یک کمپین تبلیغاتی، لوگو و گرافیک عالی تاثیر زیادی روی مخاطب شما می گذارد و باعث جلب توجه و تعامل آنان با نام تجاری شما می شود؛ اما چگونه می توان جلوه های عالی بصری ایجاد کرد؟ انتخاب از بین رنگهای مختلف، سبک های جدید تایپوگرافی و جدیدترین روندهای طراحی، می تواند سخت باشد. خوشبختانه، یک تم کلاسیک همیشه وجود دارد که می توانید هر زمان که خواستید از آن استفاده کنید؛ و آن عبارت است از: طرح های سیاه و سفید.

یک تم سیاه و سفید می تواند جایگزین خارق العاده ای به جای گرافیک های رنگی باشد. ترکیبات سیاه و سفید نه تنها ماندگار و کاربردی هستند بلکه قدرتمند نیز می باشند. کانتراست زیاد بین رنگ سیاه و سفید تاثیر گرافیک شما را افزایش می دهد و این طرح رنگ، سطح بالا و باکیفیت به نظر می رسد. رنگ ها به روش های منحصر به فردی روی افراد تاثیر می گذارند و ترکیب رنگ سیاه و سفید معانی خاصی دارد؛ که ممکن است روی نام تجاری شما کاملا اثرگذار باشد. بیایید تا با هم نگاهی بیاندازیم به ایده های طراحی این طرح رنگ زیبا و موثر که در پروژه های بعدی خود می توانید از آنها الهام بگیرید.

 1. فیلم سیاه

سیاه و سفید

هیچ چیز به اندازه رمز و راز باعث جذب مخاطب نمی شود. بازدیدکنندگان را از طریق استفاده از عناصر سبک فیلم سیاه (سبکی از فیلم های آمریکایی دهه 40 و 50 که ویژگی آنها نمایش خشونت و تبهکاری در شهرها و آکنده از بدبینی و سرنوشت گرایی بود) به وب سایت یا تصاویر گرافیکی خود جذب کنید؛ همانطور که در این گرافیک این کار به خوبی انجام شده است. این نمونه، ترکیبی است از طرح رنگ سیاه و سیلوئت کردن سبک های اسپرت. این کار بلافاصله باعث کنجکاو شدن بیننده می شود؛ که در تصاویر گرافیکی به یادماندنی یک عنصر کلیدی محسوب می شود.

2. الگوهای خلاقانه و قوی

سیاه و سفید

درحالی که الگوهای تمام رنگی زیبای بسیاری وجود دارد، استفاده از یک الگوی سیاه و سفید به جای آنها، می تواند طرح شما را به بهترین شکل ممکن برجسته کند. درحالی که شما حس ظرافت و پیچیدگی را منتقل می کنید، کنتراست بالا به این معنی است که الگوی شما می تواند شامل عناصر دقیق مانند تصاویر کشیده شده با دست، به نظر آید.

3. تایپوگرافی جذاب

سیاه و سفید

وقتی از تصاویر سیاه و سفید استفاده می کنید، این را به خاطر بسپارید که با یک تایپوگرافی مناسب روی بیننده تاثیر ایجاد کنید؛ زیرا رنگ سیاه و سفید کانتراست قوی ای دارد. استفاده از متن سیاه در پس زمینه ای سفید و یا بالعکس، باعث جلب توجه بیشتر به سمت حروف جالب و منحصربه فرد می شود. در این طرح، حروف گذاری بسیار هنرمندانه انجام شده که نیاز به اضافه کردن تصاویر ندارد. این بهترین روش برای اطمینان از این است که مخاطب شما پیام شما را متوجه می شود و به خاطر می سپارد.

4. پرسپکتیوهای جالب

سیاه و سفید

بیننده شما گرافیک های زیادی می بیند که در آنها متن از چپ به راست حرکت می کند و عناصر گرافیکی به یک صفحه عمودی/افقی محدود شده اند. می توانید با تغییر زاویه ها طرح خود را نسبت به رقیبان خود برجسته تر نشان دهید. گزینه های زیادی از طرح های سیاه و سفید وجود دارند که از پرسپکتیوهای متفاوت استفاده کرده اند؛ از جمله این طرح، که نشان میدهد چگونه یک پرسپکتیو می تواند تاثیر زیادی روی اعداد ساده ایجاد کند.

5. گردش

سیاه و سفید

یک مرحله فراتر از تغییرات پرسپکتیو می رویم و نگاهی می اندازیم به ایده های طراحی سیاه و سفیدی که باعث ایجاد توهم حرکت بصری (خطای دید) می شوند. این طرح ها به طور طبیعی جذاب هستند و حس حرکت باعث جذب بیننده می شود. در این نمونه، طرح سیاه و سفید روی حلقه های متحدالمرکز باعث می شود آنها درحال چرخش به نظر برسند. ترکیب یکی از این طرح های سیاه و سفید خطای دید با تصاویر گرافیکی باعث جلب توجه افراد و به یا ماندنی شدن تصاویر شما می شود.

6. تایپوگرافی بزرگ

سیاه و سفید

پس از انتخاب یک پالت رنگ با حداکثر کنتراست، از طریق افزایش اندازه حروف و درشت کردن یک جمله، آن را  وارد سطح بعدی می کنیم. در این نمونه، فونت به کار رفته بسیار بزرگ است که از چهار پوستر مختلف استفاده شده است تا نام کامل برند تجاری مشخص شود. این باعث تاثیرگذاری زیادی می شود؛ زمانی که بیننده صفحات جداگانه را روی آگهی می بیند و برای خواندن نام کامل برند، آنها را به یکدیگر وصل می کند.

7. فضای سفید (سیاه)

سیاه و سفید

یک گرافیک خوب برای جلب کردن توجه بیننده به عناصر خاص و متن قاب، از فضای سفید استفاده می کند و مانع ایجاد ظاهری بهم ریخته می شود؛ اما فضای سفید نباید سفید باشد. در این نمونه، از دو “فضای سفید” سیاه و مرسوم برای ایجاد کانتراست زیاد و خواناشدن متن استفاده شده است.

8. فضای منفی

سیاه و سفید

از فضای منفی طرح خود برای ایجاد یک نتیجه سرگرم کننده استفاده کنید تا بیننده ها زمان بیشتری را صرف دیدن گرافیک شما کنند. طرح های هوشمندانه ی سیاه و سفید مانند این نمونه، نوآوری و بازیگوشی را منتقل می کنند و نسبت به طرح های شلوغ که پر از عکس، بافت و تایپوگرافی می باشند، ساده تر هستند.

9. بافت

سیاه و سفید

روش دیگر برای برجسته کردن گرافیک، بافت است. رنگ سیاه و سفید و سایه های خاکستری مخصوصا برای بافت پس زمینه مناسب هستند؛ زیرا به دلیل ظرافتی که دارند پیام شما را تحت الشعاع قرار نمی دهند. به این نمونه توجه کنید که از عکس پرهای خاکستری و مات به عنوان پس زمینه استفاده کرده است؛ هیچ بخشی از آن منحرف کننده نیست اما باعث ایجاد حس آرامش و لطافت می شود.

10. آبرنگ نرم

سیاه و سفید

تمام گرافیک های سیاه و سفید، بزرگ و درشت نیستند. می توان مانند این نمونه با استفاده از سبک آبرنگ به همراه سایه های تایپوگرافی خاکستری و روان، رویکرد ملایم تری را دنبال کرد. ضمن اینکه ظرافت و پیچیدگی کنتراست سیاه و سفید را نیز خواهید داشت.

11. اشکال هندسی

طرح سیاه و سفید

بسیاری از ایده های طراحی سیاه و سفید برپایه اشکال هندسی هستند؛ زیرا خطوط تمیز و زوایای تیز در این طرح ها با کانتراست قوی رنگ سیاه و سفید همخوانی دارد. استفاده از یک شکل واحد یا ترکیب چندین شکل هندسی بایکدیگر باعث ایجاد طرحی پرشور و چشم نواز می شود.

12. خطوط فراوان

طرح سیاه و سفید

اگر استفاده از اشکال هندسی برای پروژه های شما مناسب نیست، می توانید از خطوط راه راه استفاده کنید. این خطوط به دلیل کانتراست جذاب و خطوط تیز و تند، حسی مشابه اشکال هندسی ایجاد می کنند. بااین حال، خطوط نسبت به اشکال هندسی کمی رسمی تر و مرتب تر هستند. خطوط سیاه و سفید، کلاسیک نیز هستند و هیچ وقت از مد نمیروند.

13. تایپوگرافی موضوع دار

طرح سیاه و سفید

با استفاده از پالت رنگ ساده می توانید از طریق روش ها و معانی منحصر به فرد توجه دیگران را به پیام خود جلب کنید. در این نمونه، حروف گذاری باعث تقویت موضوع طرح شده است؛ استفاده از پروانه ها به معنی “زندگی” و سوسک ها به معنی “مرگ” است.

14. تصاویر پیچیده

طرح سیاه و سفید

تصاویر سیاه و سفید در مقایسه با تصاویر عکاسی و تایپوگرافی جایگزین های زیباتری هستند. یک پالت رنگی ساده جزئیات تصویر را نشان می دهد و یک حس سنتی و قدیمی به کل طرح می دهد، و برای موضوع فوق العاده مدرن طرح های گرافیکی سیاه و سفید، یک تغییر جالب محسوب می شوند.

15. تصاویر تاثیرگذار

طرح سیاه و سفید

عکس ها می توانند حسی از واقعیت به گرافیک های شما بدهند و درصورت انتخاب عکسی که با هویت شرکت یا صنعت شما در ارتباط  است، باعث تقویت برند تجاری خود می شوید؛ اما لزومی ندارد که همیشه از عکس های رنگی استفاده کنید. استفاده از یک عکس سیاه و سفید حس کاملا متفاوت به طرح شما می دهد و به مخاطب شما کمک می کند تا به جای منحرف شدن به سمت رنگ ها، توجه خود را به موضوع و پیام طرح جلب کنند.

16. تقارن

سیاه و سفید

اثر کانتراست طرح های سیاه و سفید را با درنظر گرفتن اصل تقارن تقویت کنید. در این نمونه، خطوط تمیز سفید در پس زمینه ای سیاه، نقاط زیبا و متقارنی ایجاد کرده است. پیچ های سفید به وسیله شبکه ای از خطوط عمودی، افقی و مورب که در زیر قرار گرفته است، متعادل شده اند. تاثیر کلی همزمان باعث ایجاد حس هنرمندانه و منظم می شود.

17. قاب منحصر به فرد

سیاه و سفید

از کانتراست رنگ برای ایجاد خطوطی که محتوی شما را دربر میگیرد استفاده کنید. استفاده از یک قاب یا شبکه باعث می شود تا بیننده روی هر قسمت طرح به طور جداگانه متمرکز شود؛ ضمن اینکه با ترکیب این قطعات یک طرح کلی ایجاد می شود.

18. تغییر جهت دید

سیاه و سفید

این نمونه خیره کننده سیاه و سفید با ترکیب جنبه های مختلف باعث ایجاد یک طرح نهایی خیره کننده شده است. متن عمودی باعث ایجاد یک تغییر خوب از نسخه معمولی افقی شده است و با استفاده از سبک نوشتاری غیرمنتظره از پایین به بالا، یک گام جلوتر رفته است.

19. شاهکارهای مینیمالیستی

سیاه و سفید

استفاده از یک طرح مینیمالیستی می تواند باعث ایجاد یک بیان قوی و مانع از بین رفتن پیام و تحت الشعاع قرار گرفتن آن به وسیله طرح گرافیکی بشود. شما حتی می توانید با موضوع بازی کنید و مانند این نمونه، یک طرح ساده اما تحریک کننده ایجاد کنید.

20. بافت های طبیعی

سیاه و سفید

در این پس زمینه زیبا از رنگ سیاه و سفید و سایه های بی شماری از رنگ خاکستری به صورت الگویی انتزاعی استفاده شده است که شبیه سنگ مرمر طبیعی به نظر می آید. استفاده از این سنگ بادوام باعث مرتبط ساختن نام تجاری شما با ویژگی هایی چون اعتبار و امنیت می شود. منحنی ها به طور طبیعی توجه بیننده را با حسی از حرکت به اطراف تصویر جلب می کنند و باعث می شوند تا بیننده برای گرفتن پیام طرح، زمان بیشتری صرف نگاه کردن به سراسر متن کنند.

21. عمق

سیاه و سفید

رنگ سیاه و سفید معمولا ساده است؛ اما می توان با ایجاد تغییراتی کوچک یک تصویر سه بعدی ایجاد کرد. خطوط منحنی و شکسته باعث ایجاد کانتراستی زیبا با طرح های سیاه و سفید، که حسی از خطوط صاف و مستقیم ایجاد می کنند، بشوند. رنگ های ساده عمق را بیشتر نشان می دهند زیرا به دلیل وجود نداشتن رنگ های روشن، توجه بیننده منحرف نمی شود.

22. خطوط دارای ساختار

سیاه و سفید

با استفاده از گرافیک های سیاه و سفیدی که شبیه طرح های فنی هستند، مانند این نمونه، باعث تقویت نام تجاری خود روی فعالیت های مرتبط با تکنولوژی و علم شوید. درحالی که منحنی کلی طرح حسی از حرکت و عمق به طرح می دهد، خطوط ساده منظم به نظر می رسند.

23. حداکثر کانتراست

سیاه و سفید

استفاده از یک سبک مینیمالیست باعث می شود کانتراست بین سیاه و سفید به خوبی عمل کند. برای نشان دادن پیام نیازی به استفاده از الگوها، تصاویر یا تایپوگرافی فانتزی نیست. مانند این نمونه طرح کلی را ساده بگیرید و مطمئن باشید که کانتراست شدید رنگ تاثیر خود را روی مخاطب می گذارد.

24. نام تجاری ساده و زیبا

طرح سیاه و سفید

هدف کلی از ایجاد نمایه های فیزیکی از هویت برند شما، مانند لوگوها و شعارها، کمک به مخاطبین برای آشنا شدن با شرکت شما و به خاطر سپردن آن می باشد. کمپین های تبلیغاتی سیاه و سفید مناسب می توانند بسیار تاثیرگذار باشند؛ به خصوص زمانی که در بین تبلیغات رنگی روشن موجود در بازار به عنوان یک تغییر محسوب می شوند و به کار می روند. این پروژه را درنظر بگیرید، این پروژه اصولا بر کانتراست سیاه و سفید تکیه کرده است؛ خصوصا متن سفید بر زمینه یک عکس خاکستری خارق العاده است؛ و همین سبک ساده و زیبا می تواند بر روی کارت ویزیت های تجاری، نوشت افزار و نشان ها به کار روند.

25. اشکال و الگوهای مختلط

طرح سیاه و سفید

در انتهای دیگر طیف، گزینه های سیاه و سفید جلب کننده ای قرار دارند که الگوها و اشکال در آن با یکدیگر ترکیب و تطبیق داده شده اند. این طرح های پرجلوه به نظر می آید که از صفحه بیرون زده اند و در انتقال پیام های پرقدرت به خوبی عمل می کنند.

نتیجه گیری

دلیل استفاده از طرح های سیاه و سفید این است که آنها به مشتریان شما کمک می کنند تا توجه خود را به جای متمرکز شدن روی جنبه های برجسته ثانویه که معمولا در تبلیغات مبتنی بر رنگ رایج هستند، به طبیعت واقعی و برتری محصولات و برند تجاری شما جلب کنند. درواقع، در مطالعه ای در مجله “تحقیقات مصرف کننده” نشان داده شده است که تبلیغات سیاه و سفید می تواند به مشتریان کمک کند تا با توجه به کیفیت پایه و ویژگی های اولیه یک محصول، هنگام خرید تصمیمات دقیق تری بگیرند.

اگر می خواهید آگهی یا لوگوی خود را به گونه ای طراحی کنید که پیام اصلی نام تجاری شما نشان داده شود یا محصول خود را از محصولات بی کیفیت رقبای خود با سبک های پر زرق و برق جدا کنید، طرح های سیاه وسفید ایده آل هستند.

 

منبع: shutterstock

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *