آیا تا به حال در جستجوی یک تصویر خاص که از زاویه خاصی گرفته شده باشد بوده اید؟ اگر با چالش جستجوی تصاویر آرشیوی مواجه هستید، در اینجا چند نکته جهت راهنمایی شما برای جستجو در شاتراستوک آورده شده است.

وب سایت شاتراستوک، مجموعه متنوعی از ابزارهای جستجو برای یافتن یک عکس ایده آل ارائه می دهد. هر هفته تقریباً یک میلیون عکس جدید به این وب سایت اضافه می شود.

 

جستجو براساس کلمات کلیدی

یکی از بهترین روش ها برای شروع جستجوی عکس های موردنظرتان، استفاده از کلمات کلیدی است. شما می توانید هر ایده و کلمه ای که به ذهنتان می رسد را در قسمت جستجو وارد نمایید و عکس های مرتبط را پیدا کنید. اگر تعداد نتایج جستجو بسیار زیاد هستند، می توانید با وارد کردن کلمات کلیدی اضافی، جستجوی خود را محدودتر نمایید.

فرض کنید به دنبال تصویری هستید از کودکان که در پارک مشغول بازی می باشند. از جستجوی کلمات کلیدی شروع کنید و یک کلمه کلیدی اصلی مانند، “کودکان” را تایپ نمایید. ممکن است اولین مجموعه عکس های جستجوشده، عکس هایی نباشند که شما در جستجوی آنها هستید، مانند تصاویر زیر که با جستجوی کلمه کودکان (Children) به دست آمده اند:

جستجوی عکس در شاتراستوک

جستجوی عکس در شاتراستوک

اما با کمک قابلیت های دیگر جستجو در شاتراستوک می توانید عکس ایده آل خودتان را پیدا کنید و با انتخاب دسته بندی ها و فیلترها می توانید جستجوی خود را بهتر نمایید. همان کلمه کلیدی “کودکان” با انتخاب دسته بندی و فیلتر مناسب، نتیجه زیر را دربر خواهد داشت:

جستجوی عکس در شاتراستوک

 

فیلترهای جستجو

همچنین می توانید با کمک ابزار جستجوی پیشرفته، جستجوی خود را فیلتر نمایید:

 • نوع تصویر (Image Type) – انتخاب عکس، نگاره یا وکتور
 • جهت تصویر (Orientation) – انتخاب جهت عمودی یا افقی عکس
 • رنگ (Color) – نوع رنگی که می خواهید در نتایج جستجو نشان داده شود.
 • افراد (People) – فیلتر کردن تصاویر افراد براساس قومیت، سن، جنس و تعداد افراد در تصویر
 • زیر منوی گزینه “More”:
  • دسته بندی – انتخاب دسته بندی های مختلف
  • هنرمندان محلی – جستجوی تصاویر هنرمندان کشور خودتان
  • حذف کلمات کلیدی – کلماتی که می خواهید از نتایج جستجو حذف شوند
  • ویرایشی – تصاویر ویرایش شده یا ویرایش نشده
  • اندازه تصویر – انتخاب عرض و طول تصویر برحسب اینچ یا سانتیمتر

جستجوی عکس در شاتراستوک

طبقه بندی نتایج جستجو

نتایج جستجو همچنین می توانند برحسب موارد زیر طبقه بندی شوند:

 • جدیدترین تصاویر
 • محبوب ترین تصاویر
 • مرتبط ترین تصاویر براساس کلمات کلیدی

 

درصورتی که شماره شناسایی (ID) تصویری را می دانید، می توانید آن را در منوی جستجو وارد نمایید تا دقیقاً همان تصویر به شما داده شود.

 

جستجوی معکوس تصویر (Reverse Image Search)

وب سایت شاتراستوک برای پیداکردن بهتر تصاویر، تکنولوژی جستجوی معکوس را راه اندازی کرده است. در این روش، با استفاده از پیکسل های تصویر، محتوی تصویر شناسایی می شود و تصاویر مشابه جستجو می شوند. با کلیک روی آیکون دوربین در نوار جستجوی تصویر، تصویری را با معیارهای ذکرشده آپلود نمایید و سیستم به طور خودکار لیستی از تصاویر مشابه نشان داده می شود. این تکنولوژی براساس کلمات کلیدی یا متاتگ ها عمل نمی کند، بلکه از طریق “مشاهده” تصویر، سایر تصاویر مشابه به صورت پویا جستجو می شوند.

ابزار جستجوی معکوس تصویر، تصاویری تا اندازه 5 مگابایت و 4000 پیکسل در هرجهت را قبول می کند. اگر تصویر شما بزرگ است می توانید اندازه و رزولوشن آن را کم کنید.

 

نتایج جستجوی تصاویر و فوتیج های مشابه نیز در شاتراستوک ارتقاء پیدا کرده است. در نمونه زیر مشاهده می کنید که تصاویر مشابه که براساس سیستم قدیمی کلمات کلیدی نمایش داده می شوند، ترکیب بندی، سبک و موضوع متفاوتی دارند.

جستجوی عکس در شاتراستوک

اما در ابزار جدید نمایش تصاویر مشابه که براساس اطلاعات پیکسلی می باشند، به شما نتایجی نشان می دهد که در رنگ، موضوع و ترکیب بندی بسیار مطابقت دارند.

جستجوی عکس در شاتراستوک

 

 

منبع: shutterstock

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *