این روزها، استفاده از این واژه ها دربین عکاسان مبتدی، فروشنده های گوشی های iPhone و حتی طراحان بسیار رایج شده است؛ و شما این واژه ها را از زبان هرکسی می شنوید. اما واقعا، مشخصات دقیق اندازه تصویر چیست و نحوه کاربرد آنها چگونه است؟

نحوه استفاده از اندازه های مختلف به نوع پروژه شما بستگی دارد. آگاهی داشتن از وسیله ای که برای ایجاد و چگونگی استفاده از تصاویر خود انتخاب می کنید، کلید اندازه گیری و انتخاب تعداد مناسب پیکسل یا DPI است. قبل از شروع پروژه خود مطمئن شوید که با تمام اصطلاحات مربوط به کیفیت تصویر آشنایی دارید.

 

Pixels

پیکسل و dpi

عناصر تصویر یا پیکسل ها در طراحی وب، به کوچکترین واحدها در شبکه نمایش تصویر اطلاق می شوند. پیکسل ها ازطریق تعداد پیکسل در یک اینچ یا PP اندازه گیری می شوند. هرچه تعداد پیکسل ها در یک اینچ بیشتر باشد، کیفیت تصویر، به دلیل اندازه هر پیکسل، بهتر است.

با کم شدن تعداد پیکسل در هر تصویر، حالت Pixelation یا نقطه نقطه شدن عکس به وجود می آید؛ و باعث ایجاد لبه هایی قابل رویت در هر پیکسل می شود.

PPI (پیکسل در یک اینچ) به دلیل اینکه واحد اندازه گیری کیفیت تصویر می باشد، اهمیت زیادی دارد. با استفاده از ابزارهای تغییر اندازه تصویر در نرم افزارهای ویرایش عکس، می توانید تعداد پیکسل های تصویر را در سند تغییر دهید (resample)؛ یا اندازه تصویر را تغییر دهید (اندازه واقعی هر پیکسل در سند تغییر می کند اما تعداد کلی پیکسل ها ثابت می ماند).

در برنامه Adobe Photoshop، منوی Image Size امکان تغییر اندازه و تعداد پیکسل را به شما می دهد. در این برنامه، به گزینه تعداد پیکسل ها (دربالای صفحه نمایش) و گزینه “Resample Image” در گوشه سمت چپ صفحه دقت کنید.

استفاده روی صفحه نمایش و وب

اندازه استاندارد تصاویر برای وب، 72 پیکسل در هر اینچ است. در اندازه 72 PPI، تصاویر کیفیت خوبی دارند و نقطه نقطه و ناهموار به نظر نمی رسند. به خاطر بسپارید که اندازه کامل تصویر باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا کل قاب را اشغال کند (اگر مطمئن نیستید، همیشه اندازه تصویر را کمی بزرگتر بگیرید).

PPI روی متن نیز تاثیر می گذارد. همانگونه که با بالارفتن تعداد پیکسل ها درهراینچ، تصویر واضح تر و باکیفیت تر می شود، متن نیز با بالا رفتن تعداد پیکسل ها راحت تر خوانده می شود. فونت هایی که PPI بیشتری دارند روی صفحه نمایش، خواناتر هستند؛ حتی اگر اندازه آنها کوچک باشد؛ اما با کم شدن مقدار PPI، متن ها نیز مانند تصاویر حالت نقطه نقطه پیدا می کنند.

هنگام درنظر گرفتن پیکسل ها برای طراحی وب، باید اندازه مرورگر، که همیشه درحال تغییر است، را درنظر بگیرید. برخلاف چندین سال پیش که همه برای اکثر برنامه ها از اندازه و شکل استاندارد مرورگر استفاده می کردند، کاربران امروزی هرکدام علایق خاص خود را دارند که باید آنها را درنظر بگیریم. طراحی fluid در طراحی وب سایت این امکان را به تصاویر می دهد تا به طور متناسب همراه با مرورگر، و نه بیشتر از اندازه واقعی، نشان داده شوند. این کار باعث حفظ یکپارچگی و کیفیت تصاویر شما می شود.

استفاده در چاپ

درحالی که PPI در تعیین کیفیت تصویر به شما کمک می کند، برای چاپ زیاد کاربرد ندارد. برای مشخصات چاپ، شناخت تعداد نقطه در یک اینچ بیشتر اهمیت پیدا می کند.

 

 

DPI

پیکسل و dpi

DPI به معنی نقطه در یک اینچ است. این اصطلاح به عنوان روشی برای بیان کیفیت و وضوح چاپ به وجود آمد. زمانی که یک تصویر چاپ می شود، از صدها هزار نقطه کوچک و ریز تشکیل شده است که با هر رنگ جوهر پوشیده می شود. جوهرها در هر نقطه ترکیب می شوند تا طیف وسیعی از رنگ های قابل رویت شکل بگیرد. مقدار مرتبط با DPI، تعداد نقطه های چاپ شده در هر اینچ است. هرچه مقدار DPI بالاتر باشد، تصویر بهتر و صاف تر است.

بیشتر افراد از DPI برای بیان هرچیزی استفاده می کنند و آن را با پیکسل یا PPI اشتباه می گیرند. در نرم افزارهای عکس نیز این اصطلاح در کادر محاوره (dialogue box) استفاده می شود که بیشتر باعث سردرگمی می شود. اما DPI تنها در چاپ پروژه های طراحی اهمیت دارد.

استفاده روی صفحه نمایش و وب

هنگام نگاه کردن به تصویری روی صفحه نمایش، این احتمال وجود ندارد که بتوانید فرق بین تصویری با 100 DPI و تصویری با 300 DPI را بیان کنید؛ زیرا مانیتورها تصاویر را به صورت نقطه نشان نمی دهند.

هنگام کار روی پروژه های تحت وب، DPI غیر ضروری است. فقط هنگام عبور از پلتفرم ها اهمیت پیدا می کند. برای مثال، لوگوی یک شرکت ممکن است هم برای وب سایت شرکت و هم روی کارت ویزیت آن شرکت به کار رود. گذاشتن نسخه ای از تصویر با DPI زیاد، در فایل تصویری که روی کارت ویزیت قرار می گیرد، مهم است.

استفاده در چاپ

اهمیت DPI  در چاپ مشخص می شود. هر چاپگر برای کارهای چاپ، یک رزولوشن مشخص نیاز دارد. 300 DPI رزولوشن معمول برای چاپ کاغذ است. پروژه نهایی شما باید مشخصات DPI را داشته باشد تا چاپگر اندازه طرح شما را بزرگتر یا کوچکتر نکند و کیفیت کار نهایی تغییر نکند.

DPI هنگام تبدیل یک آیتم چاپ شده به فرمت دیجیتال نیز به کارمی رود. هرچه DPI تصویری که اسکن شده است بیشتر باشد، کیفیت آن روی صفحه نمایش بیشتر خواهد بود. به طور کلی، کیفیت عکس، یک اسکن 200 DPI در اندازه واقعی محسوب می شود. اگر می خواهید تصویری را بزرگتر کنید یا مجددا چاپ کنید، DPI اسکن را بالاتر درنظر بگیرید.

 

 

Megapixel

پیکسل و dpi

ازآنجایی که بحث ما درمورد تصویر و کیفیت تصاویر است، باید اشاره ای به شناخته شده ترین فرم پیکسل که مگاپیکسل نامیده می شود نیز داشته باشیم. مگاپیکسل واحدی است که در صنعت عکاسی دیجیتال، برای بیان میزان کیفیت عکسی که با یک دوربین گرفته شده است، به کار می رود. یک مگاپیکسل برابر است با یک میلیون پیکسل.

تصاویر دیجیتال از پیکسل تشکیل شده اند. مگاپیکسل شما را با بالاترین میزان رزولوشن و کیفیت عکسی که دوربین تان می تواند بگیرد، آشنا می سازد.

 

نتیجه گیری

استفاده از مشخصات مناسب PPI و DPI می تواند روی کیفیت کلی پروژه های طراحی شما تاثیرگذار باشد. هنگام کاربا برنامه های دیجیتال، PPI و هنگام آماده کردن پروژه ای برای چاپ، DPI را مدنظر بگیرید.

به یاد داشته باشید که هر دو واحدهای اندازه گیری فوق می توانند روی کیفیت تصویر تاثیر بگذارند. اگر از مقدار لازم پیکسل یا نقطه برای کیفیت کار خود مطمئن نیستید، کیفیت کار را نسبت به فشرده سازی فایل در الویت قرار دهید.

 

منبع: designshack

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *