امروزه طراحان گرافیک برای زنده کردن کمپین های تبلیغاتی و اطلاعات دیگر، کارهای خارق العاده ای انجام می دهند؛ اما کاری که متخصصین وب انجام می دهند با کار افرادی که طراحی را مختص چاپ انجام میدهند، متفاوت است. در این مقاله، تفاوت های بین طراحی برای چاپ و طراحی و ایجاد محتوی برای استفاده در اینترنت بیان شده است.

 1.  استفاده از حواس

طراحی چاپ و طراحی وب

هنگام طراحی و ایجاد مطالب و اطلاعات بازاریابی، تجربه مخاطب را مدنظر داشته باشید. فرقی نمی کند که بخواهید برای چاپ یا برای استفاده در وب طراحی کنید، شما از طریق انواع مختلف احساسات، توانایی تاثیرگذاشتن روی مخاطب را خواهید داشت. در هر دو نوع رسانه، تحریک بصری به وسیله تصاویر و تایپوگرافی ایجاد می شود؛ اما در بهره گیری از حواس دیگر، این دو نوع رسانه با یکدیگر بسیار متفاوت هستند.

زمانی که یک روزنامه، کارت دعوت یا مجله را در دست نگه داشته اید، متوجه بعضی از تجارب حسی مازاد، فراتر از بینایی می شوید. می توانید از طریق نقش های برجسته و دیگر عناصر بافت، ارتباط لمسی با آن را افزایش دهید و یا به کمک بوی جوهر یا کاغذ، حس بویایی را تحریک کنید.

اگر طرح شما برای مخاطبین در وب ایجاد می شود، می توانید برای ایجاد تجربه چند رسانه ای، از تکنولوژی استفاده کنید. طراحی های آنلاین می توانند ترکیبی از ویدیوها یا انیمیشن ها برای جان بخشیدن به اشیاء باشند. حتی برای افزایش تعامل می توانید یک فایل صوتی مهیج نیز قرار دهید.

 

 2.  استفاده از طرح بندی

درنظرگرفتن یک طرح بندی خوب برای تمام طرح ها بسیار مهم است. برای جلوگیری از اشتباهاتی مانند درآمیختگی فونت ها، نادیده گرفتن تراز یا فراموش کردن سلسله مراتب عناصر مختلف، از یک راهنمای طراحی استفاده کنید. اگر هدف شما طراحی برای وب است، دیگر جای نگرانی برای طرح بندی وجود ندارد؛ زیرا به طور کلی برای قرار دادن قطعات طرح، انعطاف و آزادی عمل بیشتری در اختیار دارید.

از آنجایی که باید محدودیت های چاپ و نشریه را مدنظر داشته باشید، چاپ می تواند چالش های بیشتری ایجاد کند. اگر یک چاپگر توانایی ایجاد نقش برجسته را نداشته باشد، باید شیوه ی دیگری برای جذب مخاطب خود در اختیار داشته باشید. شما همچنین باید به حاشیه ها و فاکتورهای دیگر طرح بندی هنگام کار با نشریات چاپی نیز توجه داشته باشید.

 

 3.  طرح های پویا و ثابت

طراح های چاپ سعی می کنند قبل از ارسال یک طرح برای تولید، آن را کامل کنند. تنها راه حل برای اصلاح یک اشتباه این است که تمام چاپ ها لغو شوند و یک نسخه اصلاح شده برای چاپ مجدد ارسال شود؛ که این کار می تواند بسیار گران و وقت گیر باشد.

این کار برای طراحان آنلاین بسیار آسان تر است. اصلاحات به سادگی آپلود یک نسخه به روز شده می باشند. اگر به یکی از وب سایت های خبری مورد علاقه خود نگاه اندازید، متوجه تغییر سریع عناصر مختلف با جدید شدن اطلاعات می شوید. درصورت تشخیص یک اشتباه یا نیاز مشتری به یک تغییر جزیی، همین کار را می توانید برای تبلیغات و سایر قطعات مبتنی بر وب نیز انجام دهید. اما بسیار مهم است که از این آزادی سوء استفاده نشود.

 

 4.  اندازه

طراحی چاپ و طراحی وب

هنگام طراحی برای چاپ، شما باید ابعاد واقعی مورد نیاز برای چاپ و یا میزان فضای تبلیغاتی خریداری شده را درنظر داشته باشید. افزون بر اندازه کتاب ها، مجلات و خبرنامه ها، شما در واقع برای ایجاد قطعات چاپ شده در هر اندازه قابل تصور، از کارت ویزیت های تجاری تا بیلبوردهای تبلیغاتی، آزادی دارید.

این موضوع برای محتوایی که برای نشان دادن روی صفحات نمایش طراحی شده است، کمی متفاوت است. در روزهای نخست ظهور اینترنت، اکثر مرورگرها تنها برای دسکتاپ کامپیوترها طراحی شده بودند؛ اما تغییرات درحال افزایش به سمت گوشی های موبایل به این معنی است که اندازه قطعات دیجیتال باید بدون از دست رفتن کیفیت، افزایش یا کاهش یابد.

 

 5.  نوع فایل

طراحی چاپ و طراحی وب

شما برای ذخیره ی طرح خود، گزینه مناسب را چگونه انتخاب می کنید؟ قبل از تصمیم گیری درمورد انتخاب نوع فایل، ابتدا باید مقصد را مشخص کنید. این کار چند گزینه را به سرعت حذف می کند. برای مثال، اگر طرح شما برای چاپ است، فرمت فایل TIFF یک گزینه خوب است؛ زیرا بدون از بین رفتن کیفیت می تواند فشرده شود.

دو نوع فرمت فایل وجود دارد که برای طراحان وب سایت مناسب است. فرمت GIF امکان استفاده از ترنسپرنسی و انیمیشن را فراهم می کند. اما باید درنظر داشته باشیم که این فرمت برای عکس های باکیفیت، به دلیل قابلیت های محدود رنگ در آن، خوب نیست. فرمت SVG صرف نظر از اندازه، کیفیت را نگه می دارد؛ بنابراین برای تصاویر باکیفیت تر یک گزینه عالی است.

فرمت های فایل زیادی در دسترس شما وجود دارد. رایج ترین فرمت تصویر، همان فرمتی که اکثر دوربین های دیجیتال از آن استفاده می کنند، JPG (یا JPEG) است. اگر به ایجاد یک سند علاقه مند هستید، فرمت PDF یک گزینه خوب است. فرمت های EPS و PNG برای تصاویر باکیفیت، مانند تصاویر موجود در وب سایت شاتراستوک، گزینه های مناسبی هستند؛ اما فایل های EPS روی کامپیوترها همیشه قابل خواندن نیستند.

 

 6.  رزولوشن

طراحی چاپ و طراحی وب

اگر می خواهید طرح شما در هر فرمتی عالی به نظر برسد، به رزولوشن توجه زیادی داشته باشید. این کیفیت در چاپ به صورت نقطه در اینچ یا پیکسل در اینچ بیان می شود، اما هر اندازه گیری برای طراحان معنی متفاوتی دارد.

نقطه در اینچ به تعداد نقاط جوهر موجود در هر اینچ از چاپ گفته می شود. هرچه اندازه این عدد بیشتر باشد، کیفیت تصویر بهتر است. پیکسل در اینچ به واحد اندازه گیری گفته می شود که هم در چاپ و هم در طراحی به کار می رود؛ اما دلایل استفاده از آنها متفاوت است. صفحات نمایش در تعداد پیکسل های نمایش داده شده در هر اینچ، دارای رزولوشن های از پیش تعیین شده هستند؛ و زمانی که یک تصویر بزرگتر از آنچه که درنظر گرفته شده است نشان داده شود، از حالت طبیعی خارج می شود. اگر درحال طراحی پروژه های آنلاین هستید، رزولوشن بین  PPI72 و PPI  120 از پیکسل شدن تصویر جلوگیری می کند.

در مورد کارهای چاپی، به مهارت بیشتری نیاز است. بین تعداد پیکسل ها در هر اینچ و اندازه سند، رابطه معکوسی وجود دارد. شما برای بیلبوردها و پوسترها به PPI بالا نیاز ندارید زیرا تصاویر بزرگتر معمولأ از فاصله های بیشتر دیده می شوند. هرچه مقدار آن بیشتر باشد، تصویر کوچک تر می شود.

 

 7.  فونت ها

طراحی چاپ و طراحی وب

تایپوگرافی موضوع مهم هر کمپینی است که دربرگیرنده متن می باشد. در مورد کار با چاپ، محدودیت های شما تنها مرزهای شیوه های خوب تایپوگرافی می باشد. از سبک های مخالف بپرهیزید و بین حروف و خطوط فضای زیادی قرار دهید. همچنین، روی ایجاد یک تراز تمیز متمرکز شوید.

از آنجایی که فونت ها روی هر سیستم عامل، مرورگر و صفحه نمایشی متفاوت نشان داده می شوند، طراحی برای پروژه های آنلاین می تواند سخت باشد. از طرح حروفی استفاده کنید که برای وب طراحی شده باشد؛ و برای اینکه متن روی گوشی های موبایل راحت تر خوانده شود، آن را به صورت پاراگراف های کوچک درآورید.

 

 8.  رنگ

طراحی چاپ و طراحی وب

رنگ های درخشان می توانند به هر پروژه ای روح و زندگی ببخشند. اما مهم است بدانیم طراحان حرفه ای چگونه به رنگ آمیزی ثابت در هر عنصر دست می یابند. مانیتور یک کامپیوتر، رنگ را به وسیله ترکیبی از رنگ های قرمز، سبز و آبی نشان می دهد و طراحان رنگ های مورد علاقه خود را با ترکیب این رنگ ها ایجاد می کنند.

به دلیل مسائل مربوط به کالیبراسیون مانیتورها، همه چیز روی صفحه نمایش کاملأ متفاوت از دنیای واقعی به نظر می رسد. بهترین روش برای اطمینان از رنگ آمیزی صحیح در چاپ، استفاده از سیستم CMYK می باشد. CMYK استانداردی است که در صنعت حرفه ای چاپ استفاده می شود و به دلیل استفاده از ترکیب رنگ های آبی، قرمز، زرد و سیاه برای ایجاد رنگ ها، این نام را گرفته است.

 

 9.  سازگاری

طراحی چاپ و طراحی وب

شما در طول روز برای مشاهده تصاویر آنلاین از چه راه هایی استفاده می کنید؟ اگر در پشت میز خود نشسته باشید ممکن است برای دیدن تصاویر یک صفحه نمایش بزرگ در اختیار داشته باشید؛ اما هنگام مشاهده تصاویر روی گوشی موبایل برای دیدن جزییات ممکن است لازم باشد تا روی تصویر زوم کنید. ویدیوهای فلش روی بعضی از سیستم های عامل قابل اجرا نمی باشند و برخی از فرمت های فایل های تصویری روی برخی از سیستم ها قابل نمایش نیستند. مهم این است که بتوانید چیزی را طراحی کنید که در تمام طیف تکنولوژی به خوبی قابل نمایش باشد. اگر طراح پروژه های چاپی می باشید، معمولأ لازم نیست نگران میزان سازگاری باشید، اما اگر می خواهید یک کمپین چند رسانه ای ایجاد کنید، آن را در گوشه ذهن خود به خاطر داشته باشید.

 

نتیجه گیری

به طور کلی دنیای گرافیک می تواند به دو دسته تقسیم شود: طراحی برای چاپ و طراحی برای وب. افرادی که به طور حرفه ای در این صنعت فعالیت می کنند، برای هر بخش متفاوت عمل می کنند. آنها از نرم افزارهای مشابه و تلاش یکسان بهره می برند؛ اما طراحان در انتخاب رنگ، طرح بندی، طرح حروف و رزولوشن باید هر پروژه را از دریچه همان رسانه به دقت نگاه کنند. نشناختن این تفاوت ها می تواند منجر به ایجاد محصولی شود که باعث نارضایتی هم طراح و هم مشتری گردد.

فرقی نمی کند که یک قطعه برای چاپ یا برای وب طراحی شده باشد، محصول نهایی باید یک تجربه چندحسی باشد که بتواند حس ها را تحریک کند. هنگام چاپ محتوی، برای چاپ درست آن تنها یک شانس وجود دارد. درحالی که طراحان آنلاین می توانند یک پروژه را درصورت نارضایتی مشتری چندین بار تغییر دهند. یک شرکت ممکن است برای عناصر چاپ و وب، از رنگ های یکسان استفاده کند، اما فرآیند ایجاد آنها بایکدیگر متفاوت است.

اینها تنها برخی از تفاوت های اصلی بین طراحی برای چاپ و طراحی برای دنیای آنلاین می باشد. با این وجود، موارد زیادی بین آنها مشترک است. صرف نظر از رسانه ای که استفاده می کنیم، دنبال کردن بهترین روش های خلاقانه از اهمیت زیادی برخوردار است و همواره سعی کنید عناصر باکیفیت را با کار خود درآمیزید.

 

 

منبع: shutterstock

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *