هدف این مقاله، عکس معماری داخلی تصویربرداری عکاسی معماری از فضای داخلی ساختمان است، نه عکاسی در درون خانه . عکس معماری داخلی یکی از بهترین عکاسی ها برای مهارت داشتن است چون ،  بسیاری از شرکت ها،  مشاوره های املاک و نشریات همیشه نیاز به عکس های زیبا از عکاسی معماری داخلی هستند. در ادامه به مقاله ای از Dak Dillon که  عکاس و بازاریاب ساکن آمریکا است و برای مشتریان زیادی عکسبرداری کرده است،  می پردازیم.

    عکس معماری داخلی، عکس از اتاق نشیمن که نور آن با چراغ های داخل ساختمان تامین شده است. عکس توسط دونالد تانگ گرفته شده است.
عکس معماری داخلی ، عکس از اتاق نشیمن که نور آن با چراغ های داخل ساختمان تامین شده است. عکس توسط دونالد تانگ گرفته شده است.

نورپردازی کلید اصلی عکس معماری داخلی است.

برای عکاسی از درون خانه بیشتر از هر وقت دیگر نورپردازی اهمیت بالایی دارد.

برای شروع تمام چراغ های اتاق را روشن کنید. لامپ ها کمک می کند تا به صجنه واریانس رنگ و عمق بدهید. توجه کنید کهنور توسط عکس ها، آینه ها و پنجره ها بازتاب داده نشود و بعد دقت کنید که آیا نیاز به نورهای خارجی اضافی دارید یا نه.

وقتی من از فضای داخلی یک خانه عکاسی میکنم . ترجیح می دهم که در ابتدا با نور طبیعی اگر امکان داشته باشد، عکس بگیرم، سپس توسط لامپ های موجود در اتاق نور مورد نیاز را تامین می کنم، در انتها وسایل نورپردازی را وقتی به نور اضافی نیاز است در فضا اضافه میکنم، برای اینکار یا از واحد های فلش موچک یا استروب های بزرگ استفاده میکنم ولی معمولا هر دو را ترکیب می کنم .

شما می خواهید نور بصورت طبیعی درون عکس جریان داشته باشد و چشم را راهنمایی میکند. در عکس ها، فضاهای سفید درون عکس چشم را به درون آن می کشاند، پس تا آنجا که ممکن است از فضاهایی که باعث ایجاد فضای سفید در عکس می شوند دوری کنید مانند پنجره ها. گفته شده که  در حال حاضر فضاهای سفید حاصل از حضور پنجره ها و در ها بیشتر از قبل قابل قبولند. بسیاری از انتشارات این کار را انجام می دهند، اما هنگامی به این عکس ها درست نگاه کنید می بینید که اگر این فضاهای سفید زیاد باشند شما از موضوع اصلی عکس منحرف می شوید.

شما می خواهید نور درون عکس شما شفاف باشد و مردم بدانند که وجود دارد، اما شما نمی خواهید که آنها بدانند شما چگونه آن را ایجاد کرده اسد. هدف شما در نورپردازی روشنایی طبیعی و واقع گرایانه در کل چهارچوب عکس است.

در عکس معماری داخلی فلش دوست شماست

91
عکس معماری داخلی، عکسی از استودیو عکسی که با دیوارهای چوبی سفید صحنه را محدود کرده است . عکس توسط الکساندر دامر گرفته شده است.

 

همانطور که در بخش قبل گفته شد عکس گرفتن بر پایه نور مناسب است. با داشتن این نکته در ذهن، فلش زدن یکی از باید ها در بیشتر موقعیت ها است ، مانند اوقاتی  که نور کم است یا نیاز به ایجاد تعادل در نور روزتان و چراغ های درونی خانه دارید تا آنها را طبیعی نشان دهید.

فلش های قابل حمل کوچکی مثل Nikon SB 900 یا  Canon Speedlire 580EX II  برای آماده کردن صحنه سریع و پخش کردن نور در اتاق هایی با نور کم و تاریک بسیار مناسب هستند. من همچنین از واحدهای استروب بزرگتر هم مانند Westcott Spiderlites ها استفاده می کنم. واحدهای بزرگتر انتشار بیشتر نور را ممکن می سازند، اما بزرگ هستند و راه اندازی آنها زحمت دارد. صحنه مورد نظر را قبل از شروع بشناسید تا از بهترین وسیله ها برای هر موقعیت استفاده کنید.

برای بهترین نتایج من معمولا فلش ها یا استروب ها را به سمت یک صفحه صاف مانند دیوار یا سقف قرار می دهم. این کار باعث می شود تا مانند سافتباکس عمل کنند و نور را درون اتاق پخش کنند. توجه کنید که نور از یک دیوار رنگی پررنگ انعکاس پیدا نکند مانند آبی ، قرمز و بنفش پر رنگ. این باعث می شود که کمی از رنگ هم منعکس شود و یک رنگ قرمز درون عکس دیده شود ،  تقریبا مثل اینکه فلش رنگ شده باشد.

بهترین راه برای پیدا کردن میزان نور مناسب آزمون و خطاست، چون هر اتاق و هر منبع نور متفاوت هستند. ابتدا عکس خود را با یک سه پایه بدون نور اضافی شروع کنید بعد یکی یکی نور ها را اضافه کند و نتایج را بررسی کنید.

فلش دشمن شماست

بله درست خواندید. هرچند فلش های سفید می توانند خیلی به شما کمک کنند ولی در عین حال می توانند بدترین کابوستان نیز باشند.

یک فلش جدا از دوربین می تواند وسیله قدرتمندی باشد که باید با درایت و هوشمندی از آن استفاده کرد. همانطور قبلا هم گفتم ، من ترجیح می دهم ابتدا از نور طبیعی استفاده کنم بعد ببینم صحنه به چه نوری نیاز دارد تا با فلش آن را اضافه کنم.

نور طبیعی محیط اغلب اوقات کار لازم را انجام می دهد، اما گاهی شما نیاز دارید تا میزان نوردهی دوربینتان را تنظیم کنید و سپس در فوتوشاپ عکس را تغییر دعید تا مطمئن شوید عکستان زیبا بنظر می رسد. هنگامی که شما بدون هیچ فلشی عکس می گیرید در واقع شما مورد محبت هوا و نور طبیعی محیط قرار گرفته اید.

یکی از راه های کمک به عکس گرفتن با نور طبیعی این است که عکستان را با زمان نوردهی طولانی تر بگیرید مثلا آن را بر روی چند ثانیه تنظیم کنید. این به دوربین اجازه می دهد تا نور را درک کند، اما دقت کنید، اینکار می تواند میزان نوری که از درها و پنجره ها بدرون می تابد و فضای سفید ایجاد می کند را بیشتر کند.

گاهی بهترین نورپردازی ها می تواند در اطراف شما باشند، پس قبلا خوب اطراف را نگاه کنید شاید پرده  شما در صحنه حاضر باشد…. این می تواند زمان راه اندازی طولانی شما را کمتر کند.

92
عکس معماری داخلی ، تصویری از یک میز با یک ماشین تایپ، قهوه و یک دیسک موزیک است. این عکس توسط unsplash گرفته شده است.

ظاهر صحنه یکی از مهمترین بخش های عکس است.

چه عکس معماری داخلی را برای یک مجله بگیرید یا چه برای یک مشاور املاکی این عکس را بگیرید، ظاهر سازی اتاق یکی از مراحل مهم در این پروسه است. مانند مدل ها که نیاز به زمان برای آرایش کردن برای عکس در استودیو دارند، شما باید زمان بگذارید تا اتاق را تمیز و برای عکسبرداری آماده کنید.

مرتب کردن صحنه اهمیت بالایی دارد تا شما بتوانید انحرافات را از آن حذف کنید. بطور خاص، کوهی از وسائل ، یک میز پر از مجله ، تعداد زیادی از وسائل تزئینی در قفسه کتاب و غیره را مد نظر داشته باشید. این موارد می توانند عکس را بهم ریخته نشان دهند و باعث انحرافات در عکس نهایی شوند.

هر عکس را مثل عکسی برای یک مجله و اتاق را یک استیج در نظر بگیرید.

آنرا مانند یک استیج در نظر بگیرد.

هنگامی که شما در حال عکسبرداری از فضای داخلی هستید حتما دلیل خوبی برای آن وجود دارد، و معمولا باید برای اینکار اتاق را بخوبی و آنرا جذاب نشان دهید. از آنجا که صاحب دلیلی برای دعوت شما به آنجا داشته است،  اتاق باید برای عکسبرداری صحنه سازی شده  و یا اضافات از آن حذف شده باشد قبل از اینکه شما به آنجا برسید.

بنابراین شما در بیشتر مواقع از ظاهر واقعی اتاق عکس نمی گیرید بلکه دارید از آنجه که صاحب خانه می خواهد نشان دهد عکاسی می کنید.

با داشتن این موضوع در ذهن، از اینکه مبل ها را یا قسمت هایی از دکور را جابجا کنید، نترسید. گاهی ما باید کاناپه را جابجا کنیم و اتاق نشیمن را تغییر دهیم تا بهترین عکس ممکن با نورپردازی  مناسب را بگیرید.

 خیلی چیزها نیز باید توسط فوتوشاپ تصحیح شوند و یا درست شوند، اما ایده بهتر اینست که شما به شخصه تغییرات را انجام دهید تا زمان و زحمت کمتری بعد از عکسبرداری داشته باشید.

از گوشه عکس بگیرید.

یکی از مهمترین راهنمایی ها در عکس معماری داخلی که بسیار هم ساده است این نکته است : از گوشه اتاق عکس بگیرید تا فضای اتاق را بزرگتر نشان دهید.

درست مانند آنچه که آینه انجام می دهد، عکاسی از گوشه می تواند اتاق را بزرگتر نشان دهد و قابل زندگی تر می کند. این نکته را یکم تخصصی تر کنید و از موقعیت پایینتری با یک لنز باز عکس بگیرید اما این لنز آنقدر وسیع نباشد که باعث انحرافات شود.

وقتی شما مستقیم از کنار دیوار عکس میگیرید، اتاق به نظر صاف می رسد و گاهی اوقات دیوار تا حدودی خمیده در عکس بنظر می رسد. درون مجله های معماری داخلی بگردید و شما می فهمید که بهترین نقطه برای عکاسی در گوشه اتاق است.

93
عکس معماری داخلی ، عکس از اتاق نشیمنی با چهار صندلی در دور یک میز و یک قفسه کتاب خاص بر روی دیوار است که توسط مایک بیرد گرفته شده است.

اجازه دهید فضای  عکس معماری داخلی داستانی را بیان کند.

بدنبال  یک راه منحصربفرد برای عکاسی از شخصیت مکان و نمایش گذاشتن خصوصیات واقعی آن ، باشید.

اگر ساختمان یک خانه آجری قدیمی است، بدنبال جزئیات آجر منحصربفردی باشید که می توان آن را هایلایت کرد. اگر یک ساختمن مدرن فوق العاده شیک باشد، بدنبال یک الگوی نور منحصربفرد باشید یا جزئیات معماری غیرعادی آن باشید.

هر فضای داخلی و هر ساختمانی داستانی دارد، بهترین راه برای موفق شدن اینست که این داستان را پیدا کنید و آنرا برای مشتریتان ثبت کنید. جدا از این حرف ها ، اگر شما از نورهای مصنوعی زیادی استفاده کنید، این در عکس نمود پیدا خواهد کرد، بدین ترتیب فضای داخلی ای که در عکس است با فضای داخلی ای که افراد می بینند فرق خواهد داشت.

    عکس معماری داخلی، تصویر از یک اتاق نشیمن در داخل کلبه مشرف به حیاط است که توسط Unsplash  گرفته شده است.
عکس معماری داخلی ، تصویر از یک اتاق نشیمن در داخل کلبه مشرف به حیاط است که توسط Unsplash گرفته شده است.

در عکس معماری داخلی خلاق باشید.

این نکته همیشه به مردم توصیه می شود. با عکس هایتان خلاق باشید و از اینکه چیز جدیدی را امتحان کنید نترسید.

سعی کنید چیزهای جدید را با نورپردازی ها یا عکس گیری با لنز زوم کردن امتحان کنید. هر عکس یک تجربه برای شما است،  و معمولا شما به نتایجی خوب می  رسید که شاید اصلا انتظار آن را نداشته باشید. حتی اگر شما به یه نتیجه خوب نرسید با اینحال اینکار به شما ایده جدیدیی برای امتحان کردن می دهد.

زاویه هم می تواند برای عکس های بسته نتیجه خوبی داشته باشد، اما مراقب باشید بگونه ای عکس را نگیرید که دیوارها بنظر در حال خراب شدن برسند و به سمت داخل کج شوند.

95
عکس معماری داخلی ، عکسی از پله ها درون خانه و عکس زاویه متفاوتی از اتاق را نشان می دهد. عکس توسط Life of Pix گرفته شده است.

مراحل پس از تولید عالی

عکاسی هرچقدر هم عالی باشد ، تدوین ضعیف بعد از عکاسی می تواند به راحتی عکس را زیر سوال ببرد. یک راهی که می شود کل پروسه پس از تولید را بیشتر سازگار، قابل تکرار و سریع کرد استفاده از فوتوشاپ است.

اکشن های فوتوشاپ بخوبی مطالعه و امتحان شده اند و می توان توسط آنها عکس هایی واقعی تر دریافت کرد. نتایج این اکشن ها بازسازی افکت های قدیمی بصورت واقعی تر است. آنها می توانند کنتراست را تصحیح کنند،  نورپردازی کنند و رنگ پردازی و شارپنینگ را راحتتر کنند.

خلاصه مطلب

عکس معماری داخلی می تواند شما را محل مناسبی برسید و باعث می شود تا کار شما مورد توجه بسیاری از مردم قرار بگیرد. هر عکس درواقع چالش نروپردازی جدیدی است و فضای کاری جدیدی است که باعث می شود عکاسی معماری داخلی مهارت خوبی برای دانستن و یادگیری شود.

این نکات نقطه شروعی برای یادگیری برخی اصول می باشند که به شما کمک می کند تا در این مسیر قدم بردارید و عکس مورد نیاز خود را بگیرید.

اما برتر از تمام این نکات و راهنمایی هایی که گفته شده سعی کنید از کار خودتان لذت ببرید .

منبع Dak Dillon

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *