به اشتراک بگذارید

نرم افزار مبدل عکس برنامه ای است که فایل یک تصویر را از فرمتی (مانند JPG، BMP، TIF و غیره) به فرمت دیگر تبدیل می کند. اگر می خواهید از عکس، گرافیک یا هرنوع فایل تصویری مورد دلخواه دیگر در جایی استفاده کنید که از فرمت آن پشتیبانی نمی شود، می توانید از نرم افزارهای تبدیل تصویر کمک بگیرید.

در این مقاله لیستی از بهترین نرم افزارهای رایگان تبدیل فرمت تصویر، به همراه برنامه ها و خدمات آنلاین آنها، معرفی شده اند.

 

XnConvert .1

تبدیل فرمت تصاویر

نرم افزار XnConvert، در میان تمام نرم افزارهای تبدیل تصویر، مانند چاقوی سوئیسی همه کاره، عمل می کند. با برنامه XnView می توانید هر عکسی را از میان تقریبا ۵۰۰ فرمت مختلف تصویر به فرمت دلخواه خود از بین ۸۰ فرمت تبدیل کنید. اگر فرمتی دارید که کمتر رایج است و نمی توانید آن را باز کنید، احتمالا XnView این کار را می تواند انجام دهد.

برنامه XnView از تبدیل دسته ای، ورودی های پوشه، فیلترها، تغییر اندازه و گزینه های پیشرفته دیگر نیز پشتیبانی می کند.

فرمت های ورودی: BMP، EMF، GIF،  ICO، JPG، PCX، PDF، PNG، PSD، RAW، TIF و غیره.

فرمت های خروجی: BMP، EMF، GIF، ICO، JPG، PCX، PDF، PNG، PSD، RAW، TIF و غیره.

لیست کامل فرمت های پشتیبانی شده را می توانید در وب سایت این نرم افزار مشاهده کنید.

ناشر این نرم افزار، یک مبدل تصویر اختصاصی و برپایه یک خط فرمان (command line) رایگان به نام NConvert  نیز در اختیار دارد؛ اما استفاده از XnConvert   به مراتب آسان تر است.

XnConvert با ویندوز ۲۰۰۰ تا ویندوز ۱۰، همچنین سیستم عامل های مک و لینوکس می تواند کار کند. یک گزینه قابل انتقال برای ویندوزها در صفحه دانلود وجود دارد، که برای هردو نسخه ۳۲ بیت و ۶۴ بیت، موجود است.

 

CoolUtils Online Image Converter .2

تبدیل فرمت تصاویر

نرم افزار CoolUtils Online Image Converter برنامه مبدل تصویری است که کاملا به صورت آنلاین کار می کند و نیازی به دانلود شدن ندارد.

برخلاف دیگر برنامه های مبدل تصویر، سرویس CoolUtils تبدیل تصویر را همان لحظه، بدون انتظار برای دریافت لینک ایمیل، انجام می دهد.

فرمت های ورودی: BMP، GIF، ICO، JPEG، PNG و TIFF.

فرمت های خروجی: BMP، GIF، ICO، JPEG، PNG و TIFF.

هیچ گونه محدودیتی در حجم فایل اصلی آپلود شما وجود ندارد. و نکته جالب در مورد این برنامه این است که می توانید قبل از تبدیل تصویر، اندازه و جهت تصویر را تغییر دهید.

از آنجایی که برنامه CoolUtils از طریق جستجوگر وب، کار می کند، تقریبا با تمام سیستم های عامل ویندوز، لینوکس و مک قابل اجرا است.

 

FileZigZag .3

تبدیل فرمت تصاویر

نرم افزار FileZigZig یک برنامه مبدل تصویر آنلاین دیگر می باشد که اکثر فرمت های گرافیکی رایج را تبدیل می کند.

کافی است تا تصویر اصلی خود را آپلود کنید، خروجی مورد نظر را انتخاب و سپس منتظر دریافت لینک فرمت جدید تصویر خود از طریق ایمیل باشید.

فرمت های ورودی: GIF، BMP، JPG، PAM، PBM، PCX، PGM، PNG، PPM، SGI، YUV، TGA، TIF و TIFF.

فرمت های خروجی: BMP، DPX، GIF، JPG، PAM، PBM، PNG، PCX، PGM، PPM، RAS، SGI، TGA، TIF، TIFF و YUV.

مانند هر برنامه مبدل تصویر آنلاین دیگر، متاسفانه باید منتظر آپلود فایل توسط برنامه و سپس دریافت لینک دانلود بمانید. اما ازآنجایی که اکثر تصاویر در اندازه کوچک هستند، این انتظار زیاد طولانی نیست.

 

Zamzar .4

تبدیل فرمت تصاویر

سرویس آنلاین دیگر تبدیل کننده تصویر،  Zamzar است؛ که از اکثر فرمت های عکس ها وگرافیک ها و حتی تعدادی از فرمت های CAD پشتیبانی می کند.

فرمت های ورودی: ۳FR, AI, ARW, BMP, CR2, CRW, CDR , DCR, DNG, DWG ,DXF ,EMF, ERF, GIF, JPG, MDI, MEF, MRW, NEF, ODG, ORF, PCX, PEF, PNG, PPM, PSD, RAF, RAW, SR2, SVG, TGA, TIFF, WBMP, WMF, X3F, XCF

فرمت های خروجی: AI, BMP, EPS, GIF, ICO, JPG, PDF, PS, PCX, PNG, TGA, TIFF, WBMP

زمان تبدیل فایل ها در Zamzar، طولانی تر از دیگر سرویس های آنلاین تبدیل تصویر است؛ بنابراین می توانید قبل از استفاده از Zamzar، برنامه های دیگر تبدیل کننده تصویر را امتحان کنید.

 

Adapter .5

تبدیل فرمت تصاویر

برنامه Adapter از تمام فرمت های رایج فایل پشتیبانی می کند و ویژگی های خوب زیادی دارد.

در ساده ترین حالت، Adapter تصاویر را در صفی از داده ها می کشد و رها میکند (drag and drop)، و سپس به سرعت فرمت خروجی را انتخاب می کند. می توانید به طور واضح اندازه فایل های تصویر را قبل و بعد از تبدیل شدن فرمت ببینید.

Adapter گزینه های پیشرفته  زیادی نیز دارد؛ مانند نام فایل های سفارشی، دایرکتوری خروجی، تغییرات رزولوشن وکیفیت و همپوشانی متن و تصویر.

فرمت های ورودی: JPG, PNG, BMP, TIFF, GIF

فرمت های خروجی: JPG, PNG, BMP, TIFF, GIF

ویژگی خوب Adapter سرعت زیاد آن است و برای تبدیل فرمت ها نیازی به آپلود آنلاین فایل ها نیست. همچنین، می توان به غیر از فایل های تصویری، ویدئوها و فایل های صوتی را نیز به وسیله Adapter تبدیل کرد.

این برنامه قابل نصب بر روی هر دو سیستم عامل ویندوز و مک است.

 

DVDVideoSoft’s Free Image Convert and Resize .6

تبدیل فرمت تصاویر

این برنامه تبدیل کننده فرمت تصویر، همانطور که از نامش مشخص است، تصاویر را تبدیل و اندازه آنها را تغییر می دهد. اگرچه از فرمت های زیادی پشتیبانی نمی کند، اما می تواند اندازه و نام فایل های تصویری زیادی را فورا تغییر دهد.

فرمت های ورودی: JPG, PNG, BMP, GIF, TGA

فرمت های خروجی: JPG, PNG, BMP, GIF, TGA, PDF

ویژگی خوب این برنامه، استفاده آسان از آن و پشتیبانی از فرمت های رایج تصویری است. همچنین، ویژگی های دیگری نیز دارد که درسایر برنامه های تبدیل کننده تصویر پیدا نمی کنید.

برنامه Free Image Convert and Resize با ویندوزهای ۱۰، ۸، ۷، Vista و XP قابل اجرا است.

نکته: هنگام نصب برنامه، چندین برنامه اضافی دیگر، که برای تبدیل فرمت تصاویر مورد نیاز نیستند، برای نصب روی کامپیوتر از سوی برنامه پیشنهاد می شود؛ می توانید آن را نصب نکنید.

 

PixConverter .7

تبدیل فرمت تصاویر

برنامه PixConverter یک برنامه دیگر است که ویژگی های مفید زیادی دارد و به آسانی قابل مدیریت است.

این برنامه از تبدیل دسته ای، ورود چندین عکس باهم از یک پوشه، تغییر جهت، اندازه و رنگ تصویر نیز پشتیبانی می کند.

فرمت های ورودی: JPG, JPEG, GIF, PCX, PNG, BMP, TIF

فرمت های خروجی: JPG, GIF, PCX, PNG, BMP,TIF

برنامه PixConverter یک مبدل تصویر خوب است؛ درصورتی که بخواهید تنها برای تبدیل این فرمت ها از آن استفاده کنید و نخواهید که از برنامه های مبدل آنلاین کمک بگیرید.

ویندوزهای ۸، ۷ و Vista تنها ویندوزهای پشتیبانی شده رسمی توسط این برنامه هستند؛ اما PixConverter در ویندوز ۱۰ نیز به همان اندازه خوب کار می کند.

 

SendTo-Convert .8

تبدیل فرمت تصاویر

برنامه SendTo-Convert یک برنامه خارق العاده مبدل تصویر است؛ به طوری که می توان به طور خودکار روی یک یا چند تصویر راست کلیک کرد و گزینه های Send to>SendTo-Convert را برای تبدیل آنها انتخاب کرد.

بدین معنی که می توان بدون باز کردن برنامه SendTo-Convert، با تنظیم فرمت پیش فرض خروجی، کیفیت ، اندازه و فولدر خروجی، تصاویر را سریع تبدیل کرد.

فرمت های ورودی:  BMP, PNG, JPEG, GIF, TIFF

فرمت های خروجی: BMP, PNG, JPEG, GIF

برنامه SendTo-Convert برای ویندوزهای ۱۰، ۸، ۷، Vista و XP قابل استفاده است.

 

Image Espresso .9

تبدیل فرمت تصاویر

این برنامه یک برنامه آنلاین دیگر مبدل تصویر است که برای استفاده از آن نیازی به دانلود نرم افزار نیست.

پس از آپلود یک تصویر، می توانید اندازه آن را تغییر دهید، کراپ کنید، جهت آن را تغییر دهید و افکت های دیگری مانند سیاه و سفید روی تصویر اعمال کنید. تنظیماتی مانند پوشش متن، تغییر میزان نور، کانتراست و وضوح تصویر نیز جزء تنظیمات دیگر این برنامه هستند.

Image Espresso به شما این امکان را می دهد تا نام تصویر را عوض کنید و قبل از دخیره تصویر، کیفیت و اندازه آن را انتخاب کنید.

فرمت های ورودی: JPG, TIF, PNG, PSD, BMP, GIF, JP2, PICT, JPC, PCX, SGI

فرمت های خروجی: BMP, PICT, GIF, JP2, JPC, JPG, PCX, PDF, PNG, PSD, SGI, TGA, TIF, WBMP, AVS, CGM, CIN, DCX, DIB, DPX, EMF, FAX, FIG, GPLT, PAM, MAT, PCD, PCL, RGB, WMF, WPG, XBM,  و غیره.

این برنامه تنها می تواند فایل هایی کوچک تر از ۱۰ مگابایت  را تبدیل کند.

برخلاف برنامه های قابل نصب دیگر که در بالا ذکر شد، Image Espresso می تواند روی هرگونه سیستم عاملی که از جستجوگر وب پشتیبانی می کند؛ ازجمله ویندوز، لینوکس و مک اجرا شود.

 

منبع: lifewire

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Instagram has returned invalid data.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید