افکت دابل اکسپوژر یک تکنیک عکاسی است که عمدتاً در آن دو تصویر برای ایجاد یک تصویر واحد بایکدیگر ترکیب می شوند. این تکنیک باعث ایجاد تصاویر بسیار جالبی می شود و به عکاسان این امکان را می دهد تا بتوانند تصاویر شبح مانند و آینه مانند که بازگو کننده یک داستان به شیوه ای منحصر به فرد هستند، ایجاد کنند.

امروزه، می توان با یک دوربین DSLR از طریق منوی Multiple Exposure، این افکت را اعمال کرد و به صورت دستی دو نوردهی به وجود آورد. اما برای انجام کارهای خلاقانه بیشتر می توان با استفاده از برنامه فتوشاپ یا GIMP، عکس ها و تصاویر استوک خودمان را تکرار و کپی سازیم.

 

5 مرحله ایجاد تصاویر دابل اکسپوژر

Double exposure of woman and field of yellow flowersدر این مقاله، نحوه ایجاد افکت دابل اکسپوژر به صورت 5 مرحله زیر آموزش داده شده است:

مرحله 1: درنظرگرفتن موضوع و تم

مرحله 2: ترکیب و تنظیم تصاویر

مرحله 3: گرفتن عکس پایه

مرحله 4: گرفتن عکس لایه

مرحله 5: ویرایش و ادغام تصاویر

 

مرحله 1: درنظرگرفتن موضوع و تم

Double exposure of woman and sunset by the beachقبل از گرفتن عکس از هر چیزی، بهتر است با خودتان فکر کنید که می خواهید تصویر نهایی شما به چه صورت باشد. همواره فراتر از جذابیت بصری تصویر تفکر کنید و سعی کنید پیام خوبی از طریق تصویر منتقل نمایید. تنها چیزی که به آن نیاز دارید، دو تصویر می باشد؛ بنابراین برای تشخیص تم و موضوع تصاویر خود وقت کافی بگذارید.

برخی از جذاب ترین تصاویر دابل اکسپوژر از ترکیب یک تصویر پرتره با یک تصویر انتزاعی یا تصویر یک منظره با بافت های جالب بسیار تشکیل شده است. به منظور ایجاد تصویری که بتواند باعث برانگیخته شدن احساسات بشود و منجر شود تا بیننده چندین ثانیه بیشتر برای مشاهده تصویر وقت بگذارد و در مورد پیام نهفته در تصویر به تفکر بپردازد، لازم است تا بین این دو تصویر یک ارتباط ایجاد شود.

 

مرحله 2: ترکیب و تنظیم تصاویر

Side-by-side double exposure shot of woman and tree leavesپس از تعیین و مشخص شدن موضوع و تم عکس های خود برای افکت دابل اکسپوژر، حال وقت آن است که تصویر نهایی خود را تنظیم و ترکیب نمایید. در اینجا برای شروع می توانید روی جنبه بصری تصویر تمرکز کنید، خصوصاً تصویری که می خواهید بعداً روی آن ویرایش انجام دهید.

برای ایده و الهام گرفتن در مورد دو تصویری که می خواهید انتخاب کنید، می توانید یک جستجوی سریع در اینترنت انجام دهید. آیا می خواهید تصویر پرتره شما، تصویر یک زن باشد؟ آیا می خواهید نگاه این زن به سمت دوربین باشد یا برای اینکه بیشتر حالت درام داشته باشد به اطراف نگاه کرده باشد؟ آیا می خواهید تصویر منظره ای که به عنوان لایه از آن استفاده می کنید، تصویر منظره ای از تعداد زیادی درخت باشد یا یک دشت گل را نشان دهد؟

لازم نیست نگران رنگ های به کار رفته در تصاویر باشید؛ زیرا می توانید آنها را بعداً در فتوشاپ به آسانی تغییر دهید. به جای گرفتن عکس، می توانید از تصاویر استوک رایگان برای ایجاد افکت دابل اکسپوژر استفاده نمایید؛ بنابراین دیگر لازم نیست وقت خود را صرف گذراندن پروسه عکسبرداری نمایید. سپس بار دیگر، با انجام این مرحله به صورت دستی می توانید کارهای خلاقانه ای روی تصویر نهایی انجام دهید.

 

مرحله 3: گرفتن عکس پایه

Double exposure shot of big tree and forestعکس پایه شما می تواند هر عکسی، عکس پرتره، عکس اعضای بدن، اجسام بی جان و یا حتی تصویر یک منظره باشد؛ اما باید در نظر داشته باشیم که این عکس دربرگیرنده یک سوژه اصلی، مقداری هایلایت و سایه و یک پس زمینه بدون عناصر مزاحم باشد، به طوری که بعداً به آسانی قابل ویرایش باشد.

برای داشتن یک تصویر واضح تر با افکت دابل اکسپوژر، شما می توانید سوژه عکس خود را به طور کامل در داخل کادر عکس قرار دهید؛ تا جایی که بتوانید طرح کلی آن را به خوبی مشاهده کنید. تصویر به دست آمده شبیه تصویر بالا است که تصویر دابل اکسپوژر با شکل یک درخت ایجاد شده است.

 

مرحله 4: گرفتن عکس لایه

Double exposure of man and worm’s eye view of misty forestتصویر لایه می تواند نشان دهنده هر تصویری، از منظره عکسبرداری شده از بالای یک شهر گرفته تا یک حیاط چمن دار و یا جنگل را شامل شود. تصویری که استفاده می شود باید ترسیم کننده جزییات ظریف و یا هر چیز انتزاعی باشد. سعی کنید از یک زاویه و چشم انداز متفاوت عکس خود را بگیرید. گرفتن عکس های متنوع باعث ایجاد نتایج منحصر به فرد خواهد شد.

همزمان، نوردهی عکس لایه را به طور یکنواخت و یکدست تنظیم کنید. برای مثال، اگر تصمیم گرفته اید از برگ های یک درخت انبه عکس بگیرید، نقطه ای را درنظر بگیرید که نه زیاد روشن و نه زیاد تاریک باشد. به این طریق، تصویری خواهید داشت که مقدار سایه روشن ها و سایه های آن مناسب است که هنگام ترکیب شدن با تصویر پایه بسیار چشمگیرتر به نظر خواهد رسید.

 

مرحله 5: ویرایش و ادغام تصاویر

Double exposure of eye and cityscapeمرحله جالب از اینجا شروع می شود. قبل از هر چیز، دو تصویر نهایی خود را که می خواهید بایکدیگر ادغام کنید، به دقت انتخاب نمایید. مطمئن شوید که این تصاویر، باکیفیت، واضح و با نوردهی مناسب باشند. پس از انتخاب بهترین عکس های پایه و لایه، فایل هر دو عکس را در برنامه فتوشاپ باز کنید.

 

ویرایش عکس پایه

در این مرحله عکس پایه یا سوژه اصلی عکس خود را آماده سازید. بعضی از عیب و نقص ها مانند گردو غبار سنسور دوربین یا لکه ها را با ابزار Healing Brush ویرایش و اصلاح کنید. باتوجه به ترکیب بندی موردنظر خود، سوژه عکس را در مرکز و یا براساس قانون یک سوم، در خارج از مرکز قرار دهید. همچنین، میزان روشنایی تصویر را تنظیم کنید و یا به منظور بهینه سازی تصویر برای ترکیب، به آن کانتراست اضافه نمایید.

برای انجام این کار می توانید مسیر Image > Adjustments > Levels را بروید و یا دکمه Ctrl-L را بزنید تا منوی Levels باز شود. اسلایدر سفید رنگ را به سمت چپ حرکت دهید تا تصویر را روشن کنید و با حرکت دادن اسلایدر سیاه به سمت راست، مقدار کانتراست را به میزان دلخواه می توانید تنظیم نمایید؛ و یا حتی می توانید اعداد را به صورت زیر دستی وارد کنید: 7 برای سیاه، 1.15 برای خاکستری و 197 برای سفید. پس از انجام کار، روی دکمه OK کلیک کنید

 

حذف پس زمینه

برای حذف پس زمینه یا هر عنصر دیگر در تصویر، از ابزار Quick Selection یا Magic Wand Tool استفاده کنید و سپس برای برگرداندن قسمت انتخاب شده مسیر Select > Inverse را بروید.

برای آشکار و نمایان کردن جزییات ریز مانند تارهای مو، در ابزارSelection ، از ابزار Refine Edge استفاده کنید، کادر Smart Radius را تیک بزنید و میزان Radius در قسمت Edge Detection را روی مقدار 1.5 ( و یا برای بیشتر مجعد نشان دادن موها روی مقادیر بالاتر) افزایش دهید.

در قسمت Output، در پنجره گزینه های Output To، گزینه New Layer with Layer Mask را انتخاب کنید. این کار باعث ایجاد یک کپی از تصویر می شود و پس زمینه بدون ایجاد تغییرات ماندگار روی فایل تصویر، ناپدید می گردد.

درنهایت، روی Add a Mask و سپس Create a New Layer کلیک کنید. این لایه جدید را زیر سوژه اصلی بریده شده قرار دهید و با رنگ سفید یا یک رنگ خنثی مانند خاکستری کم رنگ با استفاده از ابزار Paint Bucket پر نمایید.

 

اضافه کردن تصویر لایه

تصویر دوم را بالای اولین تصویر (که قبلا به عنوان سوژه اصلی ویرایش شده است) drag کنید. با انتخاب دومین تصویر، کلید Ctrl را بزنید و روی دکمه Layer Clipping Mask اولین تصویر لایه در زیر کلیک کنید. ماسک را از حالت لینک خارج نمایید و تصویر دوم را جابه جا کنید و یا بچرخانید تا قسمت مورد دلخواه شما در قسمت سیلویت مشخص شده، قرار گیرد.

 

ترکیب تصاویر بایکدیگر

شما می توانید بسته به افکت مورد دلخواه خودتان، گزینه های ترکیب لایه را امتحان نمایید. برای دومین تصویر، می توانید از لایه Screen استفاده کنید که یکی از متداول ترین گزینه های استفاده شده ترکیب لایه برای ایجاد افکت دابل اکسپوژر به حساب می آید. برای آشکارشدن دومین تصویر در قسمت زیرین، میزان شفافیت این لایه باید به اندازه کافی مناسب باشد. برای دست یافتن به نتیجه نهایی، باید مرحله آخر را نیز انجام دهید.

 

اضافه کردن لایه نهایی بالا

در نهایت، از لایه ی سوژه یک کپی بگیرید، آن را drag کنید و در بالای لایه دوم قرار دهید و حالت ترکیب لایه سوژه را روی Lighten تغییر دهید. سپس، آخرین اصلاحات، مانند پاک کردن بالاترین لایه سوژه برای نمایان شدن قسمت بیشتر لایه زیرین، را انجام دهید.

 

منبع: adorama

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *