در این زمان که هرکسی در خیابان تبدیل شده است به یک عکاس،  عکاسی خیابانی نیز به علت گوشی های اندرویدی و آیفون بیش از قبل محبوب شده است. علاوه بر اینکه الان دوربین های دیجیتالی قیمت های منطقی تری نسبت به زمانی که تازه وارد بازار شده بودند، دارند، و شما مجموعه ای از دوربین های مناسب برای پرداختن به این ژانر عکاسی در دسترس دارید.

دوربین های گوشی خوب هستند ولی اگر شما عکاسی باشید با یک لنز 75 تا 300 میلیمتری بر روی دوربینتان، یک سه پایه، فیلترها، یک کیف دوربین و ابزارهای عکاسی دیگر، شما حضور بیشتری در خیابان خواهید داشت. برای اینکه عکاسی خیابانی را به سطح مورد نیاز آن برسانید، حقیقت اینست که بیشتر از تنها یک گوشی همراه نیاز دارید.

اگر شما عکاسی هستید که ابزار بیان شده را در کیف عکاسی خود قرار دارد،و به عکاسی خیابانی علاقه دارید این مقاله از زبان DAVID PETERSON نکاتی در اختیارتان قرار می دهد تا بدون ترس به سراغ سوژه ها بروید.

عکاسی خیابانی با عکاسی طبیعت فرق دارد.

بسیاری از عکاسان طبیعت از مناظر طبیعی عکس می گیرند برای اینکه در صحرا، جنگل، کوه ها، و رودخانه ها نسبت به زمانی که در خیابان با مردم هستند، احساس راحتی بیشتری دارند. طبیعت لحظات مخصوص بخود را برای عکاسان فراهم می کند مانند ظهور طوفان در آسمان، اما عکاسی از مردم این حس را ایجاد می کند که کار سختی برای غلبه کردن وجود دارد. اگر این هایی که گفته شد خصوصیات شما را بیان می کند، نترسید،  شما با خواسته هایی از طرف سوژه ها برای عکاسی از آنها، سوپرایز خواهید شد. مانند دنیای وحشی، مهم اینست که شما چگونه به سراغ آنها بروید تا موفق شوید. با حیوانات، بهتر است که از یک لنز تلفتو استفاده کنید و فاصله خود را حفظ کنید تا آنها احساس خطر نکنند. درمورد مردم،  هرچند، استفاده از یک لنز تلفتو بلند سخت بنظر بیاید، بهتر است یک لنز پرتره استفاده کنید و به آنها بیشتر نزدیک شوید.

طبیعی برخورد کنید.

عکاسی خیابانی
عکاسی خیابانی

اگر شما در هنگام عکاسی از مردم عصبی می شوید، این فقط باعث می شود آنها نیز عصبی شوند. اینکه خود را آرام جلوه بدهید بدون اینکه عجیب بنظر برسید، این هنر واقعی است. بهتر است که سریع باشید. برای مثال،  اگر شما مرد پیری را در حال بازی کردن شطرنج در پارک می بینید مانند آنکه در بالا دیده می شود، که بنظر می رسد در فعالیت خودش درگیر شده است و شما وقت کافی برای آماده شدن دارید. بهتر است که از فاصله محلی که می خواهید بایستید و نور و موقعیتی که می خواهید بکار ببرید را بررسی کنید. سپس به محل مورد نظر بروید.

اگر شما می خواهید با توجه به دیافراگم یا سرعت شاتر اولیه یا با تنظیمات اولیه عکس بگیرید،  قبل از اینکه به سمت سوژه بروید این تنظیمات را انجام دهید. برای مثال اگر شما با دیافراگم اولیه عکس می گیرید شما می دانید که ممکن است پشت سوژه تان افراد دیگری و یا انحرافات دیگر باشد، پس شما برای همین یک عمق میدان کم نیاز دارید. پس بهتر است دیافراگم را در 5.6 یا کمتر تنظیم کنید و بعد به سمت سوژه تان بروید. در این حالت شما زمان کمتری را در مقابل سوژه حین تنظیم کردن دوربین معذب خواهید بود و زمان بیشتری برای عکس گرفتن و کامپوزیشن دارید.

دوستانه باشید.

برخورد دوستانه حدود 99% پاسخ می دهد. شما می توانید به مردی که در حال بازی شطرنج است نزدیک شده و از او درباره ی عکس گرفتن بپرسید. کارت ویزیت یا ایمیل خودتان را به سوژه ارائه دهید و از آنها اطلاعات تماس بگیرید تا بتوانید عکس چاپ شده را برای آنها بعنوان تشکر ارسال کنید. صریح باشید و براحتی به آنها بگویید که در زمینه عکاسی خیابانی تازه کار هستید و دارید برای خودتان نمونه کار جمع می کنید و تجربه کسب می کنید.

این رفتار به آنها کمک میکند تا به شما اعتماد کنند و احساس راحتی بیشتری با شما داشته باشند. تنها مشکل این مساله این است که آنها احساس کنند که دوربین در اطرافشون هست و بجای اینکه بصورت طبیعی باقی بمانند، شروع کنند به ژست گرفتن. در اینجا شما باید عقب نشینی کنید و آرامش خود را حفظ کنید تا آنها هم این روش شما را دنبال کرده و به حالت عادی خود بازگردند. شروع به عکاسی نکنید تا زمانی که آنها به بازی خودشان برگردند و فراموش کنند که شما اصلا وجود دارید.

در عکاسی خیابانی بدانید که کی باید زوم کنید.

122
عکاسی خیابانی

همیشه ممکن است مانعی وجود داشته باشد، مانند یک حصار، که به شما اجازه نمی دهد به اندازه کافی به سوژه تان نزدیک شوید، و این زمانی است که شما می خواهید از لنز پرتره برای تلفوتو خودتان استفاده کنید. زمان های دیگری نیز وجود دارد،  وقتی که شما می خواهید که فاصله تان را برای عکاسی بهتر از سوژه تان حفظ کنید.

سناریو و داستان هرچه که باشد،  انجام دادن عکاسی خیابانی نیاز به مهارت و تکاملی دارد که در طول زمان برای شما فراهم می شود. با خودتان و سوژه تان صبور باشید. بگذارید همه چیز بصورت طبیعی پبش برود مانند بچه هایی که درحال بازی لی لی هستند و یا در حالت اسکیت بورد در سراشیب هستند،  و بخودتان اجازه دهید تا در لحظه مناسب قرار بگیرید. و این زمانی است که بهترین عکس ها گرفته می شوند.

عکس های زیادی بگیرید.

هرچند که من از این گفته عکس گرفتن پشت سرهم  بدون توجه به اتفاقات حمایت نمی کنم، ولی به شما توصیه می کنم که تعداد زیادی عکس بگیرید. هنگامی که شما یک سوژه را انتخاب کردید،  به اندازه کافی از آنها عکس بگیرید تا بتوانید از بین آنها بهترین ها را انتخاب کنید. برای اینکار شما بهتر است دوربین را روی مد پشت سرهم قرار دهید و اجازه بدهید تا پیکسل ها هنگامی که تنظیمات را انجام دادید و به اندازه کافی زوم کردید پشت سرهم گرفته شوند. اگر سوژه تان در حال حرکت است، مانند یک نوجوانی که در حال نزدیک شدن با اسکیت بوردش است، مد پشت سرهم به شما کمک می کند تا تصاویر کافی در حین حرکت از او گرفته شود.

روز  و شب

123
عکاسی خیابانی

عکاسی خیابانی مانند عکاسی از طبیعت بهتر است در نور کافی انجام شود و بهترین زمان برای عکاسی اول صبح یا بعد از ظهر می باشد. اما خودتان را تنها به این ساعت ها محدود نکنید. عکاسی در شب در خیابان مانند عکاسی وسط روز می تواند جذاب باشد. در شب کافه ها و مغازه ها می توانند نور لازم را فراهم کنند. در روز، می توان زوج جوانی در حال لذت بردن از ناهارشان در یک رستوران یافت. فقط حواستان به سایه های بسیار موجود در صحنه ها و اطراف سوژه ها باشید.  چون  شما ترجیح خواهید داد که از فلش برای عکاسی خیابانی استفاده نکنید.

پیگیر کار خودتان باشید.

برای نشان دادنن حسن نیت خودتان به مردمی که شما با آنها برخورد خواهید داشت، پیگیر عکس ها باشید و آنها را برای سوژه هایتان ارسال کنید. اگر شما ایمیل آنها را داشته باشید می توانید JPG را برای آنها ارسال کنید. اگر به شما آدرس خودشان را دادند عکس ها را برایشان پست کنید. گاهی آنها به شما برای تشکر، به شما پیغام می دهند. که این پیغام ها احساس خوبی به شما خواهد داد و باعث می شود برای داشتن اینچین رابطه ای به سراغ یک خیابان دیگر هم بروید. آنها همچنین ممکن است با شما هم تماس بگیرند و از شما بخواهند که عکس های بیشتری از آنها بگیرید.

منبع : David Peterson

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *