توخالی است که بین بدنه دوربین و لنزها قرار می گیرد و باعث افزایش بزرگنمایی می شود. این قطعه در عکاسی ماکرو بسیار ارزشمند است؛ زیرا کیفیت تصویر را تحت تاثیر قرار نمی دهد و این امکان را به عکاس می دهد تا به جزئیات زیبا و دقیقی از حشرات دست یابد.

۲٫ از دست سوم استفاده کنید

عکس گرفتن کاری است که اغلب نیاز به مهارت دارد؛ زیرا بین وضعیت های مختلف باید تعادل کامل ایجاد شود. عکاسی از حشرات حتی به مهارت بیشتری نیاز دارد، زیرا با سوژه ای در ارتباط هستید که مدام درحال حرکت است و به آسانی می تواند فرار کند. درحالی که صبر و پشتکار مهم است، می توانید از عامل دیگری به نام دست سوم نیز بهره ببرید.

همانگونه که از نام آن پیداست، این وسیله به طور کلی به منظور نگه داشتن اشیاء به کار می رود؛ اما برای نزدیک کردن حشرات نیز مفید است. می توانید با کمک یک گل، پروانه ها و زنبورها را جذب کنید یا عنکبوت ها، مورچه ها و حشرات دیگر را روی یک شاخه قرار دهید. این وسیله شما را قادر می سازد تا موقعیت و پس زمینه عکس خود را کاملا کنترل کنید.

۳٫ زوایای مختلف را امتحان، پس زمینه را بررسی و از قابلیت نمای زنده استفاده کنید

هنگام گرفتن عکس از حشرات باید سریع عمل کنید؛ درغیر اینصورت سوژه شما پرواز می کند. بااین حال، هنگام عکسبرداری از حشرات، چندکار وجود دارد که در انجام آنها نباید عجله کنید.

برای امتحان کردن زوایای مختلف وقت صرف کنید. اگر هدف شما گرفتن بهترین عکس ممکن است، خارج از محدوده فکر کنید و از زوایای بسیار غیرمتعارف عکس بگیرید. یک عکس ماکرو از پروانه ای با بال های باز وقتی از بالا گرفته می شود بسیار فوق العاده است؛ اما به جای آن میتوانیم از روبرو عکسبرداری کنیم و چشمان و شاخک های پروانه را در عکس بیاندازیم.

همزمان، هنگام تصویرسازی عکس در ذهنمان، به پس زمینه نیز توجه کنیم – آیا پس زمینه با عکس هماهنگی دارد یا با آن به شکل نامطلوبی ناسازگار است؟

ممکن است شما فقط چند ثانیه در اختیار داشته باشید تا از تصویر عکس بگیرید؛ بنابراین برای صرفه جویی در ساعات ارزشمندی که صرف می کنید اطمینان حاصل کنید که پس زمینه شما در بهترین حالت ممکن قرار دارد.

هیچ چیز ناامیدکننده تر ازاین نیست که از یک حشره عکس بگیرید اما متوجه شوید که سوژه شما در حالت فوکوس نبوده یا عکستان تار شده و یا لکه ای روی لنز دوربینتان قرار گرفته است؛  بنابراین برای جلوگیری از این اشتباهات، به مدت چندثانیه از قابلیت نمای زنده (Live View) دوربین خود استفاده کنید.

عکاسی از حشرات۴٫ در صبح زود عکاسی کنید

دو دلیل برای گرفتن عکس از حشرات در صبح زود وجود د دارد: نبودن وزش باد و وجود نور مناسب. هنگام گرفتن کلوزآپ از حشرات در فضای بیرون، باد بزرگترین دشمن شما به حساب می آید. از آنجایی که از سرعت کم شاتر استفاده می کنید، ممکن است عکس های شما تار به نظر برسند؛ حتی اگر نسیم ملایمی وجود داشته باشد. برای عکسبرداری از گل های نازک، تارهای عنکبوت یا قطرات شبنم، از بادهای ملایم صبحگاهی بهره ببرید زیرا باعث برهم زدن سوژه عکاس شما نمی شوند.

۵٫ از دیافراگم مناسب استفاده کنید

عکاسی ماکرو برای اکثر لنزها اغلب به دیافراگم های کوچک f/16 و f/22 نیاز دارد و برای لنزهای بزرگ به دیافراگم f/32 نیاز دارد. این کار بیشترین عمق میدان را در اختیار شما قرار می دهد و تصویری واضح ایجاد می کند. اما اگر بخواهید عکس نرم تر و ملایم تری بگیرید، می توانید از دیافراگم کامل مانند f/2.8 و f/4 استفاده کنید. در این حالت، سوژه شما در حالت فوکوس قرار می گیرد و پس زمینه به حالت بوکه درمی آید (نقاط منعکس شده از نور که باعث جلوه بیشتر تصویر می شوند).

عکاسی از حشرات۶٫ در حالت فوکوس دستی عکسبرداری کنید

اولین کاری که قبل از عکسبرداری از حشرات باید انجام دهید، تغییر از حالت فوکوس اتوماتیک به فوکوس دستی است. هنگام عکسبرداری ماکرو، سیستم AF بی فایده است؛ زیرا سطح دقیق فوکوس را نمی تواند تنظیم کند. از آنجایی که فوکوس دقیق، مهم و کلیدی است، تغییر به حالت نمای زنده (Live View) فوکوس را برای شما آسان تر می کند. برای تعیین دقیق موقعیت Live View، منطقه ای که باید در فوکوس قرار گیرد را بزرگ نمایید و رینگ فوکوس لنز را به صورت برعکس سوار کنید.

۷٫ از سه پایه مقاوم استفاده کنید

حتی اگر فکر می کنید مقاوم ترین دستها رادارید، داشتن یک تری پاد خوب برای تکیه به آن اهمیت دارد. هنگام گرفتن عکس های کلوزآپ، لرزش دوربین واضح تر است. نه تنها لرزش دست باعث تارشدن عکس ها می شود، لمس کردن دکمه شاتر دوربینی که روی تری پاد سوار شده است نیز می تواند باعث لرزش دوربین شود. برای جلوگیری از آن، از یک ریموت ریلیز یا تایمر خودکار دوربین استفاده کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که از سریع ترین سرعت شاتر استفاده می کنید تا حرکات را به حداقل برسانید.

۸٫ به سوژه خود نور مناسب بتابانید

نور طبیعی برای  انواع عکاسی ازجمله عکاسی ماکرو از حشرات ایده آل است. با این حال، شرایط همیشه کامل و ایده آل نیست؛ بنابراین گاهی اوقات با آنچه که در اختیار دارید باید کار را انجام دهید. اگر درحال عکسبرداری در جنگل یا در یک روز ابری هستید، فلاشی که خودتان ایجاد کرده اید ممکن است باعث ایجاد نور مستقیم و زننده شود. به جای آن، از یک فلاش حلقوی استفاده کنید تا نور را به طور یکنواخت پراکنده کند. هنگام استفاده از نور طبیعی یا مصنوعی، مطمئن شوید که سایه شما در قاب عکس نیافتد و در مناطق بسیار باز نیز مراقب باشید. برای پرش نور به مناطق تاریک قاب، از یک بازتابنده استفاده کنید یا به کمک یک مقوا و فویل آلومینیومی، خودتان یک بازتابنده درست کنید.

  1. پس زمینه خودتان را بسازید

اگر از پس زمینه طبیعی که معمولا عکس های خود را مقابل آن می گیرید، راضی نیستید، می توانید خودتان یک پس زمینه ایجاد کنید. هیچ محدودیتی وجود ندارد، می توانید هرگونه رنگ، طرح یا نقشی را انتخاب کنید و یا حتی از پس زمینه سیاه و سفید استفاده کنید. با کمک پس زمینه های سفارشی شده، سوژه برجسته تر نشان داده می شود و باعث ایجاد یک بوم عکاسی نرم و یکدست می شود.

  1. با فاصله ها بازی کنید

عکاسی ماکرو به معنی نزدیک شدن به سوژه عکاسی تا جای ممکن نیست. هنگام عکسبرداری از حشرات، این کار معمولا باعث ترساندن و فرار کردن سوژه می شود. همیشه باید فاصله های مختلف را امتحان کنید تا بهترین چهارچوب ممکن را پیدا کنید. قابلیت کوچک نمودن (Zoom out) باعث می شود مقداری از پس زمینه وارد عکس شود و تناسب و قرینه ایجاد شود.

 

منبع: photodoto

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Instagram has returned invalid data.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید