عکاسی از برف یکی از الهام بخش ترین عکاسی هاست. قله های پوشیده از برف، انعکاس خورشید بر کریستال های یخ، کودکان با هم برف بازی می کنند و به هم گلوله پرت می کنند، اینجاست که دوربین شما را بخود می خواند. اما شما نمی توانید فقط دوربین را بردارید و  شروع به عکاسی از برف بکنید. در ادامه به مقاله ای از David peterson می پردازیم که به شما در زمینه عکاسی از برف کمک می کند.

من عاشق برفم، اما عکاسی از برف اوضاع را خیلی عجیب و غریب می کند، زیرا دوربین را به یک سیکل می برد. چشم شما آن را سفید می بیند، اما به نوعی دوربین همیشه به اشتباه می افتد. چرا عکس گرفتن از برف سخت است؟ چرا تصاویر از برف در انتها بارها و بارها به خاکستری می زند؟ جواب آن الان برای من مشخص شده است، و در ادامه به توضیح در این زمینه می پردازیم.

عکاسی
عکاسی از برف

چرا عکاسی از برف عجیب است؟

برف یکی از منعکس کننده ترین مواد بر روی زمین است که در مقیاس زیادی تولید می شود. چگونه برف منعکس کننده نور است؟ بگذارید به این صورت بیان کنم. شما در مورد عصر یخبندان شنیده اید؟ یکی از علل حضور برف در این دوره زمانی،اینست که برف نوری که به زمین می خورد را بازتاب می کند. با افزایش سطحی که با برف پوشیده شده است ، زمین گرمای کمتری تولید میکند و برف بیشتری می بارد. حلقه ای مرگبار که می تواند زمین را به سمت دوره زمانی یخبندان سوق دهد.

اما علم را کنار بگذاریم. اگر شما بخواهید از برف با تنظیمات اتوماتیک دوربین خود عکس بگیرید،  شما با یک مشکل بزرگ روبرو خواهید شد. دوربین شما انتظار دارد یک منظره مشخص را ببیند، در واقع شما دارید یک توپ بیسیال به سمت آن پرت می کنید. مناظر برفی در همه سمت بسیار براق هستند، ولی دوربین انتظار دارد منظره فقط در بعضی مناطق روشن و براق باشد.

2-3
عکاسی از برف

به عبارت دیگر، دوربین شما برنامه ریزی شده است تا یک عکس عادی از روز آفتابی با یک آسمان آبی روشن و زمین تیره تر زیر آن، بیاندازد. دوربین شما قصد ندارد که بهترین رنگ ها را از آسمان و زمین زیرش را در عکس به نمایش بگذارد. بلکه در واقع میانه روی خواهد کرد و بهترین آنچه که می تواند را به شما نشان می دهد.

دوربین انتظار عکس گرفتن از مناظری دارد که فرضا بخشی از آن روشن باشد ( مانند حضور خورشید در عکس) و مابقی بخش ها در سایه ای از آن روشنایی تیره تر باشند ( مانند سایه درختان یا کوه زیر نور خورشید.)

پس زمانی که از یک روز آفتابی عکسبرداری می کنید دوربین بخوبی وظیفه خود را انجام خواهد داد، اما برای عکاسی از یک روز برفی، شما باید منتظر نتیجه ای عجیب باشید. اگر شما همان تنظیماتی که برای روز آفتابی استفاده می کنید برای عکسبرداری از روز برفی استفاده کنید، دوربین شما فرض می کند دارد از یک روز بسیار آفتابی عکسبرداری می کند پس شاتر های سریعتری انجام می دهد و نتیجه عکس شما برف خاکستری خواهد بود. متاسفانه!

یک راه حل سریع و فوق العاده

اگر شما نمی خواهید مابقی مقاله را بخوانید، این روش را امتحان کنید، مد دوربین را بر روی مد برف/ساحل  قرار دهید و عکس بگیرید. یک اتفاق جادویی می افتد! شما تقریبا بلافاصله برف سفید را در عکس ها مشاهده خواهید کرد. بعدا می بینیمتان ! خوش بگذره!

مطمئنا بقیه شما دوست دارید بدانید چه اتفاقی برای دوربین شما افتاده است. بصورت خلاصه، این مد میزان نوردهیEV را با ایجاد چند شکاف، تنظیم می کند. این جبران مقدار نوردهی طراحی شده است مشکلات شما را برای زمانی که از مناظر خیلی روشن یا خیلی تاریک عکسبرداری می کنید، رفع کند. در واقع به شما هنگامی که در یک منطقه پوشیده با برف قرار دارید و یا در اعماق جنگل درحال قدم زدن هستید، کمک می کند.

هنگامی که شما مقدار نوردهی را تنظیم کنید، درواقع به دوربین خود اخطار می دهید که منظره ی مد نظر شما بسیار روشن است و این روشنایی بخاطر نور خورشید نیست بلکه بخاطر طبیعتی است که می خواهید از آن عکسبرداری کنید. مانند برف که بسیار منعکس کننده نور است. هنگامی که مقدار زیادی برف اطراف شما وجود دارد، شما می خواهید بیشتر قسمت های عکستان سفید باشد و آن هم نه بخاطر انعکاس زیاد بلکه بدلیل حضور برف در آن منطقه.

 حالا اگر بخواهید از برف در  روز آفتابی عکس بگیرید.

در این حالت تنظیمات میزان نوردهی ای که انتخاب می کنید به میزان برفی که در منظره وجود دارد، بستگی دارد. هر چقدر برف بیشتری باشد باید میزان نوردهی Ev را بیشتر کنید. اما توجه کنید، یک عکس از توده های برف در حال آب شدن چند روز بعد از بارش برف در واقع آن ” عکس از برف” که شما انتظار دارید را به شما نمی دهد. شما باید مقدار زیادی برف تازه برای تحت تاثیر قرار دادن دوربینتان در منظره مورد نظر داشته باشید.

حتما صفحه LCD دوربینتان را چک کنید. اگر سایه های عجیب یا برف خاکستری را در مناطقی از برف که نباید باشند را دیدید شما باید تنظیمات میزان نوردهی Ev دوربینتان را کمی بالاتر ببرید.

3-3
عکاسی از برف

اگر میزان تنظیمات نوردهای Ev بخوبی تنظیم شده باشد، تمام رنگ های سفید موجود در منظره مورد عکاسی یکرنگ و مشابه هم خواهند بود چه رنگ سفید برف باشند چه رنگ سفید دیوار یک خانه.

هرچند دیدن LCD آن هم در منطقه ای با این همه نور در حال انعکاس بسیار سخت خواهد بود ولی یک استراحت کوچک برای نوشیدن یک قهوه داغ بسیار کمک کننده خواهد بود. شما همچنین می توانید تنظیمات را انجام دهید و دوربین را زیر ژاکتتان بررسی کنید. هرچند کار سختی است و من تا حالا انجام نداده ام ولی افراد زیادی آن را مفید دانسته اند.

 

چند نکته برای عکاسی از برف

  • تا بحال درون برف اسکی کرده اید و ناگهان متوجه شوید هیچ چیز را در اطراف خود نمی بینید؟ بله من در اینجا دارم به پدیده معروفی بنام کوری در برف اشاره می کنم، که معمولا در اثر نور صاف در روز های ابری ایجاد می شود. شما هیچ شانسی برای عکاسی در اینچنین مواقعی نخواهید داشت. مهم نیست چه نوع تنظیماتی را انتخاب کنید، همه چیز بصورت حباب بزرگ خاکستری یا سفید خواهد بود.
4-3
عکاسی از برف
  • اسکیموها اسامی مختلفی برای برف دارند و اگر شما بخوبی به برف توجه کنید، می بینید انواع مختلف برف نیز وجود دارد. در حوزه عکاسی ، شما بعد از مدتی در خواهید یافت بعضی از برف ها بافت های بیشتری دارند. این نوع برف ها برای عکس گرفتن بسیار آسانتر و راحتتر هستند.
  • فکر می کنید کدام یکی از برف های زیر برای عکاسی بهتر هستند؟ یک منطقه از برف پودری تازه با مقداری از رد اسکی بر روی آن یا یک مجموعه سخت از برفی که دو ماه از آن گذشته و یک لایه ضخیم سخت بر روی آن نقش بسته است؟ اگر شما گزینه اول را انتخاب می کنید ، من هم موافقتم را با شما اعلام می کنم. درواقع رد باقیمانده از اسکی به برف عمق می دهد، و سایه ها را به آن اضافه می کند که یک تپه از برف یخ بسته توانایی آن را ندارد.
  • یکی دیگر از مسائلی که باید در زمینه عکاسی از برف مورد نظر قرار بدهید، انتخاب محل و زمان مورد نظر عکاسی است . در صبح زود، سایه ها بر روی برف بسیار واضح ترند ولی با گذشتن زمان تعدادشان کمتر می شوند. هوا نیز نقش بسیار مهمی در این نوع عکاسی دارد. هنگامی که هوا ابری است از برف هایی با بافت کمتر عکاسی کنید و مواظب باشید در بوران گم نشوید.

خوش بگذره و گرم باشید !

منبع : David peterson

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *