اگر شما در جستجوی راهی هستید تا مهارت خود  را در عکاسی از پرندگان در حال پرواز بالا ببرید، می توانید نکات کلیدی ای در زمینه عکاسی پرندگان نوشته ی  jeff parker برگرفته از  تجربیات شخصی او بخوانید تا بدین ترتیب توانایی خود را در این نوع عکاسی بالاتر ببرید. دریاچه ارومیه، دریاچه پریشان و همچنین تالاب‌های مهم استان فارس و اصفهان مانند مهارلو و پریشان و گاوخونی، هرچند این روزه درگیر کم آبی و خشکسالی هستند ولی محل مناسبی برای تمرین عکاسی از پرندگان هستند.

مقدمه

یکی از معروف ترین مکان هایی که عکاسان طبیعت وحش در جهان با آن آشنایی دارند پناهگاه ملی حیات وحش در نزدیکی سوکورو در نیومکزیکو می باشد. هزاران درنای شنزار و غاز برفی که در زمستان به آنجا مجاهرت می کنند، شانس تمرین بسیاری برای شما فراهم می کند. مسلما در کشور شما هم از این مکان ها زیاد است که شما دوست دارید توانایی بالاتری در عکس گرفتن از پرندگان مجاهر در حال پرواز در این مناطق داشته باشید.  

1-11
عکاسی از پرندگان، کفچه نوک صورتی از خانواده لک لک ها

همانطور که چشمان من درنا را در هنگام برخاستن دنبال می کرد، گوشی همراه خودم را در آوردم و به این فکر کردم عکاسی پرندگان با این دوربین های دیجیتال چقدر راحت تر شده است. هرچند که تکنولوژی های زیادی برای یادگیری وجود دارد، تولیدکنندگان مختلف این مساله را پیچیده تر کرده اند.

برای همین اجازه دهید با 7 نکته  و راهنمایی جنبه های مختلف عکاسی دیجیتال از پرواز پرندگان را روشن کنید.

1- تنظیمات صحیح

2-11
عکاسی از پرندگان،طوطی در باران

هرچند دوربین های دستی انعطاف پذیری و محدوده حرکت بیشتری را برای عکاسی از پرندگان در اختیار شما قرار می دهند، بیشتر عکاسان، حتی خود من، لنز های بزرگتر را ترجیح می دهیم برای اینکه حتی از فاصله دور هم جزئیات خوبی در اختیار شما قرار می دهد.

اما لنز هر چقدر بزرگتر باشند سنگینتر هستند( 133 پوند برای لنز 600mm) در نتیجه لنز در واقع نیاز به سه پایه دارد. برای عکسی از پرندگان، یک قاب حلقه ای بهترین راه برای نگه داشتن دوربین بر روی سه پایه است زیرا نه تنها برای لنز بلند شما محلی ثابت و محکم برای دوربین فراهم می کند، بلکه به شما اجازه می دهد تا آنرا به جهت های مناسب و مورد نیاز خود حرکت دهید. برخلاف یک سرتوپی، یک سر حقلوی، به همین سادگی شکسته نمی شود. اگر پرنده در حال پرواز در محلی نشست، شما می توانید قاب آن را ببیندید و دوربین را به محل قفل کنید.

با کمی تمرین شما یاد می گیرید، اجسام در حال حرکت را تا آنجا که ممکن است از فاصله نزدیک با دوربین خود بصورت دستی دنبال کنید.

نکته : اگر شما خودتان را در حال کلنجار رفتن با دوربین دیدید پس احتمالا دوربین را بخوبی در قلاب سری قرار نداده اید. شما هنگامی دوربین را در تعادل مناسب قرار داده اید که دوربین با لنز بزرگ متصل به آن بخوبی در جای خودش متصل شده است. اگر لنز شما به جلو خم شده باشد صفحه را به سمت عقب بکشانید  و اگر به عقب خم شده باشد آنرا به سمت جلو بکشانید. اگر شما یک لنز مبدل استفاده می کنید یا از یک فلاش، باید تعادل را دوباره برقرار کنید.

در ارتباط با نکته ی گفته شده، قبل از اینکه عکسبرداری صورت پذیرد، باید مطمئن شوید که سه پایه شما بخوبی و ثابت در عین حال تا آنجا که ممکن است مستقیم، قرار گرفته شده باشد. از یک تراز برای مستقیم کردن لنز استفاده کنید بگونه ای که عکس های شما از پرندگان در حال پرواز، نیاز به تنظیم افق در تغییرات بعد از عکس نداشته باشد. بسیاری از دوربین های موجود با تراز های الکتریکی ساخته شده اند. اگر دوربین شما آن را نداشت، از تراز اسپیریت بر روی کفشکک دوربین استفاده کنید.

2- برای عکاسی از پرندگان از تنظیمات دستی استفاده کنید.

3-11
عکاسی از پرندگان، درنای شنزار

وابسته بر مدهای نیمه اتوماتیک مانند شاتر یا دیافراگم اولیه، نوردهی با تغییر در پس زمینه، تغییر خواهد کرد. از آنجا که پرندگان در پس زمینه های مختلفی پرواز می کنند، قرار گرفتن در بهترین وضعیت نوردهی در حالت نیمه اتوماتیک مشکل ساز خواهد بود. برای همین مد و تنظیمات دستی راحتتر است، اما بشرطی که نور بصورت ثابت باقی بماند.

در حالت تنظیمات دستی،  نوردهی را با حدود 3/2 +1   آغاز کنید، و بر روی آسمان توقف کنید. سپس بافت نگار را بعد از چندین عکسی که گرفتید چک کنید تا رنگ و بافت عکستان مناسب باشد.

تا زمانی که نور محیط تغییر نکند، بدون توجه به اینکه پرنده در مقابل پس زمینه ای از آسمان، کوه ها و یا شاخ و برگ ها در حال پرواز باشد، نوردهی ثابت و صحیح باقی می ماند. اگر ابرها در مقابل خورشید عبور کنند و مقدار نور را تغییر دهند،  شما می توانید از مد های دیگر برای جبران نوردهی استفاده کنید. برای عکاسی از یک پرنده سفید در مقابل پس زمینه تیره احتمالا به  نوردهی منفی برای جلوگیری زیاد نوردهی به پرنده نیاز دارد. یک پرنده تیره رنگ در مقابل آسمان نیاز به مقدار زیادی نوردهی مثبت نیاز دارد مگر اینکه بخواهید از یک شبح عکس بیاندازید. هنگامی که می خواهید میزان جبران نوردهی را تنظیم کنید فراموش نکنید: هیستوگرام یا بافت نگر در واقع دوست شماست.

3- فوکوس  را با تغییرات محدود تنظیم کنید. 

4-11
عکاسی از پرندگان، درنای در حال انقراض

اکثر لنز ها دارای یک کلید برای محدود کردن طیف فوکوس می باشد. سوئیچ را برای محدود وسیعی تنظیم کنید. این تنظیمات لنز شما را برای کم کردن فوکوس در کمترین فاصله فوکوسی حفظ  می کند و به آن کمک می کند تا آنجا که ممکن است برای ایجاد فوکوس مورد نیاز در همین تنظیمات تلاش کند.

به معنای دیگر در هنگام عکاسی از پرندگان، شما می توانید بر روی پرنده خیلی سریعتر فوکوس کنید! تنظیم کردن سوئیچ محدوده فاصله به بیشترین مقدار آن بخوبی سرعت فوکوس اولیه را بالا می برد.

مراحل قبل از فوکوس کردن هم می تواند کمک کننده باشند. با فوکوس کردن نزدیک به علامت بی نهایت بر روی لنزتان شروع کنید. اگر شما زمان کافی دارید، می توانید به صورت دستی حلقه فوکوس را بچرخانید تا زمانی که پرنده بخوبی دیده شود سپس از فوکوس اتوماتیک استفاده کنید.

4- سرعت شاتر را در عکاسی از پرندگان بالا ببرید.

4-11
عکاسی از پرندگان، غاز آمریکایی

برای عکاسی از شروع پرواز پرنده شما نیاز به سرعتی در حد 1/500ثانیه دارید. از اینکه ISO را از دست بدهید تا به این سرعت برسید نترسید. بیش تر از قبل ، DSLR های مدرن کیفیت را با ISO های بالاتر حفظ می کنند.

اگر شما نور به اندازه کافی ندارید تا به میزان نوردهی مورد نظر خود در سرعت شاتر بالاتر برسید،، شرایط را بپذیرید. در همین حالت موجود ادامه بدهید و سرعت شاتر خود را تا 1/60ام یا 1/30ام کاهش دهید  و با پرنده حرکت کنید. اگر شما بتوانید بخوبی بر روی سر پرنده فوکوس کنید و سرعت مد پن خود را با سرعت پرواز هماهنگ کنید، نتیجه یک مه متحرک خواهد بود که پرنده را در حال حرکت نشان می دهد. بدیهی است این زمانی امکان پذیر است که پرنده از یک طرف به سمت دیگر در مقابل شما در حال حرکت باشد.

5- فوکوس اتوماتیک را کنترل کنید.

6-11
عکاسی از پرندگان، درنا

اگر دوربین شما قابلیت تنظیم کردن حساسیت فوکوس را داشته باشد، آن را در کندترین حالت تنظیم کنید. هرچند متضاد آنچه که شما انتظار دارید می رسد ولی با توضیح کوتاهی بیشتر برای شما آشکار خواهد شد. تنظیم حساسیت بر روی فوکوس اولیه تاثیر نمی گذارد، اما هنگامی که شما فوکوس اولیه را بدست آوردید،  فوکوس دوباره را در فاصله های مختلف بتاخیر می گذارد. اگر نقطه فوکوس شما بر روی پرنده لغزش کند، و یا اگر چیزی در مقابل دوربین شما و پرنده درحالیکه از مد پن استفاده می شود، این مساله به شما وقت کافی برای جبران می دهد.

مساله ای دیگر که باید برای تنظیم بررسی شود، تنظیم “نقاط فعال فوکوس” است. برای عکاسی از پرندگان در حال پرواز  از نقاط فوکوس گسترده استفاده می کنیم. که به دوربین کمک می کند، از دوباره فوکوس کردن، اگر نقطه فوکوس اصلی بر روی پرنده لغزید، جلوگیری کند. من ترجیح می دهم که تمام نقاط فوکوس را فعال نکنم، اما این مساله زمانی که در مقابل آسمان عکسبرداری می کنم به من کمک می کند. در غیر اینصورت اگر شما تمام نقاط فوکوس را فعال کنید، دوربین ترجیح می دهد بر روی پس زمینه فوکوس کند.

6- تنظیم  pan سریعتر

7-11
عکاسی از پرندگان، درنا شنزار

این تنظیم هرچند واضح بنظر آید، اما این قاعده آسان در واقع همانی است که اغلب نادیده گرفته می شود: سرعت ردیابی دوربین شما باید با سرعت پرنده مطابق باشد.

زمان استفاده از پنینگ، یکی از زمان هایی است که استفاده از دوربین دستی با یک لنز متوسط بسیار راحتتر از یک دوربین فوق العاده بر روی سه پایه خواهد بود.

 برای عکاسی از پرندگان با دوربین دستی، شما بهتر است محکم بایستید و با چرخاندن کمرتان، حرکت پرنده را دنبال کنید.  با یک لنز بزرگ بر روی سه پایه شما خودتان را در حالی می یابید که سه پایه را در دست گرفته اید و جابجا می شوید. توصیه من این است که محدوده حرکتی خود را بسته تر کنید. چون زمانیکه پرنده در مقابل شما قرار بگیرد و یا از روبروی شما می گذرد. این زمان ها می گذرد و عکس های این ها معمولا خوب نخواهند بود، پس فقط باید بگذاریم از دست بروند.

7- بر روی اهداف در حال حرکت تمرین کنید.

8-11
عکاسی از پرندگان، طوطی دم بلند آمریکایی

 

از یک مسیر خیابانی شلوغ یا یک مسابقه دوچرخه سواری برای تمرین کردن اهداف متحرک، عکسبرداری کنید. بر روی ماشین ، دوچرخه ها ، یا راننده ها فوکوس کنید آنها گزینه هایی خوبی برای تمرین کردن هستند تا توانایی شما را در عکاسی از پرندگان درحال پرواز بالا ببرند. اگر شما می خواهید بر روی پرندگان تمرین کنید، مرغان، پلیکان ها، کرکس ها و مرغان دریایی که اهداف بزرگی هستند و به آسانی حرکت می کنند، گزینه های خوبی هستند.

درست مانند تمام مهارتها، بهترین روش برای بهتر شدن ، تمرین و تمرین و تمرین است. بدین ترتیب شما هنگامی که به زمان مناسب رسیدید دیگر آن را از دست نمی دهد.

  نکته دیگر

 این نکته در مابقی نکات قرار نگرفته است چون برای تمام انواع عکاسی مناسب است.

بسیاری از DSLR ها دارای قابلیت تنظیم کردن فوکوس لنز ها درحالت میکرو هستند. این مساله به شما اجازه می دهد که دقت سازنده را که ممکن است، بدنه دوربین شما یا لنز شما فوکوس جلو یا پشت داشته باشد، تصحیح کند. اگر بدنه دوربین شما تمایلی به فوکوس جلو داشته باشد و همینطور لنز شما یک مقداری فوکوس جلو داشته باشد، عکس ها مات خواهند شد. اگر شما بیشتر از یک دوربین و یک لنز مبدل دارید که فوکوس های متفاوتی دارند می توانید آنهایی که باهم هم خوانی دارند را باهم بکار ببرید. و برای همدیگر تنظیمشان کنید. برای اینکار بهتر است آنها را نشانه گذاری کنید.

 حالا با دانستن این نکات دیگر زمانش است دست به دوربین شوید و چند پرنده در حال پرواز یا بلند شدن یا فرود آمدن را پیدا کرده و عکسشان را ضبط کنید.

منبع : jeff parker

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *