قضاوت کردن کتاب ها براساس جلد آن ها همانطور که در مقاله ی قبلی طراحی کتاب نیز آمده است، یک اتفاق شایع بین مردم عادی است. مشخص شده است که، 79 درصد مردم عادی بیان کرده اند که جلد کتاب، نقش اساسی و محرکی در تصمیم آن ها برای خرید  کتاب داشته است. شما بهتر است که بر روی 21% باقی مانده از کل بازار، چندان حسابی باز نکنید، چون آنها به سراغ نویسندگان مشهوری مانند JK Rowling  و Dan Brown می روند. در این مقاله خانم Claudia Pickering، 20 طراحی جلد کتاب را گرد هم آورده که می تواند به طراحان آماتور کمک فراوانی کند.

اگر شما طراح نیستید و یا اینکه نمی توانید طراحی های پیچیده را انجام دهید و می خواهید یک طراحی بسیار زیبا برای کتاب خود داشته باشید، تا بیشتر در فروش موفق باشد، اما مهارت بسیاری در این کار ندارید؛ این مقاله به شما کمک می کند تا گزینه های ساده و متفاوتی را ببینید، که چگونه برای بسیاری از کتاب ها، کاربرد دارند.

برای الهام گرفتن آماده هستید؟

 1. کتاب  F Poems

 

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب ، F Poems

اگر ما نکته ای را از گروه  Bauhaus (پیشگامان طراحی مدرنتیه) یاد گرفته باشیم این است که طراحی های بولد و برجسته، تاثیر خود را خواهند گذاشت.

نگاهی به تبلیغی که گروه Mad men انجام داده است بیاندازید: قرمز، سیاه، سفید، و برجسته. کمترین جزئیات و بیشترین تاثیرگذاری. اگر بخواهیم خود کلمات Donald Draper را بکار ببریم : ” ساده طراحی کنید، اما قابل توجه”

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب ،

ازجویی

 

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب ،An Ethics of Interrogation

جلب کردن توجه مخاطب به یک المان در فضای طراحی، واکنش حسی خارق العاده را در بیننده ایجاد خواهد کرد. این روش، تخیل فرد را تحریک خواهد کرد. با این کاور، شما تقریباً صدای رفت و آمد چراغ و کشیده شدن صندلی فلزی را بر روی زمین زیر آن در گوش خود می شنوید. تقریباً سرمای یک اتاق سیمانی را بر روی نوک انگشتان خود حس می کنید. این حس از شما می خواهد که دوربین را پایین تر آورده و صحنه زیر آن را مشخص کند. بسیار هیجان انگیز است.

نکته اصلی برای این طرح، معنی دوگانه ای دارد. روشن کردن یک چراغ هم تمرینی بر اخلاق بازجویی است و هم اینکه به ما حس بودن در فضای رمزآلود را می دهد.

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب
 1. کتاب For the Relief of Unbearable Urges 

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب ، For the Relief of Unbearable Urges

این کاور، این تجربه حسی را به شما منتقل می کند که یک مرحله بعد از تشخیص کلوزآپ ساده ی روی بافت است. این تصویرسازی پیغام هایی قوی را از خاطره ی حسی ما به انگشتان ما منتقل می کند. این واکنش های تجربی می توانند المان های خوبی باشند، مخصوصاً زمانی که می خواهید خوانندگان جدیدی را به خواندن کتاب خود ترغیب کنید.

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب
 1.   کتاب Undiscovered Gyrl

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب ،Undiscovered Gyrl

زمانی که طراحی مرموزی را برای کتاب خلق می کنید، ترفند اصلی این است که زیاد در آن غرق نشوید. عکس بکاربرده شده در این جلد کتاب، به صورت استادانه بریده شده است، تا به بیننده حس قوی از آنچه که با آن رودررو خواهند بود بدهد، در حالیکه اطلاعات زیادی را نیز به او نمی دهد.

گردن بند دختر، تنها آیتمی است که به ما درباره ی دختری که در عکس هست، سرنخی می دهد، که در طراحی، آن با یک باکس متنی کاملاً پوشانده است. از این طریق بیننده می خواهد که بیشتر دیده و بیشتر درباره ی آن بداند.

 1. کتاب December

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب ، December

این جدول برعکس نمونه بریده شده ی قبلی می باشد. به جای اینکه این سوال برای مخاطب پیش بیاید که چه چیزی خارج از قاب وجود دارد، طراحی ما را تشویق می کند تا جزئیات را بررسی کرده و دریابیم که چه چیزهایی را دریافت خواهیم کرد. این جزئیات، درباره ی فرد درون عکس، شخصی که کتاب درباره ی زندگی اوست، سرنخ هایی می دهد. احتمالاً درباره ی اتفاقات داستان مآبانه ی شخصیت اصلی و یا لحظات سخت زندگی او می باشد. تصویرسازی آن کار نشده و بسیار انسانی است، که نگاه ما را به ماهرانه ترین راه جذب خود می کند.

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب
 1. کتابWhite Like Me

  طراحی جلد کتاب
  طراحی جلد کتاب ، White Like Me

با پوشاندن چهره ی این پرتره، بیننده را درباره ی درک اینکه این مرد چه کسی است، کنجکاو می کند.

جایگذاری هوشمندانه ی متن بر روی چشم ها، بینی و دهان این مرد، تنها موها، پوست و بلیز او را برای ما باقی گذاشته است که باعث می شود، شخصیت های دیگر را خط بزنیم. بعد از چند لحظه فکر کردن در این زمینه، بیننده این حقیقت را در می یابد که مهم نیست این فرد کیست، چون افراد زیادی شبیه او وجود دارد. بسیار هوشمندانه است، نمره کامل را می گیرد.

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب
 1. کتاب Spent

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب Spent

این نمونه، برپایه ی یک مفهوم کلی است که آن را لیبل کرده و برای همین موارد، این امکان وجود دارد که این طرح براساس معنی آن بررسی شود. این طراحی فرد را متوقف کرده و به فکر فرو می برد و همین باعث می شود که قبل از خواندن آن، بر روی زمانی که صرف آن می کند، سرمایه گذاری کند. این مثال، یک مرد غارنشین، یک سبد خرید را هول می دهد، که ما را به فکر کردن وا می دارد، ” اما در آن زمان که سوپرمارکت نبوده است،…صبرکن…احتمالاً این طراحی درباره ی رفتار ناصحیح ما به عنوان خریدار، صحبت می کند.. و او” ذهن: تحت تاثیر قرار می گیرد. کتاب: خریده می شود.

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب
 1.   کتاب The Book of Dead Philosophers

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب ، The Book of Dead Philosophers

این جلد، در واقع به خود کتاب رجوع کرده است. هرچند براساس نکته ای که گفته شد، که افکت بیش از اندازه، تاثیرگذاری را از بین می برد، با این حال به معنی اسم کتاب اشاره می شود… فلاسفه ی مرده کتاب نیز بر پشت خود خوابیده است.

من فکر می کنم، که تمام نکات مرموز آن را بیان کردم.

با این حال اگر شما می توانید با طراحی خود، تمام موارد موجود در زمینه خود را بکار برید، این کار را انجام دهید و به خاطر بسپارید که اینکار را از لحاظ گرافیکی ساده انجام دهید، همانطور که یک فیلسوف و معمار معروف، Ludwig Mies Van Der Rohe گفته است، ” کمتر غنی تر است” .

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب
 1. کتاب The Opposite House

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب ، The Opposite House

این طراحی کاور به گونه ای چشم من را درگیر می کند که ذهن را به صورت معلق نگه می دارد، در عین حال این طراحی هوشمندانه با عنوان کتاب نیز هم خوانی دارد. آسمان در عکس، یک لایه های زیبایی از نور را درون کامپوزیشن قرار داده است، که یک فضای سفیدی را در آسمان ایجاد کرده، چون بافت خانه ها به اندازه کافی پیچیده است. اگر شما کمبود ایده دارید، می توانید زاویه ی عکس را تغییر داده و ببینید که معنی جدیدی به طرح شما داده می شود یا نه.

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب
 1. کتاب Columbine

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب

Columbine

این جلد، یک جای خالی بسیار وسیعی دارد که حس سکون را منتقل می کند. با نشان دادن ساختمان به تنهایی، این حس را به بیننده می دهد که درباره ی زندگی افرادی که در مابین این دیوارها احساس امنیت می کرده اند، فکر کند. در حالیکه فضای خالی بالای آن، حس سنگین یادبودی را به مخاطب منتقل می کند. تاثیرگذاری این اثر، برگرفته از سادگی ترکیب بندی آن است.

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب
 1. کتاب The Stranger

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب ، The Stranger

طراحی این کتاب، یک پرسپکتیو اولیه قوی را به مخاطب داده و نگاه خواننده را به عنوان می کشد. حسی از ترس، آزمودن، محاصره شدن، یا پاییدن را به شما منتقل می کند. این انتخاب گرافیکی جسورانه، که تنها بر تصویرهای عکاسی دلالت ندارد، به بیننده حسی خارق العاده را درون خود خلق کرده و تخیل ما را به سمت موارد ترسناک و هیجان انگیز می برد.

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب
 1. کتاب The Curious Incident of the Dog in the Night-time

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب ، The Curious Incident of the Dog in the Night-time

استفاده ی کلی از سبک وینتج در طراحی، انتخاب جسورانه ی رنگ ها، یا یک سگ برعکس سیاه شده، به وضوح حسی طعنه آمیز را دارد که، این المان ها در کاور، طنز را به من یادآور می شود. ساده، موثر و مودب، (که این فکر را در من ایجاد می کند که احتمالاً کتاب کمی بی ادبانه است)، این طراحی به گونه ای است که انگار یک جواهر را مابین کتاب های قدیمی یافته ام، که می تواند درس های مختلفی را به من بدهد.

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب
 1. طراحی جلد کتاب Burn This Book

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب ، Burn This Book

این نوع کاور، از مواردی است که عبارت های جسورانه ای را در خود آورده که احتمالاً در کتاب نیز بیان شده است. این کاور، مخاطب را به چالش بر می انگیزد، قلب را به تپش وا داشته، ذهن را فعال تر می کند و همه ی این ها زمانی رخ می دهد که هنوز کتاب باز نشده است! اگر کتاب شما، مجموعه ای کلمات برگرفته از ایده های راهساز است، اجازه دهید که جلدش، ان را نمایش دهد.

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب
 1. The Great Gatsby و How the Dead Live

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب ، The Great Gatsby
طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتابHow the Dead Live

طراحی های سه رنگ، از سادگی ترکیب شده با رنگ های برجسته شده، بهره برده است. این جلدها، معمولاً در سیاه و سفید زیبا هستند، اما یک بخش رنگی برای پس زمینه ی آن استفاده می شود و بدین ترتیب تمام طراحی جلوه زیباتری پیدا می کند. مانند زنبور عسل و پرندگان، ما نیز به سمت رنگ های روشن کشیده می شویم… از همین غریزه ها استفاده کنید.

 1. کتاب The Son

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب ،  The Son

 

 

این کار، مملو از رمز و راز است، از کلاه سوئیت شرت، ناشناسی فرد، قرار گرفتن متن بر روی صورت و تمام این موارد، علاقه و کنجکاوی مخاطب را برای خواندن این اثر بیشتر می کند.

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب ،
 1. کتاب The General Theory of Love

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب ، The General Theory of Love

 

 

مجاورت زیبای سبک خطوط و متن که بر روی یک عکس ژست ساده قرار گرفته است، به مخاطب موارد مغذی برای تفکر دادن می دهد.

برای مثال، عکس حاوی یک صندلی قرمز بی جان است که به یک صندلی قرمز دیگر، تکیه داده است و از آنجا که ما انسان هستیم، ما این دو المان را زنده کرده و فرض می کنید که یک صندلی در عکس، صندلی دیگر را بغل کرده است، مانند زمانی که یک فرد سر را بر شانه ی شریک خود گذاشته باشد. حال که اولین صحنه را در کاور دیدیم، زمان این می رسد که به سراغ صفحه ی اول کتاب برویم.

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب
 1. Fight Club و The Disappointment Artist

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب ، Fight Club
طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب ، The Disappointment Artist

زبان بدن صدای رسایی دارد. در حقیقت، تئوری های حال حاضر، ادعا دارند که 93 درصد ارتباطات کلامی نیستند. پس چرا از این مساله استفاده نکنیم و با مخاطبان خود در بهترین راه ممکن ارتباط داشته باشیم، ان هم از طریق بهترین روش ممکن: از طریق حرکت ها. این نمونه ها از دست ها برای بیان مفاهیم استفاده کرده و حس را با آن ها منتقل می کند. شاید، حرکت های دیگری باشد که شما بتوانید برای بیان پیغام کتاب خود بکار برید، چشم های یک چهره خندان، یا انگشت های حلقه شده.

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب
 1. کتاب Never Let Me Go 

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب Never Let Me Go

یک انتخاب بسیار جسورانه برای کاور کتاب است. این روش، مخاطب را با افکار درونی ذهن یک شخص درگیر می کند و حسی مشابه با خودآگاهی در کتاب را به ما منتقل می کند.

طراحی جلد کتاب
طراحی جلد کتاب
 1. کتاب The Old Man and the Sea

طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب The Old Man and the Sea

زیبایی طبیعی در عکس ها، ترکیب شده با یک ترکیب بندی ساده، این کاور را نمونه ی خارق العاده ای از یک طرح آشنای کلاسیک ساخته است. تغییرات درون فونت ها، حس شاعرانگی واقعی را بر روی خود حمل می کند که مخاطب روشن فکر و علاقه مند به فلسفه را به خود جذب می کند.

طراحی جلد کتاب طراحی جلد کتاب

 1. کتابLoneliness

  طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب  Loneliness

در نهایت، این کاور واقعا نظر من را جلب می کند. بازی با عنوان کتاب در کنار موضوع اصلی آن، بر روی یک پالت رنگ پایه ای که تنها یک بخش برجسته و قرمز رنگ بر روی آن وجود دارد، بسیار زیبا طراحی شده است. نقطه ی حرف i  در یک باکس تیره تنها و به دام افتاده است. پیغام رسیده است. بسیار ساده و هوشمندانه، و گاهی تمام آن چیزی است که نیاز دارید.

حال که 20 جلد کتاب مختلف، چاپ شده را دیدیم، کدام استراتژی طراحی با موضوع کتاب هم خوانی دارد؟ بخاطر آورید، بسیاری از خوانندگان، جلد را یک محل نمایش آن چه که درون کتاب است، می دانند، پس از اینکه پیغام شما واضح است و به شما کمک می کند تا کتاب را در دست مخاطبان قرار دهد، اطمینان حاصل کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *