فقط در صورتی که شما درون یک چادر در صحرا و یا جنگل یا حتی در حیاط پشتی خود زندگی کرده باشید هیچ چیزی درباره سلفی نشنیده اید. برای دفاع از شما می توان به این نکته اشاره کرد که کلمه سلفی آنقدرها هم قدیمی نیست. این کلمه در سال 2005 برای توصیف یک نوع خاصی از سلف پرتره ابداع شد. سلفی معمولا یک عکس حرفه ای در استودیو، که توسط یک دوربین بر روی سه پایه با تنظیم زمان، گرفته شده نمی باشد. “سلفی” معمولا به عکس هایی که خیلی غیر رسمی تر از این ها توسط یک دوربین دیجیتال یا گوشی همراه در طول بازو گرفته شده است و به صفحات اجتماعی ای مانند فیس بوک ، توئیتر، اینستاگرام یا انواع دیگر  ختم می شود.

حالا شما می دانید سلفی چیست اما آیا شما تابحال موفق شده اید یک سلفی خوب بگیرید؟ در ادامه به مقاله ای از زبان David Peterson می پردازیم، که توضیحات جامع و کلی ای در این زمینه در اختیار ما قرار خواهد داد.

عکس سلفی
عکس سلفی

من مطمئنم که همه شما حتما یکبار آن را امتحان کردید، حتی اگر آن را ذخیره نکرده باشید. در حال حاضر گوشی های همراه دارای دوربین های جلو هستند که باعث می شود شما بتوانید عکسی را که خودتان از خودتان میگرید، ببینید. این تکنولوژی های جدید حتما شما را وسوسه کرده است. اما  با این حال برخلاف اسم جدید آن، سلفی به اندازه ی عمر خود عکاسی، قدیمی است. قبل از اینکه دوربین های جلو وجود داشته باشند، یکی از روش های هوشمندانه برای سلفی قرار گرفتن در مقابل آینه و قرار دادن دوربین در محلی که از زاویه عکاسی دیده نشود ( گاهی هم مهم نبود که دیده شود). دوربین های امروزه این قابلیت را آسان تر کرده اند، و شیوع صفحات اجتماعی در واقع ضرورت داشتن حداقل یک سلفی را برای شما تا با آن قلمرو  آنلاین خود را نشانه گذاری کنید تا شما را با آن بشناسند، ضروری کرده است.

الان با این اطلاعات شما شروع می کنید به تصور کردن تمام سلفی های دوستانتان در صفحات فیس بوکشان، می فهمید که عکس گرفتن از خود خیلی هم کار آسانی نیست چون احتمالا شما سلفی های بد را بیشتر از خوب ها می بینید. بعضی از دوستانتان ممکن است آنقدر سلفی بگیرند که شما را به نقطه ای برسند که بخواهید آنها را بلاک کنید.

عکس سلفی
عکس سلفی

گرفتن یک سلفی خوب و زیبا یک جور هنر بحساب می آید. اما بیشتر از آن دانستن اینکه چه تعداد و یا اینکه کدامشان را در صفحات اجتماعیتان  قرار دهید، فرمی بالاتر از هنر است. چون سلفی می تواند برای دیگران آزار دهنده باشد، و ممکن است فکر کنند شما انسانی مغرور و خود شیفته هستید و باعث می شود آنها به سادگی از شما زده شوند. در حقیقت در مطالعه در سال 2003 در دانشگاه بیرمنگهام مشخص شد که پست کردن تعداد زیادی سلفی در صفحات اجتماعی با  سطح پایین تری از حمایت اجتماعی و صمیمت ارتباط مستقیم دارد. و هنوز هم بین افراد 18 تا 24 سال عکس های سلفی حدود 30 % از کل عکس هایشان را در برگرفته است.

پس حتما باید حواستان باشد که از سلفی ها با دقت استفاده کنید و تعداد زیادی از آنها را پست نکنید. و شاید بیشتر از هر عکسی که شما تصمیم دارید در صفحات اجتماعی خود به اشتراک بگذارید ، عکس از خود باید بگونه ای باشد که بازدید کنندگان آن از دیدنش شادمان شوند. و بگونه ای نباشد که بگویند : وای خدا یک عکس دیگر از این بشر.

زاویه  و سمت خوب و بد  صورت خود را بشناسید

 همه ی ما دارای زاویه بد صورت هستیم. یکی از مزایای عکاس خود بودن این است که شما می توانید با استفاده از چند ترفند بر سمتی که جذابیت کمتری دارد کمتر تمرکز داشته باشید. برای اینکه صورت خود را لاغرتر نشان دهید، عکس خود را از کمی بالاتر بگیرید. اگر می خواهید بالاتنه تان در عکس باشد بهتر است یک شانه خود را کمی به سمت دوربین بچرخانید. گردنتان را کمی بالا بیاورید که برای رفع برآمدگی زیر چانه تان به شما کمک می کند.

32
عکس سلفی

 در نور مناسب عکس بگیرید.

هیچ چیزی بدتر از عکس گرفتن با فلش دستگاه نیست مخصوصا اگر این عکس سلفی باشد. سعی کنید از نور طبیعی استفاده کنید. کنار یک پنجره بایستید تا به شما یک ظاهری طبیعی و لطیف دهد. این موقعیت به شما کمک می کند از سایه های تاریک دوری کنید مخصوصا آنها که زیر چشم هایتان ایجاد شده اند،  که ممکن است نشان دهنده بیدار ماندن شما در طول شب بوده است، مسلما شما نمی خواهید دوستانتان این سیاهی زیر چشم هایتان را ببینند .

از نرم افزار های فیلتر عکس استفاده کنید

اگر شما از گوشی های هوشمند استفاده می کنید ، شما می توانید با فیلتر هایی از نرم افزار هایی مانند اینستاگرام یا مابقی ابزار های ادیت عکس مانند LO-Mob یا  Photo FX ، به عکس های سلفیتان زیبایی بیشتری بدهید. این فیلتر های هنری به نرم کردن زاویه ها و ملایم کردن و یا رنگین تر کردن عکس هایتان کمک می کنند. شما با این فیلتر ها می توانید جذابیت و شادابی ای را که هنگام گرفتن عکس نتوانستید در آن ایجاد کنید به عکس ها اضافه کنید. که این موضوع ما رو به نکته بعدی هدایت می کند:

جدی نباشید

33اشتباه برداشت نکنید، من نمی گویم که زندگی را جدی نگیرید. اما هیچ وقت نباید سلفی گرفتن را بیش از حد جدی بگیرید. شما می دانید که چه شخصیتی دارید. موقرانه به دوربین زل می زنید ، یا با نگاهی خمار و لب هایی جمع شده. یا گاهی خیلی عصبانی بنظر می رسید. این گونه سلفی ها جذاب نیستند، باعث می شود شخصیت شما هم جذاب بنظر نیاید. عکس شما نباید بگونه ای باشد که انگار شما تلاش زیادی برای این عکس کرده اید. برای همین بهتر است عکس ها را ناگهانی بگیرید،  مثلا زمانی که با دوستانتان بیرون رفته اید و دارید خوش می گذرانید حالا ناگهان تصمیم گرفته اید از خودتان عکس بگیرید در این حالت است که عکستان بسیار عالی و زیبا خواهد شد.

محل مناسبی انتخاب کنید

 تمام مناطق برای گرفتن عکس سلفی مناسب نیستند،  در آشپزخانه در کنار کوهی از ظرف های نشسته شب پیش؟ محل مناسبی نیست. یک پارکینگ ؟ نه مطمئنا محل خوبی نیست. مگر اینکه یک پارکینگی باشد که برای شما جذابیت خاصی دارد. حمام شما؟ نه لطفا این کارو نکنید. شما باید به سلفی مانند مابقی عکس هایی که می گیرید اهمیت بدهید. سلفی بهتر است با یک پس زمینه مناسب گرفته شود. پس صبر کنید تا به یک موقعیت خیره کننده برسید مانند یک منطقه پر از گل های وحشی، یا گذرگاه سنگی و یا یک آبشار، آنگاه برای فیس بوکتان از خودتان عکس بگیرید. این مناطق نه تنها برای گرفتن یک سلفی مناسب هستند بلکه شما را بعنوان فردی که به این مناطق علاقه مند هستند نشان می دهد. به این گونه شما فردی فراتر از شخصی که با دوربین هوشمند از خود عکس می گیرید، خواهید بود.

34
عکس سلفی، در این عکس، عکاس خواسته از یک منطقه دوست داشتنی عکس بگیرد، اما پس زمینه خودش به تنهایی باعث انحراف می شود و چیز جدید و زیبایی به عکس اضافه نکرده است.

یک کار جالب انجام دهید

بسیاری از افرادی که می خواهند از خودشان عکس بگیرند، فقط در محل مورد نظر می ایستند، یا نشسته اند یا دراز کشیده اند، کسل کننده  است نه؟. قبل از اینکه شما از خود سلفی بگیرید بهتر است در مورد آن فکر کنید و تمام عکس هایی که تابحال دیده اید را بیاد بیاورید و تصمیم بگیرید که شما شبیه هیچ کدام آنها نباشید. درسته که یک عکس از خودتان جایگاه خود را دارد ولی همیشگی نیست. برای داشتن یک سلفی قابل پست و جذاب ، خودتان را با گل ها رنگ کنید . یک گربه در بغلتان بگیرید. سلفی ها خود را بگونه ای بگیرید که با میلیون ها عکس از این نوع متفاوت باشند.

بیش از اندازه سلفی نگیرید.

شما باید تعداد زیادی عکس بگیرید تا به یک سلفی خوب برسید و توانایی خود را در عکس از خود گرفتن بالا ببرید اما بهتر است فقط درصد اندکی از آنها را در صفحات اجتماعیتان قرار دهید. هیچ چیز مانند کاربری که هر چند ساعت یکبار عکس از خود قرار می دهد آزار دهنده نیست. تعداد سلفی هایتان را به حداقل میزان ممکن برسانید چون در غیر اینصورت دوستانتان فکر می کنند شما یک جامعه ستیز خود شیفته هستید.

فراتر از آن، عکاسی  از خود بسیار جالب و سرگرم کننده است و هیچ دلیلی ندارد که بخواهید همان اندازه که دوست دارید در گرفتن آن افراط کنید ولی این جمله معروف را بخاطر داشته باشید، ” کمال در اعتدال است”. شما می دانید که چه شخصیتی دارید.

منبع :David Peterson

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *