به اشتراک بگذارید

مردم کتاب الکترونیکی شما را از روی جلد آن مورد قضاوت قرار می دهند. جلد کتاب اولین تاثیر را روی بیننده می گذارد و اولین شانس شما در جلب توجه آنان است. جلد کتاب الکترونیکی باید از لحاظ بصری جذاب باشد، نوشته های آن خوانا باشند و کاربران را به دانلود و خواندن آن ترغیب کند.

یک جلد خوب در کتاب های الکترونیکی بیان کننده موضوع کتاب است و با ارائه منفعتی به خواننده، او را ترغیب به دانلود آن می کند. عناصر طراحی زیادی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید تا افراد را به دانلود کردن کتاب تشویق کنید. در اینجا ۵ نکته که در طراحی یک جلد عالی برای کتاب های الکترونیکی به شما کمک می کند، آورده شده است.

 

 ۱٫ استفاده از یک تصویر توصیفی

طراحی جلد

میان جلدهای کتاب برای جلب توجه خواننده، رقابت زیادی وجود دارد. اگر به این تصویر که نمونه ای از کتابهای سایت Goodreads است نگاه کنید، متوجه می شوید که بعضی از عناوین و جلدها سریع تر جلب توجه می کنند و با دیدن آنها به سرعت متوجه موضوع کتاب می شوید، در حالی که بقیه آنها مبهم هستند.

در اغلب موارد، یک تصویر خوب و توصیفی باعث خرید کتاب توسط خواننده می شود؛ و تاحدودی آنها را با موضوع کتاب آشنا می کند و به آن علاقه مند می سازد.

طراحی جلد

تصویر توصیفی لزوما یک عکس نیست. به جلد این کتاب توجه کنید؛ طرح گربه در پس زمینه ای رنگی، تصوری کلی از شخصیتی که در کتاب است، به ما می دهد. تصاویر زمینه ای عالی برای متن نیز فراهم می کنند که موجب خوانا و جذاب شدن آن می شود.

در رابطه با موضوع جلد کتاب های الکترونیکی، یک تصویر ساده معمولا بهتر از یک تصویر پرنقش و نگار است. این را نیز به خاطر بسپارید که کاربران در میان جلد کتاب های دیگر، ابتدا جلد کتاب را روی صفحه نمایش در اندازه کوچک (حتی صفحه نمایش موبایل خود) می بینند.

 

 ۲٫ استفاده از تایپوگرافی خوانا

طراحی جلد

درحالی که کتاب های فیزیکی ممکن است از نوشته های زیادی روی جلد استفاده کنند، برای کتاب های الکترونیکی این مورد نمی تواند به کار رود. جلد کتاب های الکترونیکی باید حداکثر شامل سه جمله باشد:

  • عنوان کتاب
  • اسم نویسنده
  • تقدیر از کتاب، برای مثال، پرفروش ترین کتاب نیویورک تایمز

تایپوگرافی خوانا می تواند باعث موفقیت یا عدم موفقیت یک کتاب الکترونیکی شود. متن باید به آسانی قابل خواندن باشد و مناسب با محتوی کتاب باشد.

  • از نیم فضای بالای کتاب برای نوشتن عنوان کتاب استفاده کنید؛ مگر اینکه کتاب مربوط به یک نویسنده مشهور باشد.
  • استفاده از حروف چاپی بزرگ و نمایان که درشت و خوانا باشند. فونت Sans serifs با خطوط یکدست معمولا خواناتر است.
  • جلد را به گونه ای طراحی کنید ک بین پس زمینه و متن، کانتراست زیادی وجود داشته باشد تا بیشتر قابل خواندن باشد.
  • در استفاده از حروف بزرگ نترسید. بخش مهمی از جلد کتاب می تواند به عنوان کتاب اختصاص داده شود.
  • استفاده از سایه و حروف جالب توجه، مجاز است؛ اما زیاده روی نکنید. هدف قابل خواندن بودن نوشته ها است و نه پر زرق و برق بودن آنها.

 

۳٫ اختصاص دادن فضایی به هرکدام از عناصر

به دلیل اینکه فضای جلد کتاب بسیار کوچک است و ریزعکس ها جزء اولین راه هایی هستند که کاربر از طریق آنها با طرح ارتباط برقرار می کند، برای هریک از عناصر باید فضای کافی در نظر گرفته شود. استفاده از فضای سفید می تواند کمک کند تا متن آسان تر خوانده شود، تصاویر بهتر دیده شوند و کل طرح درنگاه اول بهتر فهمیده شود.

طراحی جلد کتاب های الکترونیکی به شما این امکان را می دهد تا از تکنیک های جدیدی استفاده کنید. درحالی که در طراحی وب سایت تمرکز بیشتر روی ایجاد لایه های محتوی است، مانند متنی که در بالای تصاویر قرار می گیرد؛ جلد کتاب های الکترونیکی بهتر است بدون لایه باشد، مگر اینکه بین عناصر را با استفاده از رنگ و فضا جدا سازیم. می توانیم برای عناصر متنی یک جای مخصوص طراحی کنیم، مانند یک جعبه سفید، تا باعث جداشدن حروف از بقیه طرح شود.

بسیاری از طرح های کتاب های الکترونیکی از الگوی مشابهی برای عناصر بهره می گیرند، عنوان در بالا و تصویر توصیفی و اسم نویسنده در پایین قرار می گیرند ( جای عنوان و نویسنده می تواند عوض شود).

 

۴٫ استفاده از یک شکل استاندارد

طراحی جلد

جلد یک کتاب الکترونیکی باید شبیه جلد کتاب های معمولی باشد. استفاده از دایره و تصاویر نادرست، غیر حرفه ای است.

قبل از شروع طراحی، مشخصات فنی جایی که کتاب در آن منتشر می شود را باید مدنظر گرفت. میزان وضوح تصویر، فرمت فایل و حتی اندازه های مختلف باید بررسی شوند. (برای مثال، جلد iPad و کیندل اندازه های مختلفی دارد.)

سپس سعی کنید تا براساس نسبت استاندارد ظاهر کتاب (۳٫۲) طراحی را انجام دهید، که شکلی عمودی دارد و اغلب خوانندگان به آن عادت کرده اند. در اطراف حاشیه ها فضای زیادی قرار دهید تا نسبت های تقریبا متفاوتی که روی وسایل الکترونیکی مختلف وجود دارد، جبران شود و طرح جلد در تمام دستگاه ها یکسان به نظر بیاید. (بسیاری از خوانندگان از وسایل مختلف برای مطالعه کردن استفاده می کنند.)

طرح را در فرمتی با رزولوشن بالا طراحی کنید (درصورت امکان، فرمت وکتور بهتر است). به خاطر بسپارید که صفحات نمایش همواره درحال ارتقا هستند و ازآنجایی که فایل های بزرگتر و بهتر در آینده موردنیاز است، جلد eBook را به گونه ای طراحی کنید که نیازی به طراحی مجدد وجود نداشته باشد.

 

۵٫ ایجاد سبکی به عنوان برند

طراحی جلد

نویسندگان باید برای کتاب الکترونیکی که منتشر می کنند یه سبک به عنوان برند را دنبال کنند. استفاده از یک تم مشابه، حروف چاپی مشابه یا یک پالت رنگ ثابت برای کتاب هایی که به صورت مجموعه منتشر می شوند، به خواننده کمک می کند تا به راحتی آنها را تشخیص دهد.

Sue Grafton، نویسنده آمریکایی، یک مجموعه کتاب دارد که روی جلد آنها یک حرف مشخص به سبکی که قابل تشخیص باشد، طراحی شده است. این طرح باعث می شود تا هرکتاب جدیدی که در این مجموعه منتشر می شود به راحتی شناسایی شود و به خواننده های وفادار کمک کند تا آنها را سریع تر جستجو کنند.

استفاده از یک پالت رنگ یا تایپوگرافی ثابت برای ناشرین کتاب های الکترونیکی شروع خوبی است. از همان طرح مشابه جلد کتاب درجاهای دیگر – شبکه های اجتماعی، خبرنامه ها و وب سایت کتاب – نیز استفاده کنید، تا باعث ایجاد یک تم بصری ثابت شوید.

 

نتیجه گیری

هنگام طراحی جلد یک کتاب الکترونیکی، به اندازه های کوچک فکر کنید. اغلب جاهایی که جلد یک eBook در آن قرار می گیرد، دارای اندازه کامل و رزولوشن بالا نیستند؛ و در لیستی قرار می گیرند که جلد کتابهای دیگر در آن نیز دارای اندازه هایی کوچک می باشند. هر یک از عناصر در طراحی جلد eBook، باید در همان اندازه کوچک طراحی شوند؛ مهم ترین عناصر تصویر و عنوان کتاب هستند.

تصویر ریزعکس، قبل از دانلود و حتی دیدن جلد کتاب در اندازه بزرگ و خواندن توضیحات کتاب، اولین تاثیر را روی خواننده می گذارد.

و درنظر داشته باشید که معمولا خواننده ها، خودآگاه یا ناخودآگاه، کتاب را از روی جلد آن قضاوت می کنند؛ بنابراین باید حرفه ای طراحی شود.

 

منبع: designshack

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Instagram has returned invalid data.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید