چاپ تابلوها، بنرها، پوسترها و هرنوع چاپ دیگر درمقیاس بزرگ باید به گونه ای باشد که به شیوه ای مثبت، متمایز به نظر برسد. برای ایجاد چاپی که باعث جلب توجه دیگران شود، باید تصاویر، رنگ ها و فونت ها درست و مناسب انتخاب شوند و همه چیز به شکلی متوازن با طرح باشد. برای چاپ در مقیاس بزرگ، شناخت تفاوت بین تصاویر با فرمت وکتور و بیت مپ (Bitmaps)، تفاوت بین رنگهای CMYK و RGB و غیره از اهمیت زیادی برخوردار است.

از آنجایی که دنیای مدرن امروزی به فرایندهای دیجیتالی بسیار وابسته شده است، هنگام تهیه یک سند برای چاپ در مقیاس بزرگ، برخی از تفاوت های مهم به آسانی نادیده گرفته می شوند. در اینجا 5 نکته آورده شده است که به شما کمک می کنند تا از چالش های رایج چاپ در مقیاس بزرگ اجتناب کنید:

 

 1. تصاویر Vector درمقابل تصاویر Bitmap

برای چاپ در مقیاس بزرگ، تا جایی که امکان دارد از تصاویر وکتور استفاده کنید. تصاویر وکتور کمی متفاوت تر از تصاویر JPEGS و دیگر فرمت های بیت مپ عمل می کنند. برخلاف تصاویر بیت مپ که از پیکسل هایی واحد، با موقعیت و مقدار رنگ ثابت، تشکیل شده اند؛ در تصاویر وکتور، شکل ها، رنگ ها و خطوط از طریق معادلات ریاضی تعریف می شوند. این بدین معنی است که یک تصویر وکتور هراندازه که باشد، واضح و باکیفیت باقی می ماند. درحالی که، تصاویر بیت مپ درصورت بزرگ تر شدن، حالتی ناصاف و بریده بریده پیدا می کنند.

مزیت دیگر تصاویر وکتور این است که اندازه فایل های آن درمقایسه با تصاویر بیت مپ کوچک تر است. این ویژگی، درصورتی که بخواهید فایل را چندین بار چاپ کنید، باعث می شود تا فایل ارسالی به چاپگر خیلی سریع تر اسپول شود. کوچکتر بودن فایل همچنین باعث می شود تا سرعت کامپیوتر، هنگام کار با فایل ها، کم نشود و زمان کمتری صرف آپلود و دانلود فایل ها شود.

چاپ درمقیاس بزرگ

 

 2. انتخاب صحیح فونت ها

اکثر کارهایی که در مقیاس بزرگ چاپ می شوند به گونه ای هستند که از فاصله دور به نمایش گذاشته می شوند؛ بنابراین هنگام انتخاب فونت مناسب برای اینگونه کارها، نه تنها سبک، بلکه خوانا بودن آن نیز باید مدنظر گرفته شود. برای بسیاری از افراد، خواندن فونت های اسکریپت و سریف (serif) سخت است و یا هنگام خواندن فونت sans serif با مشکل مواجه می شوند. نمونه ای از مشکلات این گونه فونت ها عبارتند از:

  • فاصله زیاد بین حروف فونت sans serif باعث می شود فاصله بین کلمات کمتر مشخص شود.
  • در فونتی که حروف آن به هم چسبیده اند، تشخیص حروف به طور مجزا سخت تر می شود.
  • فونت هایی که بولد (توپر) هستند، معمولا به هم چسبیده به نظر می رسند.
  • فونت هایی که حروف آنها از خطوط نازک تشکیل شده است، معمولا برای پس زمینه مناسب نیستند.

اگر می خواهید خوانا بودن فونتی را بسنجید، یک روش این است که از صفحه کامپیوتر خود فاصله بگیرید و فونت را با فاصله بخوانید. بهتر است برای این کار از یک شخص دیگر که با نوشته شما آشنایی ندارد بخواهید که متن را برای شما بخواند، تا مطمئن شوید که خواندن متن برای آن شخص راحت است.

نکته دیگر در انتخاب فونت، درنظر گرفتن بستری است که با آن کار می کنید. به طور کلی، بهتر است از یک فونت چند بستری (کراس پلتفرم) استفاده کنید؛ فونتی که روی هردو سیستم عامل ویندوز و مک قابل اجرا باشد. بدین شکل، هنگام انتقال فایل برای مشتری، یا برای چاپ و یا فردی که ممکن است با سیستم عامل متفاوتی کار می کند، با مشکل بازشدن و نمایش فایل مواجه نمی شوید.

چندنمونه از فونت های کراس پلتفرم که در هر اندازه ای خوانا هستند عبارتند از:

Arial، Georgia، Times New Roman، Trebuchet و Verdana.

 

 3. انتخاب رنگ

درنظرگرفتن فاصله هنگام انتخاب رنگ نیز مانند انتخاب فونت نکته ای است که باید مدنظر گرفته شود. برای پس زمینه، رنگی را انتخاب کنید که کانتراست مناسبی با متن و عناصر گرافیکی داشته باشد، تا بینندگان بتوانند بنر یا تابلو شما را به راحتی بخوانند. یک ترفند در انتخاب رنگ، انتخاب طرح رنگ ساده است؛ زیرا دراکثر موارد، استفاده از دو یا سه رنگ کفایت می کند. با این حال، در ساخت و طراحی فیلم یا پوستر رویداد، قطعا می توان از پالت رنگ وسیع تری استفاده کرد.

اشتباه دیگری که اکثر افراد هنگام انتخاب رنگ مرتکب می شوند، تنظیم نرم افزار طراحی روی حالت RGB به جای حالت CMYK  است. RGB رنگ های بیشتری را نشان می دهد، اما پرینترها از رنگ های CMYK استفاده می کنند. استفاده از CMYK باعث می شود تا هنگام چاپ در مقیاس بزرگ، رندیشن رنگ دقیق تری داشته باشید. اگر از فتوشاپ استفاده می کنید، برای تغییر به حالت CMYK از مسیر زیر می توانید بروید: Image>mode>CMYK color.

چاپ درمقیاس بزرگ

 

 4. تناسب

پوسترها، بنرها و تابلوها همگی در یک ویژگی مشترک هستند؛ و آن خوانا بودن و توانایی جذب سریع بیننده است. این بدین معنی است که چاپ شما با انواع زیاد گرافیک و متن نباید بی نظم و شلوغ به نظر برسد. با این حال، اگر می خواهید توجه دیگران را جلب کنید، طرح شما زیاد خلوت و پراکنده نیز نباید باشد.

در اینجا چند روش برای متناسب شدن طرح بیان شده است:

  • فقط از چند گرافیک خوب استفاده کنید. اطراف هر گرافیک، فضای زیادی قرار دهید تا ذهن بیننده از اطلاعات زیاد پر نشود.
  • در استفاده از گرافیک های ساده ای مانند خطوط و آرم ها و آثار هنری آزاد هستید. درمقایسه با طرح های پیچیده و ظریف، این تصاویر در نگاه اول آسان تر قابل درک هستند.
  • درانتخاب متن سخت گیر نباشید. برای تابلوها و بنرها، یک عنوان و زیرعنوان یا چند جمله کوتاه و ساده کافی است، تا بتوانید پیام خود را انتقال دهید. پوسترهای رویداد استثناء هستند، زیرا به جزئیات زیادتری مانند تاریخ، ساعت و مکان نیاز دارند.

چاپ درمقیاس بزرگ

 

 5. درنظر گرفتن حاشیه تصویر

عنصر دیگری که در چاپ مقیاس بزرگ ممکن است به آسانی نادیده گرفته شود، حاشیه تصویر است؛ که خوشبختانه می توان آن را به راحتی درست کرد. در چاپ مقیاس بزرگ ممکن است حالتی پیش آید که تصویر یا رنگ طرح، درست در حاشیه کاغذ و درجایی که کاغذ بریده می شود، قرار بگیرد. بنابراین، باید یک حاشیه خطا برای چاپگر درنظر بگیریم؛ درغیر اینصورت، باید تصویر را روی کاغذ بزرگ تری چاپ کنید و سپس آن را برش دهید.

برای اینکه مطمئن شویم تا هیچ قسمتی از طرح در ناحیه حاشیه قرار نمی گیرد، به اندازه 3 تا 5 میلی متر از هر لبه فاصله می اندازیم. این فاصله را با رنگ پس زمینه پر می کنیم، اما باید مطمئن شویم که متن و گرافیک ها به این ناحیه کشیده نشوند، درغیر اینصورت آنها را  هنگام چاپ از دست می دهیم.

درمقایسه با سندهای متوسط، چاپ های بزرگ، وقت گیر و پرهزینه هستند. بنابراین، با رعایت این نکات مطمئن شوید که اولین چاپ را درست انجام دهید.

 

منبع: bigstockphoto

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *