عکاسی از ماه یکی از چالش برانگیزترین و شگفت انگیز ترین عکاسی هایی است که هر عکاسی علاقه دارد آنرا تجربه کند، در اینجا مقاله ای از Mark Gee یکی از عکاسان برتر و برنده جوایز متعدد برای عکاسی های نجومی و عکاسی از ماه است، می خوانیم.

عکاسی از ماه، یکی از زیباترین عکاسی ها از موضوعی که 239000 مایل با شما فاصله دارد، است.

من زمان زیادی را به عکاسی از آسمان شب می پردازم، جدا از راه شیری، یکی از اجرام آسمانی مورد علاقه من ماه است. ماه تنها قمر طبیعی زمین است و در فاصله 239000 مایلی از زمین قرار دارد. ماه هر 27.3 روز یک دور به دور زمین می چرخد، و همیشه یک سمت مشخص از ماه بدلیل چرخش همزمان زمین  به سمت ما قرار می گیرد. هشت فاز مختلف از ماه در طول 29.53 روز در چرخه ماهانه وجود دارد، اما ماه کامل  محبوب ترین فازی است که عکاسها انتخاب می کنند.

حالا آنچه که اهمیت دارد این است که چگونه از ماه عکسبرداری شود؟ خب مسائل زیادی هست که برای عکسبرداری خوب از یک ماه  باید به آنها توجه کرد، پس من شما را در روش این عکاسی همراهی می کنم و درباره وسائلی که بهتر است استفاده کنید برای شما توضیح می دهم.

این با یک طرح و یافتن محل مناسب شروع می شود.

40
عکاسی از ماه

برنامه ریزی کردن بخش بزرگی از تمام عکاسی ها را دارد، برای عکسبرداری از ماه از این موضوع مستثنی نمی شود. من همیشه زمان زیادی را برای عکاسی از ماه صرف می کنم، و این را با ایده اولیه عکس آغاز می کنم. ممکن است یک عکس با نمای باز از ماهی که در حال بالا آمدن بالای یک زمین یا  فضای شهر است بخواهم یا تصمیم داشته باشم که یک نمای بسته از ماه بزرگ در چهارچوب اصلی بگیرم. در هر صورت روز قبل از عکاسی محل آن را بررسی می کنم، و سپس ساعت و مکانی  که باید در آنجا بود تا بالا آمدن ماه در آسمان را ببینم براساس نوع عکسی که می خوام بگیرم، انتخاب می کنم.

خوشبختانه این روزها تعداد بسیاری نرم افزارهای عالی که به شما کمک کند برای عکس گرفتن از ماه برنامه ریزی کنید، وجود دارد. شخصا، من از نرم افزاری به نام PhotoPills  استفاده می کنم که زمان و موقعیت ماهی که می خواهیم عکس بگیریم را بخوبی برای من محاسبه می کند، مخصوصا اگر شما بخواهید شی ای را پیش زمینه ترکیب عکاسی خود قرار بدهید. PhotoPills تنها در گوشی های آیفون کار می کند، اما نگران نباشید یک نرم افزار عالی دیگری مناسب برای اندروید وجود دارد که The Photographers Ephemeris نام دارد.

بیاید درباره ابزار مناسب صحبت کنیم . 

41
عکاسی از ماه ، عکسی از مارک گی ، چشم انداز مهتابی در دریاچه تکاپو Tekapo در جنوب جزیره نیوزیلند

من معمولا هنگامی ماه کاملا طلوع کرده است عکاسی نجومی با نمای باز را انجام نمی دهم و اما در آن  موقعیت، ماه در فاز ربع اول خود قرار داشت و یک عصر واقعا عالی برای من بود. پس من از بزرگترین صخره از ساحل دریاچه  Tekapo  بالا رفتم و به منظره خیره شدم درحالیکه دوربین یک عکس پانوراما می گرفت.

با بسیاری از مردم که صحبت می کنم فکر می کنند من از تلسکوپ برای عکس های ماه که می گیرم استفاده می کنم، اما اینطور نیست. من یک دوربین DSLR معمولی و یک لنز فوق تله فوتو استفاده کردم. این لنز ها خیلی گران هستند، من شخصا یک 600mm با یک توسعه دهنده  x 1.4 استفاده می کنم، اما شما لازم نیست پول بسیاری برای خرید یک لنز مانند این، تنها برای گرفتن عکس های قابل توجهی از ماه، خرج کنید.

یک کیت لنز معمولی حدود 70-300mm برای شما عکس های مناسب از ماه را فراهم می کند و همینطور تطبیق پذیری زیادی هم با عکس هایی که قرار است از ماه در نمای باز گرفته شود، به شما می دهد. شما می توانید عکسی را از خط افق شهر با لنز 70 mm  بگیرید و یا یک از نمای بسته با 300 mm بگیرید. ه وسایل نوری قرار نیست به خوبی لنز های تله فوتو گران باشند، اما شما قادر خواهید بود عکس های خوبی از ماه بگیرید.

احتمالا یکی از مهمترین دستگاه های مورد نیاز برای عکاسی از ماه، سه پایه است. از آنجا که شما با فاصله کانونی طولانی تری عکاسی می کنید، باید دوربین را تا آنجا که ممکن است قفل و محکم نگه دارید تا از تکان خوردن آن جلوگیری کنید و یک عکس دقیق و تمیز را بگیرید، پس یک سه پایه بسیار نیازمند است.
تا آنجا که به بدنه دوربین مربوط می شود، شما احتمالا آنرا با DSLR خود نگهداری می کنید. من ترجیح می دهم که از یک سنسور بریدن  عکس (APS_C) در هنگام عکسبرداری از ماه استفاده کنم که به من فاصله کانونی مورد دلخواهم را می دهد. برای مثال، یک لنز mm 300 بر روی یک سنسور بریدن دوربین با ضریب 1.6 ، عکسی را با زاویه دیدی همچون یک سنسور با چهارچوب کامل دوربین  که از لنز 480mm استفاده می کند،  می دهد.

اهمیت کامپوزیشن انتخابی برای عکسبرداری

 عکاسی از ماه، مارک گی، عکس برنده شده از رشته فضا و مردم در عکاس نجومی سال 2013.
عکاسی از ماه ، مارک گی، عکس برنده شده از رشته فضا و مردم در عکاس نجومی سال 2013.

مانند تمام اشکال عکاسی ، یک کامپوزیشن خوب عکس شما را با تمام عکاس ها متفاوت خواهد کرد، پس خیلی مهم است که شما هنگامی که موقعیت مکانی را بررسی می کنید، زیباترین زاویه ها و ترکیبات را پیدا کرده تا عکس شما را از عکس های هر روزه از ماه متفاوت کند.

من همیشه سعی می کنم یک المان دیگری را به عکس ماه خود اضافه کنم، حتی اگر فقط عکس برداری ماه در فضای آسمان سیاه باشد، ابرها نیز برای این ترکیب بندی عالی می شوند. المان های دیگر می تواند مناظری همچون افق شهر، سایه ها، بازتاب های ماه در آب، یا حتی پرواز ایستگاه فضایی بین المللی در مقابل ماه، باشند.

اگر شما هنگامی که با تعدادی از این المان ها کار می کنید قوانین کامپوزیشن های سنتی را بخاطر بسپارید، مانند قانون سوم یا خطوط برجسته یا غیره، شما به عکس هایی بسیار جذاب تری دست پیدا می کنید.

حالا شما نیاز است درمورد تنظیمات هم آگاهی داشته باشید. 

43
عکاسی از ماه  – عکسی از مارک گی

احتمالا شایع ترین سوالی که در مورد هر یکی از عکس هایی که گرفته ام از من پرسیده می شود اینست که چه تنظیماتی بکار برده ام. هیچ قوانین سفت و سختی در مورد تنظیماتی که باید در عکسبرداری از ماه بکار برده شود وجود ندارد و بسیار وابسته است به زمانی از روز یا شب که شما تلاش می کنید از ماه عکس بگیرید، یا فازی که ماه در آن زمان دارد. نکته اصلی این است که شما می خواهید خود ماه را عکسبرداری کنید و نه اطراف ان را. هرچند این اتفاق زمانی که شما یک تصویر از نمای باز از شهر یا منظره ای  را انتخاب می کنید و فقط می خواهید ماه به آن اضافه شود تا تصویر جالبتری از آب در آید، صدق نخواهد کرد.

برای همین من الان به بیان تنظیماتی که برای گرفتن عکسی از ماه حدود 30 دقیقه بعد از غروب آفتاب هنگامی که در حال طلوع کردن است، نیاز است، می پردازم. من همچنین همیشه بصورت دستی عکس را می گیرم، اینکار به شما کمک می کند کنترل بهتری بر روی عکس هایتان از ماه داشته باشید.

اگر شما تا بحال متوقف شده و طلوع ماه را تماشا کرده باشید ، متوجه خواهید شد که ماه خیلی سریع حرکت می کند و حدود 2.5 دقیقه، از زمانی که شما اولین بار آن را می بینید تا زمانی که کاملا بصورت افقی مشخص شده باشد، طول خواهد کشید. پس برای اینکه  عکسی دقیق داشته باشید باید از یک شاتر سریع استفاده کنید. من معمولا در حدود 1/125  ثانیه عکس را می گیرم. درباره  دیافراگم ، از آنجا که می خواهیم عکسی را بگیریم که جزئیات روی ماه را بخوبی برای  ما مشخص کند، برای همین من از نمای باز خیلی کم استفاده می کنم و بیشتر ترجیح می دهم که دیافراگم را حدود f/9.0 تنظیم کنم تا آنجا که ISO هم در نظر گرفته شود، با تنظیماتی که مطرح شد، من دقت را بر 400 می گذارم ولی گاهی برای داشتن شاتر بالاتر آن را به 800 هم می رسانم.

بودن در مکان مناسب و استفاده از تنظیمات به شما کمک می کند نمای مناسب ماه را برای خودتان پیدا کنید. و  تاثیر تغییرات تنظیمات در عکس خود را سریع مشاهده کنید.

با این حال همانطور که قبلا گفتم تنظیمات خیلی به روشنایی ماه  و زمان روز یا شب وابسته است ولی یک تجربه خوب برای بررسی تنظیمات دستگاه شما هم  می باشد.

 صبر کنید نکات بیشتری وجود دارد. 

44
عکاسی از ماه ، عکس از مارک گی، ماه کامل در مجموعه توربین های بادی بروکلین در ولینگتون، نیوزیلند. ولینگتون یکی از پربادترین شهرها در جهان است، و توربین های بادی بروکلین یکی از اولین ها و قدیمی ترین های توربین های بادی در نیوزیلند هستند. 31 متر ارتفاع دارند و در بیشتر مکان های شهر دیده می شود.

الان چندین سال است که من از ماه عکسبرداری می کنم، و تعدادی نکته را از طریق آزمون و خطا یاد گرفته ام، که در اینجا تعدادی از این نکات را با شما به اشتراک می گذارم.

فوکوس کردن: خدا رو شکر ماه یک المان روشن درون آسمان است؛ بنابراین حتی در شب، از فوکوس اتوماتیک دوربین برای فوکوس کردن ماه استفاده کنید.

زمان بسیاری بخودتان بدهید تا برای عکس گرفتن از ماه آماده شوید: معمولا آماده شدن برای عکس گرفتن از ماه زمان بیشتری از آنچه که شما فکر می کنید، نیاز دارد. من معمولا 30 دقیقه وقت برای آماده کردن وسایل عکاسی می گذارم.

از شاتر و حتی قفل آینه  استفاده کنید: به ویژه هنگامی که از فاصله کانونی بلند استفاده می کنید. تنها لرزشی که به علت فشاردادن دکمه شاتر ایجاد می شود می تواند مانع از داشتن عکسی دقیق از ماه شود.

یک روز قبل از ماه کامل از ماه عکس بگیرید: برای عکس گرفتن از ماه و همینطور منظره اطرافش آسانتر خواهد بود، برای اینکه نور کافی را برای منظره اطراف قبل از غروب آفتاب فراهم می کند و یک عکس با تعامل بالا و زیبا را نصیب شما می کند.

هنگامی که ماه در آسمان ارتفاع گرفت عکس بگیرید:  برای اینکه جزئیات ماه در آن بخوبی مشخص باشد باید زمانی که آن در آسمان ارتفاع گرفت عکس را بگیرید. هنگامی که ماه در حال طلوع و غروب است،  با انکسار اتمسفر تحریف می شود و حتی اگر شما فوکوس خوبی بر روی ماه داشته باشید باز هم جزئیات آنگونه که دلخواه شما هست نخواهد بود و سطح ماه تار و خارج از فوکوس نمایش داده می شود.

” واقعیت جالب در مورد عکاسی از ماه ”

جهت و زاویه ماه وابسته به اینکه شما در کجای جهان قرار می گیرید متفاوت است. برای بسیاری از شما ها عکس های ماه من وارونه بنظر می رسد. برای اینکه در کره جنوبی این عکس ها گرفته شده اند، و شما ممکن است که ماه را در نیمکره شمالی ببینید. همینطور ماه در جهت متفاوتی طلوع خواهد کرد، در نیمکره جنوبی از چپ به راست خواهد بود، نزدیک به استوا ، و خیلی سریع بالا می رود. و در نیمکره شمالی از چپ به راست طلوع میکند.

سخن انتهایی

من امیدوارم این مقاله برای عکاسی شما از ماه مفید بوده باشد، مطمئنا عکاسی از ماه  یک تجربه ی افسانه ای  و خیلی راضی کننده تر از اضافه کردن ماه به عکس هایتان با فوتوشاپ خواهد بود.
در این میان به یاد داشته باشید بایستید ، نگاه کنید. لذت ببرید، ما برای شما  بهترین شانس را برای عکاسی از ماه آرزو داریم!

منبع :     Mark Gee

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *