نکاتی را درباره طراحی جلد مجله ،  از زبان Luke O’Neill، در این مقاله می خوانیم.

طراحی موفق یک جلد مجله، حرفه ای کاملا پیچیده است. جلد مجله یکی از بخش های مجله است که زمان بسیار زیادی برای آن صرف  می شود، و البته نیاز به دقت بسیاری دارد. روش های متفاوت بسیاری وجود دارد تا جلد مجله بخوبی طراحی شود، که وابسته به عنوانیست که بر روی آن قرار می گیرد. اما نکاتی که در این مقاله بیان می شود بیشتر بر روی عنوان هایی خواهد بود که طراح برای پوشش دادن آنها زحمت بیشتری باید بکشد تا بین یک جلد موفق و جلد کاملا شکست خورده تفاوت ایجاد کند.

دیگر برای هیچ طراحی پوشیده نیست که دکه روزنامه فروشی های الان محلی از مجموعه مجله هایی معروف با طراحی های عالی هستند که خوانندگان و خریداران مخصوص به خودشان را دارند. با این بازار اشباع شده و پر رقابت هیچ چیزی مهم تر از اینکه بتوانید منحصربفرد باشید و با مخاطبانتان تعامل داشته باشید، نیست.

اگر چه اینکه قانون مشخصی برای طراحی جلد مجله موفق وجود ندارد، یک حقیقت انکار نشدنی است، با این حال تعدادی نکته وجود دارد که می تواند شما را بعنوان طراح برای اینکه در مسیری صحیح قرار بگیرید، کمک می کند. در ادامه تعداد از این راهنمایی ها برای طراحی جلد مجله آورده شده است.

استفاده از نقطه کانونی قوی در طراحی جلد مجله  

 طراحی جلد مجله ، در این طراحی عکس پرتره ی تسخیر کننده ای در یک پس زمینه سفید قرار دارد که ارتباط چشمی را در یک سوم ترکیب جلد مجله ایجاد می کند، این طراحی، جلد مجله انگلیسی GQ را جالب و جذاب کرده است.
طراحی جلد مجله ، در این طراحی عکس پرتره ی تسخیر کننده ای در یک پس زمینه سفید قرار دارد که ارتباط چشمی را در یک سوم ترکیب جلد مجله ایجاد می کند، این طراحی، جلد مجله انگلیسی GQ را جالب و جذاب کرده است.

هرچند این نکته نیاز به هوشمندی چندانی ندارد اما خیلی مهم است که شما یک نقطه کانونی مناسبی را برای جذب نگاه مخاطب در طراحی جلد مجله خود ایجاد کنید. اگر مخاطبان، مجله را از میز رورنامه فروشی بلند کنند، نصف کار انجام شده است. نقطه کانونی می تواند یک عنوان قوی و بزرگ باشد، یک عدد بزرگ یا یک عکس جذاب مانند پرتره باشد.

هنگامی که از یک مدل برای جلد مجله استفاده می کنید،  ارتباط چشمی اهمیت بالایی دارد چون خیلی راحتتر با بازدیدکنندگان ارتباط برقرار کنند. به این نکته هم توجه کنید که ارتباط چشمی بهتر است در یک سوم بالای طراحی جلد مجله قرار بگیرد.

از رنگ ها بهره ببرید.

111
طراحی جلد مجله ، مجله دوسالانه کارمندان برند Esquire انگلستان به نام ” کتاب سیاه بزرگ” از یک جلد بسیار ساده استفاده کرده که با استفاده از استراتژی تایپوگرافی و ترکیباتی از یک رنگ مشکی و رنگ های مشخص ، معمولا ترکیبی از رنگ های روشن، طراحی جلدی زیبا را ایجاد کرده است.

یک ضرب المثل قدیمی در مورد طراحی جلد است که می گوید ” بهتر است هیچ وقت از رنگ سبز برای جلد مجله ستفاده نشود”. و این تعجب آور نیست که بگوییم رنگ قرمز بیشترین رنگ استفاده شده در طراحی جلد مجله هاست چون دارای کیفیت جذب مخاطب است. در هر صورت، استفاده از رنگ ها اهمیت فراوانی دارد همانطور که دیگر بخش های طراحی مهم هستند. ترکیب رنگی که انتخاب می کنید بر روی تن و احساسی که از جلد دریافت می شود تاثیر دارد.

قرمز و زرد هر دو توانایی جذب مخاطب را دارند اما زیاد استفاده کردن از آنها می تواند باعث شود شما به نظر سطحی و گستاخ برسید. گفته می شود که بعضی افراد معمولا از خرید جلدهایی با طرح های مشکی طفره می روند، اما حقیقت اینست که رنگ مشکی می تواند زمینه خوبی برای ایجاد طراحی و تایپوگرافی باشد که بتواند نگاه ها را به سمت خود جذب کند. همچنین برای رنگ سبز، اگر شما از ترکیب رنگ های پانتون روشن استفاده کنید در مقابل استفاده از ترکیبات CMYX که همیشه کمی رنگ ها را تیره تر نشان می دهد، داستان متفاوتی رقم خواهد خورد. پس فهمیدیم که همه چیز وابستته به ترکیبات مناسب است.

از طراحی ثابتی برای جلد مجله استفاده کنید ولی خسته کننده نباشید.

112
طراحی جلد مجله ، مجله Nylon نمونه خوبی از مجله ای است که همیشه از روی طراحیش، ترکیبات، و سمت و سوی جلدش قابل شناسایی است، اما هیچ وقت به عنوان یک مجله خسته کننده شناخته نمی شود.

برای مجله هایی که بصورت سریالی نیاز به طراحی دارد، جلد مجله ها باید از روی روش طراحیشان کاملا قابل شناسایی باشند ولی از موضوعی تا موضوعی دیگر نیز متفاوت باشند. بدین معنی که قابل شناسایی باشند ولی باعث گیج شدن خواننده نشوند که انگار از این طراحی قبلا استفاده شده است، یا اینکه اصلا طراحی مجله خسته کننده بنظر برسد. به خوبی می توان در طراحی جلد مجله این روش را با استفاده از المان های ثابتی مانند موقعیت ها و رنگ های لوگو، یا یک ترکیب رنگی و تایپوگرافی ثابت و منحصربفرد، یا با استفاده از استایل عکاسی ثابت حتی با تغییر موضوع، رعایت کرد.

این مساله باید بعنوان دیدگاه کلی طراحی جلد مجله در نظر گرفته شود ولی به عنوان یک قانونی که نمی توان شکست، نباشد. شما بعنوان طراح بهتر است هیچ وقت از تجربه های جدید و جالب تنها برای اینکه ممکن است قوانین را زیر سوال ببرند، نترسید.

رعایت سلسله مراتب در تایپوگرافی و قرار گیری در قفسه

113
طراحی جلد مجله ، دو نمونه مثالی بالا از قسمت های یک سوم بالایی و چپ جلد برای جذب نگاه ها با استفاده از خطوط،اعداد و المان های کلیدی، بخوبی استفاده کرده اند.( توجه کنید که در جلد مجله های فارسی سمت راست اهمیت بیشتری دارند.)

مشخص است که استفاده از سلسله مراتب تایپوگرافی در طراحی جلد مجله اهیمت بالایی دارد اما قرار گیری این متون بر روی جلد نیز مهم هستند. معمولا طراحی جلد مجله تنها طراحی زیباترین و چشم نوازترین ترکیب از عکس ها و عنوان ها نیست، بلکه باید توجه کنید، آنها چگونه بر روی دکه روزنامه فروشی دیده می شوند و چشم ها اول کدام قسمت ها را نگاه می کنند.

در مورد سلسله مراتب در تایپوگرافی، موضوع و عنوان اصلی باید از همه بزرگتر باشد تا بخوبی نظر خواننده را در دکه روزنامه فروشی به خود جذب کنند. چشم ها همیشه به سمت اعداد بزرگ و نقشه های گرافیکی ای مانند دایره ها یا بعلاوه ها جذب می شوند و بعد بدنبال خطوط بعدی کوچکتر و لیستی ( می تواند مجموعه ای از موضوعات را بیان کرده باشد) که در ادامه آمده است، می روند.

موقعیت خطوط جلد مجله باید توسط آنکه چگونه مجله بر روی قفسه ها دیده می شود تحت تاثیر قرار گیرد. مجله ها معمولا یا بصورت آبشاری قرار می گیرند که تنها یک سوم بالای آن دیده می شود یا اینکه در کنار هم قرار می گیرند که یک سوم سمت راست آن مشخص است. برای همین است که بیشتر مجله ها لوگوی خود را در قسمت بالا سمت راست قرار می دهند تا بخوبی برندشان مشخص شود. همچنین آنها عنوان های اصلی را در قسمت راست و همچنین در قسمت چپ زیر لوگو قرار می دهند.

قوانین را بشکنید و یک کار خارق العاده ایجاد کنید.

114
طراحی جلد مجله ، مجله Bloomberg Business Week یکی از مجلاتی است که از روش متناقض برای طراحی جلد مجله اش استفاده می کند، این روش که توسط Richard Truley معرفی شده است از بسیار موفق بوده است و جوایز بسیاری را نیز برای او به ارمغان آورده است.

نکاتی که بیان شد بعنوان راهنمایی ها و تمرینات کاری خوب بیشتر از قوانین سختی که در این زمینه وضع شده اند، کارایی دارند و باید به این قوانین اضافه شوند. بیشتر مجلات از قوانین مشخصی در طرای جلد مجله شان استفاده می کنند و تنها زمانی که یک رویداد جدیدی رخ داد از موضوع جدید برای تغییر در طراحیشان استفاده می کنند.

بیشتر مجلات سینمایی زمانی که یک فیلم معروف وارد سینماها می شوند، بخوبی از این روش  استفاده می کنند. مجلات مد در آخر سال یا با تغییر فصل یا زمان تخفیفات سالانه از این روش برای ایجاد تغییر استفاده می کنند. اما بعضی از مجلات تمام موضوعاتشان را راهی برای نشان دادن خلاقیتشان می دانند مانند مجله Bloomberg Business Week، این مجله از طراحی های عجیب و خلاقانه ای برای هر موضوع استفاده می کند که این در واقع روش ثابتی برای نشان دادن الگوی طراحی جلد مجله اش شده است.

منبع : Luke O’Neill

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *