نوع نگاهی که کاربر به طراحی سایت دارد با نوع نگاه یک طراح متفاوت است. اغلب بین نوع نگاهی که طراح به یک وب سایت، یا بروشور یا بسته بندی و نگاهی که کاربر به آنها دارد فاصله ی زیادی وجود دارد. بعنوان یک طراح، شما پیشرفت ها را بگونه ای درک و به تایپوگرافی و جزئیات  توجه می کنید که یک کاربر عادی نمی تواند. در ادامه به مقاله ای از زبان Carrie Cousins ، طراح و نویسنده مجله Design Shack ، در این زمینه می پردازیم.

کاربران زمانی طراحی را درک می کنند که با آنها  ارتباط برقرار  کرده باشند. جزئیات آنکه چگونه این ارتباط اتفاق می افتد یا اینکه چرا این موضوع اهمیت دارد همیشه پنهان است. اما راهی وجود دارد تا از قطع ارتباط بین کاربر و طراح جلوگیری شود. اگر شما بدانید کاربران چگونه در این زمینه فکر می کنند، طراح بهتری خواهید بود. ( مخصوصا اگر شما طرز فکر این افراد را در مورد طراحی دوست نداشته باشید. )

تایپوگرافی خوب است یا بد

طراحی سایت ، طراحان عاشق تایپوگرافی هستند. کاراکتر های زیبا، فونت های مختلف و بلند.
طراحی سایت ، طراحان عاشق تایپوگرافی هستند. کاراکتر های زیبا، فونت های مختلف و بلند.

متاسفانه،  بسیاری از کاربران نمی دانند ب نازنین چیست (حتی برایشان اهمیت هم ندارد). وقتی مساله حروف پیش می آید، کاربران فقط به یک چیز اهمیت می دهند، آیا قابل خوندن هست یا نه؟

این بدین معنی نیست که شما لازم نیست به حروف بندی ها توجه کنید. بلکه کاملا برعکس ، شما باید توجه بیشتری به آنها داشته باشید. تا کاربران را به سمت کار خودتان جلب کنید،  هر کلمه، پاراگراف و تیتر باید کاملا قابل خواندن باشند. کاربران برای اینکه بفهمند متون چه معنایی دارند و یا اینکه چگونه خوانده می شوند، نباید روی آنها تمرکز کرده و یا بارها آنها را بخوانند.

این کار شماست که مطمئن شوید حروف کاملا مشخص باشند، فاصله ها بخوبی تنظیم شده و هر بیت از پیغام ها بخوبی نمایش داده شوند.

رنگ ها اغلب نادیده گرفته می شوند.

2
طراحی سایت

کاربران آنقدر که شما انتظار دارید به رنگ ها توجه نمی کنند. در حالیکه طراحان ممکن است ساعت ها طول بکشد تا  بین رنگ های آبی ارغوانی و نیلی تصمیم بگیرند، کاربران عادی انها را فقط آبی می بینند.

در اینجا باید این اخطار را بدهیم: اگر یک رنگ بطور چشمگیری مثلا از آبی به زرد تغییر کند، کاربران متوجه آن می شوند. وقتی مساله رنگ پیش می آید، تغییر رنگ زیاد در واقع آنچیزی است که کاربران بر آن فوکوس می کنند.

آنچه که درمورد رنگ مشکل ساز است، درک آن می باشد. مردم ایده ها و افکار مختلفی را در مورد انتخاب رنگ دارند. برای اطمینان یک ایده کلی در مورد مجموعه رنگ ها و مکمل های آن ها که در دسترس همگان است را داشته باشید، برای داشتن یک ترکیب رنگ امن و مطمئن در سایتتان انتخاب هایی را در نظر بگیرید که برای کسانی که رنگ ها را بخوبی نمی بینند، قابل دیدن باشند.

دکمه ها در طراحی سایت کاملا مشخص باشند.

3
طراحی سایت

یک نقص جدی در دکمه های پنهان درون سایت ها وجود دارد: کاربران هنگامی که با طراحی بخوبی آشنایی ندارند آنها را نمی بینند. دکمه ها تقریبا در پس زمینه محو هستند.

در حالیکه با تغییراتی در طول زمان رخ داده است، و دکمه های پنهان بیشتر محبوب شدند، این مساله به یک مشکل واقعی تبدیل شد (که هنوز هم در برخی موارد وجود دارد). المان های مد روز شده ای که متفاوت تر از انتظار کاربران هستند، می توانند باعث انحراف و هرز رفتن این تغییرات شوند.

لینک ها، شکل ها، و دکمه ها باید بگونه ای واضح باشند و الگوهای عادی را دنبال کنند تا به موفقیت ختم شوند. کاربرها محدوده توجه کوتاهی دارند و درون سایت باقی نمی مانند تا طراحی های غیر معمول را درک کنند. پس آن را برای آنها آسانتر کنید.

به مینیمالیسم زیاد از حد توجه شده است.

    طراحی سایت
طراحی سایت

بپذیرید که مینیمالیسم یکی از گزینه های طراحی مورد علاقه شماست.

درحالیکه برخی از کاربران زیبایی سادگی را بیشتر می پسندند، در اغلب موارد برای آنها این سوال پیش می آید که ” بقیه ی چیزها کجا هستند؟”  و این سادگی برای آنها مشکل ساز شود.

این مساله یکی از موانعیست که باید برطرف شود. بخصوص  در مراحل اولیه ی طراحی برای یک مشتری ای که همیشه درخواست قرار دادن المان های بیشتر مانند عکس ها، رنگ ها و متن های بیشتر می کند.

سعی کنید یک تعادل مناسب بین فضای باز زیبا و خطوط مرتبی که بهم ریخته به نظر نمی آیند،  ایجاد کنید. شاید نتیجه یک مینیمال خالص نباشد ، اما شما هم کاربر راضی خواهید کرد و هم مشتری را.

عکس های بزرگ فضای زیادی را می گیرند

طراحی سایت
طراحی سایت

عکس بزرگ، و جذاب نظر کاربر را به خود جلب می کند و کمتر المانی این قابلیت را دارد. اما کاربران همیشه با این جمله موافق نیستند.

این یکی از موقعیت هایی است که کاربر نمی داند که چه چیزی را نمی فهمد. مقایسه یک طراحی با عکس های کوچک در مقابل گزینه های بزرگتر خیلی سخت است. تفاوت در میزان تاثیرگذاری برای افرادی با دید آشنا به طراحی کاملا روشن است.

در این مرحله است که شما باید آنچه را که کاربر می فهمد به مشتری معرفی کنید. برای این می توانید به این نکته اشاره کنید که مجله ها و روزنامه ها سال هاست مورد استفاده عموم قرار گرفته تا آنچه که اهمیت دارد را به کاربر اطلاع دهند. یک عکس بزرگ یا یک ویدیو و یا یک تصویر طراحی شده این کار را بخوبی انجام می دهد. درحالیکه مجموعه ای از المان های کوچک آن تاثیر اولیه ی ماندگار را بر مخاطب نمی گذارد.

این شغل شماست تا تشخیص دهید اولین برداشت برای طراحی شما باید چه چیزی باشد و بر چه تمرکز کرده باشد. چه مشکلی را می خواهید حل کنید؟ کاربر  باید چه چیزی را  در همان وهله اول بفهمد؟ جواب این سوالات به شما برای انتخاب روش طراحی کمک بسزایی خواهد کرد.

آنها با برند ها آشنا هستند.

6
طراحی سایت

کاربرها بیشتر از آنچه که به آنها اعتبار داده شده است با برند سازی آشنا هستند. کاربر زمانیکه برند تغییر رنگ بدهد یا اینکه یک لوگو حروف خودش را تغییر دهد، متوجه آن می شود. ( آنها شاید بخوبی تشخیص ندهند که چه تغییری رخ داده ولی می دانند که تغییر اتفاق افتاده است.)

هر تغییری در هویت یک نام تجاری تاسیس شده می تواند باعث گیجی و نامفهوم بودن آن برای کاربران شود. به همین دلیل دنبال کردن قوانین طراحی بسیار اهمیت دارد چون بدین صورت یک برند خودش را بصورت بصری ارائه می دهد.

طراحی سایت یا موفق می شود یا نه.

7
طراحی سایت

آیا تا به حالا یک تم معمولی انتخاب کرده اید که وقتی کاربران به طراحی آن نگاه می کنند درکش کنند؟

یک طراحی یا موفق می شود یا نمی شود.

کاربران به ندرت چرایی آن را درک می کنند. کاربران حقیقتا به این که طراحی کار می کند یا نه اهمیتی نمی دهند. اگر کار کند کاربران بیشتر با آن اخت می گیرند. ولی اگر کار نکند ، آنها این طراحی را رها کرده و به سمت یک طراحی دیگر یا در واقع به یک سایت دیگر می روند.

این شغل شماست که آنچه کاربر می خواهد را درک کنید، و بفهمید کدام طراحی فایده خواهد داشت و کدام نه. یک برنامه ریزی خوب برای آزمایش طراحی توسط کاربران مفید خواهد بود. خیلی بیشتر از همه ی پایه های طراحی که شما شاید حتی به آنها فکر هم نکنید،  اهمیت خواهد داشت. طراحی، تئوری رنگ ها،  الگوی کاربران، اصول تایپوگرافی، و حتی سرعت و ارتباط بین سایت، طراحی و نرم افزار ها با یکدیگر.

نتیجه

این مساله به توجه زیادی نیز خواهد داشت. شما فکر می کردید طراحی ای که به چشم و دید شما جذاب است کافیست؟

یک اتفاق خوب اینست که دید اکثر مشتری ها به طراحی سایت مانند کاربران است. و بسیاری از این مشکلات در صحبت هایی که با آنها خواهید داشت برطرف خواهد شد. امید اینست که الان بتوانید بهتر در مورد این مسائل فکر کنید و برنامه ریزی بهتری نسبت به نظری که کاربران به طراحی شما دارند ، داشته باشید.( چگونه طراحی خود را توسعه دهید و بهتر کنید که هم شما دوستش داشته باشید و هم کاربران سایتتان!)

منبع Carrie Cousins

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *